يکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰ ,26 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۳۴
جولان کابوس هایی به رنگ خاکستری در جنوب شرق کشور؛
​بختک ریزگردها بر سینه سیستان سنگینی می‌کند/خسارت ۸۱۲۳ میلیون ریالی طوفان در تنگه احد
 
طوفان ریزگردها که همچون بختکی بر سینه سیستان سنگینی می کند، طی پنج روز گذشته در زابل ۸ هزار و ۱۲۳ میلیون ریال خسارت به بار آورد.
به گزارش عصرهامون؛ این روزها ریزگردها و جولان گرد و غبار به بخشی از زیست مردمان هامون نشین تبدیل شده است، گرد و غباری که ناشی از بادهای ۱۲۰ روزه بوده و سال هاست به دلیل خشکسالی و نبود آب در منطقه نفس های مردم این خطه به شماره انداخته است.

گرد و غباری که این روزها پدیده غالب در منطقه است و شن و ماسه آن همسفره و میهمان ناخوانده طاقچه های اهالی این منطقه می شود،  معضلی کهنه که با هر بار وزیدن خسارت های سنگینی بر دوش مردم از خود بر جای می گذارد و تاسیسات زیربنایی و محصولات اندک کشاورزی را از بین می برد.

در حالی که اگر آب بود، این بادهای ۱۲۰ روزه می توانست منشا تلطیف هوا در روزهای گرم و نفس گیر سال باشد، اما به دلیل خشکی منطقه شرایط را برای ساکنان سخت و زندگی را به کامشان تلخ کرده است.

خسارت ۸ هزار و ۱۲۳ میلیون ریالی

عباسعلی ارجمندی، فرماندار زابل در گفت و گو با خبرنگار ما در این باره بیان کرد: طوفان ریزگردها طی روزهای اخیر در این شهرستان با خسارت ۸ هزار و ۱۲۳ میلیون ریالی به تاسیسات شهری، کشاورزی، وسایل نقلیه و جوی های فاضلاب همراه بود.

وی با بیان این که این طوفان باعث خساراتی در شبکه توزیع برق در شهرهای ادیمی و محمد آباد شده است، ادامه داد: طوفان شن از دوشنبه هفته گذشته در منطقه سیستان تشدید شد، به گونه ای که بیشینه سرعت باد در برخی ساعات به ۱۰۸ کیلومتر بر ساعت رسید.

این مقام مسئول با اشاره به مراجعه ۵۳۷ بیمار متاثر از ریزگردها به مراکز درمانی، اذعان کرد: گرد و غبار علاوه بر افزایش بیماران تنفسی، چشمی، قلبی و ترافیکی، از لحاظ روحی نیز با اثراتی بر سلامت مردم همراه است.
 

چاه نیمه های سیستان تحت تاثیر آلودگی ناشی از ریزگردها

وی گفت: به دلیل وزش بادهای ۱۲۰ روزه آب شرب سیستان با خطر جدی آلودگی همراه است، چراکه از محل چاه نیمه ها تامین می شود و با هر بار طوفان، آلودگی بسیاری وارد این آب ها می شود که باید هر چه زودتر فکری برای جلوگیری از این آلودگی ها کرد.

تداوم بادهای ۱۲۰ روزه تا پایان هفته

طبق اعلام هواشناسی و بر اساس بررسی آخرین تصاویر ماهواره و نقشه های پیش یابی، وزش بادهای ۱۲۰ روزه تا پایان هفته در شمال استان ادامه دارد، اما تا دوشنبه وزش باید شدیدتر و همراه با خیزش گرد و خاک و کاهش دید خواهد بود، در مناطق مرکزی و جنوبی غبار محلی، بعد از ظهرها وزش باد پیش بینی می شود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۰۳۲۰


ارسال