دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ ,2 August 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۱۵
کارشناس مسائل اقتصادی:
جبران کسری بودجه از طریق بورس، سوار کردن هزینه بر گرده مردم است/همتی؛ مقصر دغل بازی در بازار سرمایه
 
عبدالمجید شیخی گفت: طبق اعتراف رئیس کل سابق بانک مرکزی در ارتباط با موضوع جبران کسری بودجه با ورود بانک مرکزی به بورس و فروش اوراق خزانه به مردم، این اقدام نوعی فرافکنی هزینه ها و انتقال آن بر گرده مردم است.
عبدالمجید شیخی، کارشناس امور اقتصادی و استاد دانشگاه در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: این اقدام همتی که خودش نیز با صراحت اعلام کرد که "کسری بودجه ۱۲۰ هزار میلیارد تومانی دولت روحانی را با ورود بانک مرکزی به بورس و فروش اوراق خزانه به مردم جبران کردم!!" یک نوع فرافکنی هزینه های دولت و انتقال آن بر گرده مردم تلقی می شود، از نظر اقتصادی باد کردن حباب بیشتر بورس نتیجه چنین کاری است و نوعی خلق اعتبار محسوب می شود.

وی ادامه داد: کار بانک مرکزی در دولت روحانی این بوده، هم پایه پولی را بالا برده، هم خلق اعتبار کرده و تورم و بدهی برای پیمانکاران ایجاد و ارز را گران کرده، از سویی برای تقویت بنیه تولید هزینه ای انجام نداده است. پول هایی که نباید در برخی بخش ها خرج می شد، هزینه شد، تمام این اقدام ها به معنی هدر دادن بیت المال است.

این کارشناس اقتصادی اظهار کرد: حبابی که همتی در بورس ایجاد کرد، این بازار را از رونق و اعتبار انداخت و اعتبار به بازار سرمایه را از عاملین اقتصادی سلب کرد، در واقع ریزش بورس به معنی برنده شدن عده معدوی مقابل بازنده شدن اکثریت خرده سرمایه گذاران و عموما مردمی است که پناه آورده بودند و خرده سرمایه شان را به بورس عرضه کردند تا ارزش مالشان افت نکند.  

وی افزود: در این میان مقصر و عامل این بورس بازی و دغل کاری در بازار سرمایه، رئیس کل سابق بانک مرکزی دولت روحانی بوده و باند بورس بازی که راه بلد هستند، با تبانی در این بازار برد کردند.

به گفته شیخی، در بازار ثانویه بورس همیشه یک طرف برد و یک طرف باختی وجود دارد، اتفاقی که سال گذشته افتاد با حبابی کردن حجم اسمی و قیمت بازاری سهام در بازار سرمایه، باند بورس باز اهل تبانی به علاوه دولت بردند، چراکه از قبل انتقال سهام مالیات ارزش افزوده کسر کردند، اما بازنده عموم مردم بودند که به بورس پناه آوردند.

وی تصریح کرد: این اقدامی که همتی انجام می دهد از دیدگاه اقتصادی ایجاد بدهی و استقراض مجدد با خقل اعتبار کاذب، نه در بازار بانک محور بلکه در بازار سرمایه است که جز خلق اعتبار هیچ ارزش علمی دیگری ندارد و عرضه سهام بی مبنا در بورس به معنای پر باد کردن بیشتر حباب این بازار است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۸۵۵۳


ارسال