​عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس:

برگزاری اجلاس ۶ به علاوه ۲ برای تعیین سرنوشت افغانستان ضروری است/ شکست سیاسی آمریکا به معنای پایان کار نیست

4 مهر 1400 ساعت 8:59

فداحسین مالکی گفت: آمریکایی ها چون خود نتوانستند در افغانستان صلح و ثبات را برقرار کنند و شکست سیاسی خوردند طبیعی است که کوتاه نمی آیند و از این جهت برگزاری اجلاس ۶ به علاوه ۲ در اولین اقدام می تواند به معنای واقعی، تاثیر خود را در سرنوشت ملت افغانستان نشان دهد.


به گزارش عصرهامون؛ فداحسین مالکی، سفیر اسبق ایران در افغانستان و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در خصوص آخرین تحولات افغانستان پس از به قدرت رسیدن طالبان در این کشور گفت: اتفاقاتی که اخیرا در افغانستان رخ داد، از جمله سقوط پی در پی شهرها توسط طالبان و یا حضور بازیگران سیاسی در این کشور و اینکه آمریکایی ها پشت ملت و دولت افغانستان را خالی کردند مسائلی است که توسط کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی رصد می شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر افغانستان در اختیار طالبان است، البته مشکلاتی در داخل این کشور وجود دارد و نتوانستند به اجماع کامل برسند و تنها راه این است که دولت وحدت ملی و فراگیر به وجود آید.

سفیر اسبق ایران در افغانستان عنوان کرد: تاریخ نشان داده است افغانستان یک کشور قومیتی است و یک قومیت نمی تواند به تنهایی این کار را انجام دهد و اگر غیر از این باشد شک نداشته باشید که افغانستان به سمت جنگ های داخلی خواهد رفت.

مالکی ادامه داد: این موضوع نه به نفع این کشور و نه به نفع کشورهای همسایه است، کشورهای همسایه و منطقه به ویژه پاکستان باید توجه داشته باشند که افغانستان اگر به سمت ناامنی برود آن ها و دیگر کشورهای همسایه هم ضرر خواهند کرد.

وی بیان کرد: بر این اساس به وزارت امور خارجه کشورمان اعلام کردیم و بنده شخصا با وزیر صحبت کردم که در اولین اقدام اجلاس ۶ به علاوه ۲ برگزار شود که شامل ۶ کشور همسایه و ۲ کشور منطقه است و روسیه، چین، هند، پاکستان و جمهوری اسلامی ایران که در منطقه و معادلات جهانی صاحب نظر هستند حضور خواهند داشت که صحنه برای آمریکایی ها نا امن شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در سفر اخیر دکتر امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان با آقای قریشی وزیر خارجه پاکستان صحبت های خوبی داشت که این اجلاس برگزار شود و کشور افغانستان به سمت تشکیل یک دولت فراگیر هدایت شود.

مالکی افزود: اتفاقاتی که اخیرا در افغانستان رخ داده سبب شده است حضور برخی از گروه ها مثل داعش و حتی القاعده در افغانستان که در سوریه و دیگر کشورها زمین گیر بودند و در حاشیه قرار داشتند برای همه کشورها نگران کننده شود و موضع گیری اخیر آقای پوتین هم همین موضوع را نشان می داد.

وی تصریح کرد: طالبان باید این موارد را رصد کند و اجازه ندهد این گروه ها در کشور بیایند و حتی در بین سران خود طالبان در ساختار حکومت هم مشکلاتی وجود دارد و درگیری هایی ایجاد شده که با وساطت پاکستان احتمالا نتیجه بخش باشد.

سفیر اسبق ایران در افغانستان گفت: نگرش آمریکایی ها بعد از ترک ۲۰ ساله حضور در افغانستان مثبت نیست و چون خود نتوانستند صلح و ثبات را برقرار کنند و شکست سیاسی خوردند طبیعی است که کوتاه نمی آیند و از این جهت این اجلاس ۶ به علاوه ۲ می تواند به معنای واقعی تاثیر خود را در سرنوشت ملت افغانستان نشان دهد.

انتهای پیام/


کد مطلب: 142060

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/interview/142060/برگزاری-اجلاس-۶-علاوه-۲-تعیین-سرنوشت-افغانستان-ضروری-شکست-سیاسی-آمریکا-معنای-پایان-کار-نیست

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/