دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ ,2 August 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۱۱
مدیرکل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان:
دومین خانه صنایع دستی استان، در سیستان افتتاح می شود/ توسعه اشتغال، اقتصاد و صنایع دستی با ورود شتاب دهنده ها و تسهیلگرها
 
علیرضا جلالزایی گفت: دومین خانه خلاق صنایع دستی در سیستان و بلوچستان با حمایت وزارت میراث فرهنگی، تا پایان امسال در سیستان راه اندازی می شود.
علیرضا جلالزایی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون بیان کرد: دومین خانه خلاق صنایع دستی در سیستان و بلوچستان با حمایت وزارت میراث فرهنگی، تا پایان امسال در سیستان راه اندازی می شود.

وی تصریح کرد: خانه های خلاق صنایع دستی در عنوان نوین و جدید به عنوان شتاب دهنده های عرصه صنعت گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی محسوب می شوند.

این مقام مسئول عنوان کرد: شتاب دهنده ها، تسهیلگرها و کسانی که در این عرصه کار می کنند تلاش دارند منویات افرادی که در این حوزه دغدغه مند، خبره، اندیشمند، فرهیخته و تاثیرگذار هستند راهبری و کاربردی شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان اظهار کرد: در شرایط کنونی جامعه اقتصاد از نگاه میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی دچار معضلات و مشکلاتی شده و کرونا هم مزید بر علت با افزایش مشکلات و افول هایی برای آن ها ایجاد کرده است.

جلالزایی عنوان کرد: به دنبال این هستیم که خانه های خلاق صنایع دستی با رویکرد نوین بتواند تاثیراتی را در سه عرصه این حوزه به ویژه گردشگری و صنایع دستی داشته باشد.

نیازسنجی تسهیلگران و شتاب دهنده ها

وی ادامه داد: تسهیلگران، شتاب دهنده ها، طراحان و افرادی که دارای نفوذ در این سه حوزه هستند در صنایع دستی و گردشگری تلاش می کنند نیاز روز جامعه را بسنجند و بر مبنای آن عمل کنند و قطعا در نیاز روز جامعه بسته های هدف که از طرف ما به عنوان متولی این عرصه هدف گذاری شده است لحاظ می شود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: شرایط فیزیکی و لوکیشن مکانی سیستان و بلوچستان در کشور به گونه ای است که ۵۱ درصد جمعیت استان روستانشین هستند و ظرفیت شهرهای ملی و جهانی و صنایعی که در حال کار بوده مانند سوزن دوزی، خامه دوزی، سفال، حصیر، خولک بافی و ... نشان دهنده تکمیل نگاه های ما به سمت مسائل اقتصادی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان تصریح کرد: ما بسته های هدف را آماده می کنیم و در اختیار افرادی قرار می دهیم که در خانه های خلاق کار می کنند تا آن ها بتوانند رویکرد و منویات ما را عملیاتی، راهبردی و کاربردی کنند.

جلالزایی تصریح کرد: دغدغه مندان عرصه میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری و افرادی که صاحب سبک، اندیشه و کلام هستند با ما هم افزایی دارند تا این مسیر را به سرانجام برسد.

وی ادامه داد: خانه های خلاق بازوان کمکی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حوزه های مختلف مدنظر ماست که در این راستا اولین خانه خلاق صنایع دستی کشور با کمک پارک علم و فناوری در سیستان و بلوچستان افتتاح شده است.

این مقام مسئول افزود: خانه های خلاق صنایع دستی با هماهنگی هایی که میان وزارت خانه میراث فرهنگی و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور وجود دارد توانسته به سرانجام برسد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان تصریح کرد: امیدواریم در آینده نه چندان دور با شکوفایی ظرفیت ها بهینه سازی بسیار خوبی را شاهد باشیم و بر مبنای آن به سمت اشتغال بیشتر، اقتصاد و اجماع بهتر و نهایتا توسعه و تولید صنایع دستی پیش رویم.

جلالزایی عنوان کرد: طرح خانه خلاق صنایع دستی در جریان سفر وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به سیستان و بلوچستان آغاز و در نشستی که با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهور و معاون صنایع دستی کشور برگزار شد، ۱۵ میلیارد ریال اعتبار برای این پروژه تصویب تا نخستین خانه خلاق صنایع دستی ایران در این استان راه اندازی شود.

وی گفت: گروه های شتاب دهنده، سازمان های مردم نهاد، گروه های علمی و پژوهشی خاص شامل استارت آپ ها در خانه خلاق صنایع دستی زاهدان می توانند صنعتگرانی را که تاکنون به صورت سنتی فعالیت و بازار فروش کوچکی داشتند به سمت فروش بیشتر هدایت کنند.
شایان ذکر است؛ چندی پیش سورنا ستاری، معاون علمی وفناوری رئیس جمهور خبر از راه اندازی ۱۵ خانه خلاق صنایع دستی در سراسر کشور داد که بر اساس اظهارات جلالزایی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان دومین خانه خلاق صنایع دستی استان در سیستان افتتاح می شود.  

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۸۵۵۲


ارسال