نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » مصاحبه تفصیلی » سیاسی

حمایت نمایندگان مجلس از طرح حذف دلار و تنبیه کشورهای همکار آمریکا/بازی دلار و تحریم بر اقتصاد ایران اثری ندارد

۱۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۹:۰۶

جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نقش اقتصادی ایران در دنیا قابل حذف نیست، گفتند: آمریکا نمی تواند با بازی دلار و تحریم بر اقتصاد ایران تأثیر بگذارد.

به گزارش عصرهامون، حمایت از دو طرح جدید در مجلس با عناوین«حذف دلار از معاملات بین المللی» و «تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران» اقدامی پیشگیرانه برای مقابله با تحریم های خصمانه علیه ملت ایران است که از یک سو از آسیب های احتمالی تحریم های جدید آمریکا جلوگیری کرده و از طرفی دیگر، قدمی برای مقابله با اقدامات خصمانه ترامپ علیه ایران باشد.

در همین راستا جمعی از نمایندگان مردم سیستان وبلوچستان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نقش اقتصادی ایران در دنیا قابل حذف نیست، گفتند: آمریکا نمی تواند با بازی دلار و تحریم بر اقتصاد ایران تأثیر بگذارد.

 

به نمایش گذاشتن اقتدار ایران با تصویب حذف دلار از معاملات بین المللی

محمد باسط درازهی نماینده مردم سراوان در گفت و گو با عصرهامون ضمن اعلام حمایت از طرح حذف دلار معاملات بین المللی و تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران اظهار کرد: حذف دلار از معاملات برخی از کشور ها در دستور کار قرار دارد که کلیات طرح در مجلس و دولت مطرح شده و در روز های آینده بحث های بیشتری در این مورد انجام می شود.

وی با بیان اینکه آمریکا تمام تلاش خود را برای به صفر رساندن فروش نفت ایران به کار گرفته است، گفت: هرگز فروش نفت ایران به صفر نخواهد رسید و جای نگرانی برای ملت ایران وجود ندارد چرا که ساز و کار اولیه انجام شده و فروش نفت از طریق دیگری ادامه پیدا می کند‌.

به گفته وی، برخی از طرح ها باید با اکثریت آرا تصویب شود و در بحث دو طرح مطرح شده و مقابل افرادی که چشم طمع به کشور دوخته اند و در صدد متشنج کردن افکار بین المللی علیه کشور هستند، باید برای نشان دادن اقتدار حاکمیت با همبستگی و به دور از هر گونه جناح و جریان، انتظار می رود بالاترین رأی مثبت را بگیرد.

درازهی با بیان اینکه تصویب دو طرح حذف دلار از معاملات بین المللی و تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم ها علیه ایران در روابط مالی و اعتباری موجب تسهیل فروش نفت می شود، خاطر نشان کرد: نقش اقتصادی ایران در دنیا قابل حذف نیست چرا که ایران  کشوری است که قسمتی از نفت بسیاری از کشور ها را تأمین می کند.

وی تصریح کرد: عربستان نتوانست به قولی که به آمریکا و برخی از هم دستان خود در خصوص پوشش و جبران کاهش نفتی که از ایران حذف می شود، عمل کند و بازار اقتصادی دنیا را با چالش مواجه می کند.

نماینده مردم سراوان با اشاره به همراهی برخی از کشور ها با ایران، گفت: نفت ایران برای کشورهای روسیه، چین، ژاپن، هند، آفریقای جنوبی و دیگر کشور ها به صرفه است و شرایط بین المللی به گونه ای نخواهد بود که بتواند ایران را از صفحه اقتصادی دنیا حذف کند.

 

تصویب طرح حذف دلار از معاملات بین المللی قدمی به سوی خودکفایی

عبدالغفور ایرانژاد نماینده مردم چابهار هم در این خصوص به عصرهامون گفت: دو طرح مذکور که به تازگی در مجلس شورای اسلامی در حال مطرح شدن است در خصوص حذف تدریجی دلار از مبادلات غیرضروری می باشد که می تواند زمینه ثبات پولی ایران را به لحاظ ارزش گذاری  ایجاد کند.

وی با اشاره به مواضع مناسب ایران در مقابل کشورهایی که دست به تحریم ایران می زنند، افزود: محدودیت های تجاری و اقتصادی در نظر گرفته شده در این طرح ها می تواند مقابله به مثل مناسبی برای کشورهایی باشد که با اقدامات غیرمنصفانه نسبت به محدودیت و تحریم ایران در همکاری با آمریکا اقدام می کنند.

نماینده مردم چابهار ادامه داد: در صورت تصویب این دو طرح در مجلس شورای اسلامی، برخی از کشورهایی که هم ایران را تحریم کرده اند و هم از منافع اقتصادی ما بهره مند هستند مجبورند بین این دو گرایش یکی را انتخاب کنند.

وی با اشاره به تاثیر این طرح ها در کاهش مشارکت برخی کشورهایی که با آمریکا وارد تحریم ایران شده اند، تاکید کرد: با توجه به اینکه ایران نقش اقتصادی غیرقابل حذفی در دنیا دارد، آمریکا نخواهد توانست با بازی دلار و تحریم بر اقتصاد ایران تأثیر بگذارد در صورتی که ایران مواضع قدرتمندی به خود گیرد.

نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقدامات پیشگیرانه برای کشور مطرح کرد: اگر در مقابل کشورهایی که همواره قصد محدودیت ایران را دارند به همان میزان رفتار تحریمی داشته باشیم مطمئنا مواضع کشور در همه زمینه ها حفظ خواهد شد.

ایرانژاد در پایان خاطرنشان کرد: این طرح ها در حال پیگیری در مجلس است که با رسیدگی و بررسی دقیق نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دستور کار قرار می گیرد تا بتوان بهترین تصمیم را برای ایجاد مواضع مناسب ایران در دنیا اتخاذ کرد.

 

انتهای پیام/