نمایندگان مجلس شورای اسلامی:

بسیج مردمی نقش مهمی در شناسایی محتکران دارد/ قوه قضاییه با محتکران کالا برخوردی قاطع کند

20 مرداد 1397 ساعت 8:40

جمعی از نمایندگان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی خواستار برخورد قاطع قوه قضائیه با محتکران کالا شده و گفتند: برخی سودجویان از شرایط اقتصادی سواستفاده کرده و با احتکار کالا به گرانی و تورم در بازار دامن زدند.


به گزارش عصرهامون، گرانی، نبود اقلام اساسی و مساله تحریم این روزها تحلیل های متفاوتی دارد که یکی از رایج ترین آنها، اقدام برخی افراد سودجو در بازارهای مختلف و ناامنی در عرضه کالاهای مورد نیاز مردم است.
در این میان اما برخی افراد سود جود با احتکار کالاها و اقلام مختلف بازار را دچار التهاب کرده اند و با عدم ارائه نیاز مردم در بازار به نوعی خود تحریمی را در نقاط مختلف رواج داده اند چرا که این بار نبود و یا کمبود برخی مایحتاج نه به دلیل مشکل تحریم بلکه به علت انبار کردن این کالاها و نبود نظارت کافی بر رفتار سودجویان است.
در همین خصوص تعدادی از نمایندگان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی خواستار برخورد قاطع قوه قضائیه با محتکران کالا شده و گفتند: برخی سودجویان از شرایط اقتصادی سواستفاده کرده و با  احتکار کالا به گرانی و تورم در بازار دامن زدند.
 
احتکار و کم فروشی بزرگترین خیانت به مردم است
حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار ما با بیان اینکه احتکار و کم فروشی خیانت به مردم است، اظهار کرد: مصادره اجناس محتکران در روزهای گذشته اقدام خوبی بود که می تواند از ورشکستگی اقتصادی کشور جلوگیری کند.
وی با بیان اینکه برخورد و محاکمه مفسدین اقتصادی باید ادامه دار باشد، گفت: احتکار بزرگترین خیانت به مردم بی بضاعت است آن هم در شرایطی که کشور در جنگ اقتصادی با دشمن قرار دارد.
نماینده مردم زاهدان در مجلس با اشاره نحوه کمک رسانی مردم و بسیج در این خصوص افزود: بسیج و مردم می توانند با اطلاع رسانی در خصوص انبارهای دپو شده محتکران به نیروهای انتظامی، سپاه و اطلاعاتی نقش مهمی را در جلوگیری از ضربه زدن به اقتصاد ایفا کنند.
 
با محتکران برخورد قانونی و جدی شود
وی هدف کم فروشان را سودجویی دانست و اضافه کرد: این عمل قبیح بیشترین ضربه را به اقشار کم درآمد جامعه می زند چراکه افراد مرفه مطمئنا اگر جنسی گران شود شاید زیاد برایشان مهم نباشد ولی آن فرد مستضعف و کم درآمد بیشترین ضربه را می خورد.
شهریاری خواستار محاکمه جدی محتکران شد و تشریح کرد: برخورد قاطع با چنین افرادی باعث جلوگیری از کم فروشی می شود اینکه یک عده سودجو برای منافع شخصی بدون در نظر گرفتن مصالح مردم و کشور تخلف می کنند، باید با قوه قهریه قانونی مجازات شوند.
نماینده مردم زاهدان در مجلس خاطرنشان کرد: محتکران در این اوضاع گرانی بازار باعث بالارفتن قیمت ها برای به دست آوردن سود بیشتر می شوند ولی نه تنها این عمل تورم کشور را افزایش می دهد بلکه باعث کاهش ارزش پول و گسترش گرانی بیشتر خواهد شد.
 
قوه قضاییه با محتکران برخوردی قاطع کند
علی کرد نماینده مردم خاش، میرجاوه و نصرت آباد در مجلس در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: دولت آمریکا با افزایش تحریم و جنگ اقتصادی سعی دارد تا اقتصاد کشور را تحت الشعاع قرار داده و ملت ایران را تحت فشار قرار دهد از سوی دیگر عدم کنترل و ثبات قیمت سکه و ارز و فروش آن از سوی بانک مرکزی و تیم اقتصادی دولت نیز باعث تلاطم بازار سکه و ارز در کشور شد.
وی افزود: برخی سودجویان از شرایط اقتصادی سواستفاده کرده و با  احتکار کالا به گرانی و تورم در بازار دامن زدند در واقع محتکران افرادی سودجو، غیر مسئول هستند که تنها به منافع خود می اندشند و اقتصاد کشور را فدای منافع شخصی می کنند و قوه قضاییه باید برخورد قاطع با این محتکران انجام دهد.
نماینده مردم خاش، میرجاوه و نصرت آباد خاطرنشان کرد: وزیر اقتصاد نیز با تشکیل تیم ها و کارگروه هایی سعی کرده با شناسایی محتکران، آرامش و تعادل را به بازار بازگرداند و بسیاری از نهادهای مرتبط نیز در هفته جاری در سیستان و بلوچستان و سایر نقاط کشور با شناسایی محتکران، با این افراد برخورد قانونی کردند.
 
بسیج مردمی نقش مهمی در شناسایی محتکران دارد
وی تاکید کرد: تعزیرات حکومتی باید تمام تلاش خود را در شناسایی و برخورد با محتکران انجام دهد و مردم نیز هر کجا با مواردی از احتکار مواجه شدند به تعزیرات حکومتی و دستگاه قضایی،اتاق بازرگانی، فرمانداری و نهادهای مربوط اطلاع دهند.
وی با اشاره به نقش مردم و بسیج مردمی در برخورد با محتکران، اذعان کرد: مردم و بسیج مردمی نقش مهمی در شناسایی محتکران دارند و با همکاری مردم هیچ سودجویی به خود جرات احتکار کالا در انبارها را نخواهد داد و مردم می توانند با شناسایی و معرفی محتکران و سودجویانی که به اقتصاد کشور لطمه می زنند به بازگشت آرامش به بازار کمک شایانی کنند.
 
مردم از خرید غیرضروری خودداری کنند
حبیب اله دهمرده نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: برخی از انسان های طمع کار سعی می کنند در چنین شرایط اقتصادی که پیش می آید احتکار کنند و اجناس را گرانتر به فروش برسانند.
وی گفت: این افراد کسانی هستند که مسیر خدا و اسلام را در نظر نمی گیرند و درصدد اخذ سود بیشتر از مردم هستند.
وی با بیان اینکه احتکار در جامعه ایرانی کار ناپسندی است، خاطرنشان کرد: در این بین وظیفه مردم بسیار سنگین می شود، مردم باید به دستگاه هایی همچون سپاه ،نیروی نظامی و انتظامی محتکرین را معرفی کنند.
عضو کمیسیون آموزش مجلس تصریح کرد : اگر مردم به میدان آیند و با شناسایی و معرفی انبارهای احتکار به دستگاه های نظامی و قضایی زمینه احتکار در کشور را از بین خواهند برد.
 
دستگاه قضا با محتکرین برخود لازم را انجام دهد
دهمرده بیان کرد: دستگاه های نظارتی مخصوصا دستگاه قضایی باید با چنین افرادی برخورد جدی و لازم را داشته باشد تا این افراد نتوانند در چنین شرایط حساسی مردم را از طریق احتکار تحت فشار قرار دهند.
نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: مردم نیز در مواقع ضروری از خرید اجناس غیر ضروری خودداری کنند و به اندازه نیاز روزانه خود مایحتاج زندگی را فراهم کنند زیرا تقاضا بیش از حد در بازار زمینه سودجویی را فراهم می آورد.
 
کشف برنج، آهن آلات و لوازم خانگی احتکار شده در زاهدان
به گزارش عصرهامون در روزهای اخیر در گشت مشترک تعزیرات حکومتی با همرایی نیروی انتظامی از انباری در شهرستان زاهدان مقادیری قابل توجهی برنج احتکار شده شامل 2 هزار و 560 تن کشف شد .
در این راستا در گشت مشترک دیگری مقادیر قابل توجهی آهن آلات احتکار شده با ارزش تقریبی 1 میلیارد و 500 میلیون ریال کشف شده است که این پرونده نیز در مرحله تکمیل تحقیقات می باشد .
گفتنی است كشف 40 ميليارد ریال لوازم خانگی احتکار شده در زاهدان موضوع دیگری بود که در طی عملیات پلیس از این انبار در روزهای اخیر 680 دستگاه یخچال،450 عدد انواع اجاق گاز و270 عدد انواع ماشین لباسشویی احتکار شده کشف شد.


انتهای پیام/


کد مطلب: 104108

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/news/104108/بسیج-مردمی-نقش-مهمی-شناسایی-محتکران-قوه-قضاییه-کالا-برخوردی-قاطع-کند

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/