سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ ,30 November 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۴۲
معاون اداره کل آب های ساحلی شیلات سیستان و بلوچستان:
بیش از ۱۰۰۰ تن میگو از مزارع پرورش میگوی گواتر برداشت شد
 
حمیدرضا نصیری گفت: بیش از ۱۰۰۰ تن میگو از مزارع پرورش میگو مجتمع شهید صنعتی گواتر برداشت شد.
حمیدرضا نصیری، معاون آبزی پروری اداره کل آب های ساحلی شیلات سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون از برداشت بیش از ۱۰۰۰ تن میگو از مزارع پرورش میگو مجتمع شهید صنعتی گواتر خبر داد.

وی افزود: تلاش های کم نظیر و همت والای بهره برداران که در کنار آن حضور تیمی دامپزشکی، مرکز تحقیقات شیلات آبهای دور چابهار و اداره کل شیلات استان در قالب کارگروه و کمیته فنی میگو به کارآمد شدن تلاش تولید کمک شایانی کرده است.

این مقام مسئول اظهار کرد: اقدامات عمرانی صورت گرفته در مجتمع گواتر نظیر لایروبی های کانال های آبرسان و زهکش های فرعی و اصلی در ارتقای شرایط فنی و بهداشتی تولید و همچنین تسهیل در برداشت ها کمک شایانی کرده است.

معاون آبزی پروری اداره کل آب های ساحلی شیلات سیستان و بلوچستان اظهار امیدواری کرد: با حمایت های مجموعه مدیریت استانی و ملی موضوعات زیرساختی نظیر لایروبی ها و تکمیل خط انتقال برق، بازسازی جاده دسترسی، مدیریت سیلاب و... نیز پیگیری و تکمیل خواهد شد و ضمن ارتقای سطح فنی و بهداشتی تولید شرایط را برای حضور حداکثری بهره‌برداران میگو فراهم خواهد ساخت.

نصیری افزود: مباحث بهداشتی و بیماری ها، دسترسی به مولد و بچه میگو با کیفیت،تسهیلات سرمایه در گردش ارزان قیمت و بموقع، بالا بودن هزینه های تولید، قیمت ارز،بازار آبزیان و... از جمله مسائل و چالش های صنعت آبزی پروری میگو است. وی ادامه داد: برداشت میگو از مردادماه سال جاری شروع شده و سطح زیر کشت حدود ۶۴۰ هکتار است.

این مقام مسئول تصریح کرد: هر کیلوگرم میگو به طور متوسط حدود ۳.۵ تا چهار دلار ارزش اقتصادی دارد و ارزش میگوی برداشت شده مجتمع گواتر بیش از ۳.۵ تا چهار میلیون دلار برآورد می شود.

وی بیان کرد: به ازای هر هکتار سطح مفید فعال شده مزارع میگو بطور متوسط برای یک نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد می شود و با توجه به فعالیت حدود ۶۴۰ هکتار در سال جاری برای ۶۴۰ نفر اشتغال مستقیم فراهم شد.

نصیری گفت: در سال جاری حدود ۵۰ درصد افزایش سطح زیر کشت نسبت به سال گذشته را شاهد بودیم.

این مقام مسئول تصریح کرد: آبزی پروری و بویژه آبزی‌پروری میگو در نوار ساحلی جنوب استان سیستان و بلوچستان در چهار شهرستان زرآباد، کنارک، چابهار و دشتیاری ظرفیت‌های قابل توجهی را به لحاظ تولید و تامین پروتئین با کیفیت و به تعبیری امنیت غذایی و همچنین ایجاد اشتغال را دارد.

وی بیان کرد: این صنعت از مزیت های منطقه بوده که فعال سازی ظرفیت‌های آبزی پروری می تواند در توسعه اقتصادی، اجتماعی و امنیتی منطقه و کشور نقش بسزائی داشته باشد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۴۱۹۷۳


ارسال