نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » مصاحبه تفصیلی » اجتماعی

گلایه مخترع سیستانی از بی توجهی مسئولان به 3 اختراع/ از ساخت وسیله کمک آموزشی تا موتورسیکلتی با وسائل دور ریختنی

۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۷

مخترع جوان سیستانی با بیان اینکه تاکنون سه وسیله با هزینه شخصی و بدون حمایت نهادهای دولتی اختراع کرده ام، گفت: برای هر یک از وسایلی که به ثبت رسانده ام، هیچ نهادی ازمن حمایت نکرده است.

به گزارش عصرهامون، اینجا سیستان است مهد قهرمانان و نخبگانی که با دستان خالی و با کمترین امکانات و حمایت مسئولان شگفتی خلق می کنند و به مقام های برتر  کشوری دست می یابند.

اینجا زادگاه «رستم» قهرمان حماسی شاهنامه ها است که از دل این سرزمین نوجوانی برمی خیزد همچون «آرامی» که افتخار کشور در مسابقات کشتی جهانی می شود یا ملی پوشان کبدی سیستانی و بلوچستانی که از زمین های خاکی به تیم ملی ایران رسیدند.

فارغ از ورزشکاران اما این سرزمین پهناور نخبگانی نیز پرورش داده است که با دانش خود توانسته اند وسایل مورد نیاز جامعه را اختراع و به ثبت برسانند؛ اگر چه روزگار با آنها یار نبوده و موفقیت هایشان دیده نشد.

سرزمین پهناور سیستان و بلوچستان، که تا امروز مغزهای متفکری نیز به جامعه جهانی معرفی کرده است، امروز نیازمند به یاری و حمایت برخی از مسئولین دارد.

در همین راستا یک جوان خوش ذوق و سلیقه سیستانی پس از چهار ماه تحقیق و پژوهش موفق به ساخت یک موتور سیکلت دستی برق ساز شد که پس از 9 ساعت شارژ می توان با آن 40 کیلومتر راه را باسرعت 35 کیلومتر طی کرد.

 


فرهاد کیانی مخترع جوان سیستانی در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: تا کنون ۳ وسیله با هزینه شخصی و بدون حمایت نهادهای دولتی اختراع کرده ام که می توان از هر یک از این اختراعات، به شکل قابل توجهی استفاده کرد.

وی افزود: در جدید ترین اختراع خود توانستم، موتور سیکلت برقی که با برق خانگی شارژ و ۴۰ کیلومتر مسیر را می توان طی کند به پایان برسانم.

کیانی قیمت این موتور سیکلت را ۲ و نیم میلیون تومان عنوان کرد و گفت: در ساخت این موتور سیکلت از وسایل دور ریختنی استفاده شده که می توان در حفظ محیط زیست نیز از آن بهره برد.

وی در ادامه بیان کرد: در آینده نسخه کامل تری از این موتور سیکلت را طراحی خواهم کرد تا بتوانم چند نمونه از آن را در بازار به فروش برسانم.

این مخترع سیستانی خاطرنشان کرد: در سیستان استعداد های درخشانی وجود دارد که به دلیل، کم توجهی، به طور کل به فراموشی سپرده شده اند.

وی نداشتن آلایندگی، استهلاک پایین و مقرون به صرفه بودن مصرف برق در مقایسه با بنزین را از مزایای  موتور سیکلتهای برقی برشمرد.

وی کمک و همراهی مسئولین را زمینه ساز پیشرفت خود دانست و افزود: تا کنون برای هر یک از وسایلی که به ثبت رسانده ام، هیچ نهادی حمایت نکرده است، در این راه مسئولین می توانند با اهدای وام کسانی که ایده ویا طرحی دارند حمایت کنند.

کیانی همچنین گفت: در جدیدترین ایده خود قصد دارم تا ماشین برقی، شارژی را اختراع کنم که به مراتب هزینه این خودرو، از موتور بیشتر خواهد شد که از مسئولان می خواهم حداقل برای دلخوشی مخترعان از این طرح ها حمایت کنند.

انتهای پیام/