سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ ,7 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۳۰
تالاسمی، پیامد بی توجهی به آزمایشات قبل از ازدواج
 
تالاسمی یک بیماری وراثتی است که در سیستان و بلوچستان به دلیل بی توجهی نسبت به آزمایشات قبل از ازدواج همچنان آمار بالایی دارد.
به گزارش عصرهامون، تالاسمی به گروهی از اختلالات ژنتیکی در خون اطلاق می شود و یکی از شایع ترین بیماری ها در ایران است.

این بیماری به صورت شدید و خفیف ظاهر در افراد مبتلا ظاهر می‌شود و زمینه ایجاد کننده در آن وراثت است یعنی از پدر و مادری که ناقل ژن کم خونی است به فرزندان به ارث می رسد.

جمعیت بیماران تالاسمی در ایران از دهه هفتاد و همزمان با اجباری شدن آزمایش‌های پیش از ازدواج کاهش بسیار محسوسی داشت، اما با وجود همه تلاش های صورت گرفته در این امر و بعد از گذشت قریب به دو دهه کماکان آمار نوزادان مبتلا به این بیماری به صفر نرسیده است.

علیرغم این که مهم ترین راه درمان این بیماری تزریق واحدهای خونی سازگار است، اما با این حال عمده عوارض به وجود آمده در این بیماران نیز همین تزریقات است.

در صورتی که بیمار در گذشته به اندازه کافی خون دریافت نکرده باشد، لازم است برای بهبود کیفیت زندگی تعداد دفعات تزریق خون را افزایش دهد.

با وجود اینکه مهم ترین عوارض تزریق خون در بیمار، اضافه بار آهن است که باعث اختلال در عملکرد بافت‌های آسیب دیده از این عارضه مثل اختلالات قلبی، عروقی و انعقادی می شود اما با این وجود شایع ترین راه درمان تالاسمی برای تمامی شکل های آن تزریق سلول های قرمز خونی است.

علی لکزایی پدر پسر بچه ای است که مبتلا به تالاسمی است و برای پیگیری روند درمان فرزندش به بیمارستان حضرت علی اصغر زاهدان مراجعه کرده است.

لکزایی در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون، نگرانی از وضعیت سلامتی، درمان و آینده فرزندش را مهم ترین دغدغه زندگی خود عنوان کرد و گفت: از زمانی که مطلع شدم فرزندم به تالاسمی مبتلا است بیشتر درگیر مسائل مربوط به آن شدم و اطلاعاتم از تالاسمی بیشتر شده است.

وی با ابراز نارضایتی از قیمت و وضعیت تامین دارو برای این دسته از بیماران گفت: مخارج درمان این بیماری سنگین است و نوسانات ارزی نیز باعث افزایش فزاینده قیمت داروهای خارجی شده است.

وجود 3 هزار و 200 نفربیمار تالاسمی در استان
سهیلا خسروی، مدیرکل سازمان انتقال خون استان در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون، اظهار داشت: راه اندازی بخش پر مصرف خون مانند جراحی قلب و ارتقاء خدمات به بیماران سرطانی در استان موجب شده است مصرف خون در استان همواره بالا باشد.

وی گفت: شاخص اهدای خون نسبت به جمعیت استان سالیانه 71 هزار واحد، یعنی 26 در هزار نفر است که با شاخص کشوری که رقم  27 در هزار است فاصله ای ندارد.

خسروی ادامه داد: وجود 5هزار و 200بيمار مصرف کننده دائمی خون در استان مساله ای است که گاهی  باعث  بروز کمبود در بعضی گروه های خونی می شود.

وی  آمار بیماران تالاسمی در استان را 3هزار و200 نفر عنوان کرد و گفت: علاوه بر این بیش از هزار بیمار هموفیلی و بالغ بر هزار بیمار دیالیزی و پیوندی در استان داریم که این عزیزان به سبب شرایط خاصی که دارند به طور مرتب نیازمند خون و فراورده های خونی هستند.

وی در پایان گفت: در فصل زمستان به دلیل سردی هوا با کاهش مراجعه اهدا کنندگان مواجه هستیم که این امر باعث بروز کمبود در ذخایر خونی می شود، لذا از هم استانی های عزیز دعوت می کنیم تا با اهدای خون خود در این امر خداپسندانه شرکت کنند.
 
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۷۳۵۰


ارسال