شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ ,25 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
اسماعیل حسین زهی گفت: تمام واحدهایی که در سامانه املاک و اسکان ثبت نشده‌اند به‌عنوان خانه خالی تلقی شده و مالکان آن ها باید مالیات پرداخت کنند.
اسماعیل حسین زهی، نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون بیان کرد: طرح مالیات بر خانه های خالی سال گذشته در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و قرار شد مالکان در ابتدا در سامانه املاک و اسکان ثبت نام کنند.

وی ادامه داد: در مرحله اول ملاک بر خوداظهاری مالکان و ثبت نام در این سامانه گذاشته شده است و افراد دارای خانه خالی خود اعلام کنند که تاکنون یک میلیون و سیصد هزار مالک این کار را انجام داده اند.

نماینده مردم خاش، میرجاوه و تفتان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: متولی این طرح وزارت راه و شهرسازی است و مبنا بر خوداظهاری مالکان گذاشته شده، زیرا در صورتی که افراد این کار را انجام ندهند و برای دولت محرز شود که خانه خالی در سامانه اعلام نشده است از مالکان آن ها مالیات به صورت پلکانی دریافت می شود.

حسین زهی گفت: بر اساس قانون مالیات برخانه‌های خالی، تمام واحدهایی که در سامانه املاک و اسکان ثبت نشده‌اند به‌عنوان خانه خالی تلقی شده و مالک آن باید مالیات پرداخت کند.

وی اظهار کرد: طبق قانون مالیات بر خانه‌های خالی، وزارت راه و شهرسازی باید با راه اندازی سامانه املاک و اسکان، مردم را تشویق به ثبت املاک خود در سامانه کرده و سپس خانه‌های خالی شناسایی شده را برای اخذ مالیات به سازمان امور مالیاتی معرفی کند.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: برنامه زمان بندی اجرای این طرح از ابتدای مردادماه جاری بوده و وزارت دارایی و سازمان امور مالیاتی متولی دریافت مالیات از مالکان خانه های خالی است.

حسین زهی با اشاره به تاثیر اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی در ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا بازار مسکن، اضافه کرد: بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی و انبوه سازان مسکن با هدف افزایش قیمت خانه، واحدهای مسکونی خود را خالی نگه می داشتند و به بازار عرضه نمی‌کردند.

وی ادامه داد: اجرای قانون مذکور ضمن مبارزه با احتکار کنندگان، منجر به عرضه تعداد قابل توجهی واحد مسکونی به بازار می‌شود که در نهایت بر کاهش قیمت منازل تاثیر مثبتی خواهد داشت.

انتهای پیام/
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۰۳۶۱


ارسال