دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰ ,27 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۹
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان سیستان و بلوچستان خبر داد:
آموزش مهارتی فنی حرفه ای در سکونتگاه های غیر رسمی
 
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان سیستان و بلوچستان خبر داد: در 10ماهه اول سالجاری چهارصد و 37هزار و 656 نفرساعت آموزشهای مهارتی در سکونتگاه های غیر رسمی استان ارائه شد.
خداداد اولیایی در گفتگو با عصرهامون، از ارائه چهارصد و 37هزار و 656  نفر- ساعت آموزشهای مهارتی به ساکنان  سکونتگاه های غیر رسمی استان در 10 ماهه سال جاری خبر داد و گفت : در راستای توان افزایی مهارتی ساکنان حاشیه شهرهای استان چهارصد و 37هزار و 656  نفرساعت آموزشهای مهارتی معادل دو هزار و 612نفر دوره آموزشی در این مناطق به متقاضیان ارائه شد که از این تعداد 128نفر مرد و دو هزار و 485نفر آن زن بوده اند و که این مهم گویای آن است که استقبال بانوان از آموزشهای مهارتی بیشتر از آقایان بوده است .

اولیایی افزود : رشته های ارائه شده در این مناطق بر مبنای ظرفیت منطقه ، شناخت سلیقه خریدار و امکانات در دسترس ساکنان آن شامل مانتو دوز، خیاط لباسهای سنتی بلوچ ، تولید کننده خانگی اسانس و عرقیات گیاهی ، پرورش جوجه بومی، تعمیرکار آبگرمکن های دیواری ، نصب و سیم کشی تجهیزات مدارهای الکتریکی ساختمان ، تعویض کار روغن خودروهای سبک و ... است.

وی تصریح کرد : آموزشهای مهارت محور با هدف رشد اقتصادی و تولیدات ملی ، برقراری عدالت آموزشی و  افزاش بهره‌وری و تولید، کاهش هزینه‌های تولید، رفاه اجتماعی و امید به زندگی به ساکنان این مناطق ارائه می شود.

اولیایی اظهارداشت : حاشیه نشینی از مهمترین معضلات اجتماعی شهرهای استان است که حل آن به همت ساکنان این مناطق برای تغییر درمعیشت از طریق فرا گرفتن مهارتها و خود اشتغالی امکان پذیر است در همین راستا اداره کل با راه اندازی پایگاه های آموزش سیار و بسیج کردن نیروها و امکانات در حاشیه شهر سعی در توان افزایی ساکنان این مناطق دارد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان خاطر نشان کرد : نقش آموزش های مهارتی فنی و حرفه ای در توانمندسازی اقشار آسیب پذیرانکار ناپذیر است و آموزش‌های مهارتی در ایجاد فرصت‌های مناسب شغلی، افزایش تولیدات و سطح درآمد و تقویت بنیه اقتصادی خانوارها و کاهش نرخ بیکاری نقش موثری دارد.

اولیایی بیان داشت : تعامل و همکاری دستگاه‌های متولی توانمندسازی اقشار جامعه به‌ ویژه قشر محروم در اشتغال‌زایی به عنوان یکی از موثرترین راهکارهای کاهش آسیب‌های اجتماعی در جامعه تنها راه حل معضلات حاشیه‌نشینی و بیکاری است.

وی یکی از رویکردهای پیشرفت اقتصادی را خودباوری و استفاده بهینه از ظرفیت‌های بومی منطقه دانست و گفت :  اداره‌کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان در راستای ایجاد عدالت آموزشی و توسعه متوازن در شهرستان‌های استان آموزش‌های مهارتی را باهمکاری مساجد در سکونتگاه‌های غیررسمی جهت بهره‌مندی از ظرفیت‌های این مناطق گسترش داده است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۸۴۱۷


ارسال