نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » مصاحبه تفصیلی » سیاسی

نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی:

اهداف دولت نباید مانع پیگیری آزادی دیپلمات ایرانی در اروپا شود/ وزارت خارجه قاطعانه پیگیر ماجرای"اسدی" باشد

۲۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۵

نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی گفت: وزارت خارجه باید محکم، قاطع و علنی برای آزادی دیپلمات ایرانی اقدام کند.

عبدالغفور ایران نژاد در گفتگو با عصرهامون با بیان اینکه وزارت خارجه باید موضع جدی تری در این خصوص از خود نشان دهد، اظهار کرد: ایران باید دیپلمات های اروپایی اتریش و آلمان را که در دستگیری اسد الله اسدی دیپلمات ایرانی دست داشته را احضار و برخورد در خور انتظاری انجام دهد.

وی بیان کرد: وزارت امور خارجه در خصوص دیپلمات ایرانی در اتریش کوتاهی نمی کند ولی باید موضع قوی تری در این خصوص از خود نشان دهد تا طرف های اروپایی نسبت به آزادی دیپلمات ایرانی اقدام کنند.

نماینده مردم چابهار با اشاره به صحبت های وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص عدم مصونیت دیپلمات ایرانی تاکید کرد: اینکه گفته شد دیپلمات ایرانی در آلمان مصونیت نداشته و الان در وین مصونیت دارد باید ادامه دار باشد به طوری که پیگیری برای آزادی "اسدی" طبق روال قانونی قوانین بین الملل به جد ادامه یابد حتی کمیسیون امنیت ملی مجلس سفرای مربوطه اروپایی را احضار و مورد پیگیری قرار دهند.

وی ادامه داد: مجلس ایران با تصویب عضویت در لایحه مبارزه با تامین مالی تروریسم نشان داد که جزو مدافعان حقوق بشر است ولی دستگیری دیپلمات ایرانی در وین به جرم مشارکت در اقدامات تروریستی اتهامی واهی تلقی می شود.

وی با اشاره به پیگیری غیرعلنی در خصوص دیپلمات ایرانی عنوان کرد: بازداشت مقام سیاسی ما به صورت آشکار بوده و بازتاب در مجامع ملی داشته است بر این اساس باید به صورت واضح، آشکار و با مواضع قدرتمند پیگیری شود چراکه موضع ضعیف در این قبال باعث می شود که امیدها برای آزادی این دیپلمات از دست رود.

ایرانژاد در پایان خاطرنشان کرد: طبق مواد قانون ۲۹ و ۳۱ کنوانسیون ۱۹۶۱ حقوق دیپلماتیک به هیچ وجه نمی توان دیپلمات یک کشور را توقیف و یا بازداشت کرد و دستگیری دیپلمات ایرانی در اروپا نقض قوانین بین الملل محسوب شده و قابل پیگیری می باشد.انتهای پیام/