سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ ,3 August 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه اگر ارزی به دست دولت نرسید پس سرنوشت ارز چه شده عنوان کرد: در صورتی که کالایی خریداری شده باشد آن کالا باید در کشور باشد؛ اما دلارهایی که در قبال صادرات باید به کشور می آمدند در سامانه نیما نمایش داده نشدند.
به گزارش عصرهامون، عبدالمجید شیخی، کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در خصوص افت ناگهانی قیمت دلار اظهار داشت: در شرایط فعلی افرادی که به صورت متفرقه خود را آغشته به این سیاست های اقتصادی و دلار بازی کرده بودند امروز به سمت بازار آورده اند و دلارهایشان را می فروشند.
وی در خصوص چرایی کاهش قیمت دلار عنوان کرد: صادرکنندگان تا کنون ارزهای دریافتی خود را وارد سامانه نیما نکرده بودند و نهایتاً ده درصد ارزهایی که وارد کشور شده بود وارد این سامانه شده بود؛ اگر این ارز تبدیل به کالا شده بود چرا تاکنون کالاها در گمرک مانده و ترخیص نمی شد.
این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه اگر ارزی به دست دولت نرسید پس سرنوشت ارز چه شده عنوان کرد: در صورتی که کالایی خریداری شده باشد آن کالا باید در کشور باشد؛ اما دلارهایی که در قبال صادرات باید به کشور می آمدند در سامانه نیما نمایش داده نشدند.
شیخی همچنین گفت: از 22 میلیارد دلار ارزی که باید وارد کشور می شد تنها 2 میلیارد آمده است و بقیه آن مشخص نبود؛ دولت نتوانست به خوبی ارز را به بازار وارد و سپس توزیع کند؛ همین عدم توانایی باعث به وجود آمدن اختلالات ارزی در کشور شده بود.
وی با بیان اینکه اگرچه نمی توان گفت خرید و فروش دلارها همه دست دولت بود اما همه کارشناسان اذعان می کنند که جرقه افزایش قیمت دلار توسط دولت زده شد و دشمن نیز از شرایط کشور استفاده کرده و دشمن در کمین از آب گل آلود کشور ماهی گرفت.
این کارشناس مسائل اقتصادی همچنین گفت: وقتی بازاری تخلیه شد از آنجایی که قیمت ها جهشی بالا می رود، همافزایی بدی رخ می دهد و از همین جهت مردم به خیال بالاتر رفتن قیمت ها به سمت خرید هجوم می برند و همنی مساله عملاً باعث افزایش بیشتر نرخ ارز شده است.
شیخی با بیان اینکه قوه قضاییه دست به کار شده است عنوان کرد: لاریجانی در چند روز گذشته اعلام کرد با سایت هایی که قیمت های دروغین برای دلار و سکه اعلام می کنند برخورد می شود و همین مساله تا حد زیادی قیمت آن را کنترل و باعث کاهش قیمت ها شد.
وی ضمن اشاره به حباب شکل گرفته در بازار اظهار داشت: یک هم افزایی صورت گرفت و خبر حکم اعدام سلطان سکه و چند نفر دیگر هم باعث شد گول خورده های بازار برای فروش دلارهای خود به بازار هجوم آورده و همین باعث شد قیمت دلار و سکه شکسته شود.
این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه مردم عادی ضرر زیادی کردند عنوان کرد: این افراد گول اعداد و ارقام در رسانه ها را خورده و سرمایه خود را تبدیل به سکه و دلار کردند اما امروز مجبورند با رقم پایینی دلارهای خود را بفروشند که در این شرایط دولت باید برای تشدید این هم افزایی اقدام کند و دلار این ورشکستگان را با نرخ متعادلی خریداری کند.
شیخی همچنین گفت: رسانه ها در این مساله می توانند خیلی موثر باشند و این عبرت را به مردم هشدار بدهند که نباید با تنش های اقتصادی خود را وارد کارزارها کنند و خودشان آتش را به عرصه اقتصاد بکشانند؛ دولت باید بعد از اینکه قیمت دلار کاهش پیدا کرد روی نرخ کالاهای اساسی مردم تمرکز کرده و با نظارت قیمت کالاهای اساسی را نیز به قیمت قبل از گرانی دلار برگرداند.
وی با انتقاد ازگرانی های اخیر تصریح کرد: وقتی یک رب گوجه 11 هزار تومانی را به مبلغ 22 هزار تومان می فروشند و همه اینها به بهانه گرانی دلار بود؛ اکنون دولت بهتر است به بازگرداندن قیمت کالاهای ضروری مردم به قیمت قبل توجه داشته باشد.
شیخی در ادامه درباره FATF و تاثیر آن بر دلار اظهار داشت: هرکس درباره مساله FATF و تاثیرات آن بر نرخ دلار صحبت می کند، خیانتی بالاتر از تصویب کنندگان FATF به مردم کرده است؛ FATF دامی است که اگر اروپایی ها از برجام چیزی نصیبشان نشد و نتوانستد ادامه فشارهای خود را از طریق برجام به ایران بیاورند از طریق FATF  به انجام برسانند.
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۵۲۱۹


ارسال