نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » مصاحبه تفصیلی » اقتصادی

رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت مطرح کرد:

رشد 84 درصدی صادرات از سیستان و بلوچستان/خرما، میوه و صیفی جات عمده کالاهای صادراتی استان

۲۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۰

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان وبلوچستان از رشد 84 درصدی صادرات در استان خبر داد و گفت: عمده کالاهای صادراتی خرما، میوه و صیفی جات بوده است.

نادر میرشکار در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، افزود: در 6ماه اول امسال، صادرات استان به ارزش بیش از 309 میلیون دلاررسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد 84درصدی را نشان می دهد.

وی ادامه داد: براساس چشم انداز هزار و 400، در برنامه امسال، با توجه به برنامه های عملیاتی سازمان ، میزان صادرات غیرنفتی استان به ارزش 664 میلیون دلار تعیین که با توجه به اقدامات اجرایی صورت گرفته در 6 ماهه امسال ، صادرات استان به ارزش نزدیک به 310 میلیون دلار انجام شده که بر همین اساس می توان عنوان کرد در این مدت حدود 47 درصد از کل برنامه تحقق یافته و 53 درصد آن باقی مانده و این درحالی است که بخش اعظم صادرات استان در نیمه دوم صورت می گیرد و می توان گفت با روند فعلی می توانیم شاهد افزایش میزان صادرات از برنامه تعیین شده تاپایان امسال باشیم.

وی تاکید کرد: کل صادرات از گمرکات و بازارچه های مرزی استان طی 6 ماه اول امسال به وزن 780 هزار و 45 تن با ارزش 309 میلیون و 582 هزار و 673 دلار می باشد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ لحاظ ارزش 84 و نیم درصد افزایش داشته است.

وی ادامه داد: میزان صادارت در این مدت از گمرکات استان به ارزش 87 میلیون و 365 هزار و 699 دلار و از بازارچه های مرزی سیستان و بلوچستان نیز به ارزش 222 میلیون و 216 هزار 974 دلار بوده که سهم صادرات از گمرکات استان 28 درصد و سهم صادرات از بازارچه های مرزی استان 72 درصد بوده است.

میرشکار بیان کرد: آمارها حاکی از این است که بازارچه های مرزی استان عملکرد صادراتی قابل توجهی را به خود اختصاص داده اند و از دلایل عمده افزایش صادرات می توان به دسترسی آسان به بازارهای کشورهای همسایه، سهولت فرایند انجام صادرات و نیز بوروکراسی اداری کمتر در بازارچه ها اشاره کرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در پایان گفت: عمده کالاهای صادراتی طی این مدت مصالح ساختمانی ( سیمان )، خرما، میوه، نخودخام، گاز و صیفی جات می باشد که به کشورهای افغانستان، پاکستان، ترکیه، کویت، امارات و سایر کشورها صادر شده است.انتهای پیام/