شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ ,31 July 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۵۵
معاون اداره کل بهزیستی سیستان و بلوچستان:
۱۰۵ مرکز مثبت زندگی در سیستان و بلوچستان فعال است/ غربالگری معلولیت ها بخشی از خدمات ارائه شده در این مراکز
 
علی افشاری مقدم گفت: با هدف توزیع عادلانه خدمات بهزیستی، تسهیل دسترسی گروه های هدف به خدمات، ایجاد شفافیت در فرآیند خدمات، تقویت رویکرد خانواده و اجتماع محور ۱۰۵ مرکز مثبت زندگی در سیستان و بلوچستان فعال است.
علی افشاری مقدم، معاون هماهنگی موسسات غیر دولتی، مشارکتهای مردمی و اشتغال بهزیستی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون بیان کرد: به استناد بند ۴ ماده ۲۶ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و در راستای تحقق شاخص های سلامت اجتماعی و رعایت حقوق شهروندی تعداد ۱۰۵ مرکز مثبت زندگی در سراسر سیستان بلوچستان فعال است.
 
وی ادامه داد: این مراکز با هدف توزیع عادلانه خدمات بهزیستی، تسهیل دسترسی گروه های هدف به خدمات، ایجاد شفافیت در فرآیند خدمات، تقویت رویکرد خانواده و اجتماع محور فراهم شدن امکان ارائه خدمات الکترونیک و همچنین حذف فرآیند های موازی خدمات سازمان بهزیستی راه اندازی شده است.
 
این مقام مسئول ضمن تاکید بر تسریع گسترش برنامه های استاندارد ارائه خدمات از طریق شبکه مراکز مثبت زندگی بیان کرد: با بهره برداری از این مراکز، بالغ بر ۴۵۰ شغل پایدار به صورت مستقیم ایجاد شد و اداره کل بهزیستی سیستان و بلوچستان درصدد افزایش تعداد اینگونه مراکز است.
 
معاون هماهنگی موسسات غیر دولتی، مشارکتهای مردمی و اشتغال بهزیستی سیستان و بلوچستان بیان کرد: ثبت درخواست فرزندخواندگی و تشکیل پرونده اولیه، ثبت درخواست و تشکیل پرونده و پاسخگویی به مراجعان، مصاحبه اولیه و اخذ و بررسی مدارک، بازدید منزل و تحلیل، تشخیص و تعیین اولویت‏های نیاز مددجو و ارائه پیشنهاد برنامه کمکی از خدمات و فعالیت‏های قابل ارائه در مراکز مثبت زندگی است.
 
افشاری مقدم بیان کرد: ارجاع درخواست ‏های جامعه هدف اعم از مالی و معرفی نامه، پیگیری امور مددکاری خانوار، ارجاع به مراکز سطح بالاتر و دیگر دستگاه‏ها، نیازسنجی و داشته سنجی محلی، شناسایی داوطلبان، خیران و معتمدان محلی و حمایت طلبی، شناسایی، بررسی و تحلیل وضعیت اجتماعی محله از دیگر خدمات این مراکز است.

وی ادامه داد: تسهیل گری و تشکیل تیم محله CBO و اقدامات اجتماع محور، شناسایی فعال جامعه هدف، ارائه آموزش‏های تشکیل و تحکیم خانواده، آموزش‏های مهارت‏های زندگی و پیشگیری از آسیب‏های اجتماعی، آگاه سازی برای پیشگیری از معلولیت ‏ها، غربالگری سطح یک پیشگیری از معلولیت‏ ها، ارجاع و پیگیری شامل غربالگری بینایی، شنوایی، اختلالات ژنتیک، اتیسم و... از دیگر خدمات قابل ارائه در مراکز مثبت زندگی است.

این مقام مسئول اظهار کرد: انجام استعلامات و پیگیری‏های مورد نیاز جهت صدور و تمدید موافقت اصولی، پروانه تاسیس، پروانه فعالیت، پروانه مسئول فنی مراکز و موسسات غیر دولتی مندرج در بند‏های سیزده گانه ماده ۲۶ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، اطلاع رسانی و معرفی خدمات سازمان، همکاری در اجرای طرح‏ها و برنامه‏های جدید سازمان و جلب مشارکت‏ های مردمی اعم از نقدی و غیر نقدی نیز از حمایت های این مراکز است.

معاون هماهنگی موسسات غیر دولتی، مشارکتهای مردمی و اشتغال بهزیستی سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه همه خدمات این مراکز رایگان است، گفت: شناسایی آسیب های موجود و مداخله لازم و ارائه خدمات تخصصی مددکاری، روانشناسی و حقوقی نیز از نقش های این مراکز در کاهش آسیب های اجتماعی است.

افشاری مقدم عنوان کرد: با افتتاح مراکز مثبت زندگی مددکار از مددجو سرکشی می کند و اطلاعات اولیه ثبت می شود، در حالیکه در گذشته خدمات به صورت غیرفعال بود و ممدجو به مددکار مراجعه می کرد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۸۵۵۶


ارسال