سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ ,30 November 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۱
بسیج ملی کنترل فشار خون در ایرانشهر آغاز شد
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر گفت: فشارخون بالا مهمترین عامل مرگ و میر زودرس و ابتلا به بیماریهای قلبی، کلیوی و سکته مغزی است و جمعیت مبتلایان به این بیماری طی سه دهه گذشته سه برابر شده است.
به گزارش عصرهامون ؛ به نقل از پهره؛ دکترمحمدمهران امینی فرد در دومین بسیج ملی کنترل فشارخون بیان کرد: فشارخون بالا مهمترین عامل مرگ و میر زودرس و ابتلا به بیماریهای قلبی،کلیوی و سکته مغزی است و جمعیت مبتلایان به این بیماری طی سه دهه گذشته سه برابر شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر افزود: حدود 40 درصد افراد از بیماری خود اطلاع ندارند و از بین 60 درصد افراد مطلع به بیماری فقط 20 درصد تحت نظر پزشک دارو دریافت می کنند و فشارخون تحت کنترل است.

وی ادامه داد: سال گذشته حدود 10 میلیون نفر در جهان و حدود 100 هزارنفر در ایران به علت بیماری فشارخون جان خود را ازدست داده اند و درصورت عدم اطلاع افراد،عدم غربالگری و عدم انجام معاینات مربوطه پیش بینی می شود امسال رشد 10 درصدی مرگ و میر بیماران فشارخون را داشته باشیم.

امینی فرد با اشاره به علل این بیماری تصریح کرد: مصرف بیش ازحد قند، چربی، نمک و درنتیجه چاقی و همچنین ورزش نکردن، از مهمترین دلایل ابتلا به فشارخون است.

وی گفت: جمعیت هدف حوزه دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر حدود 400 هزارنفر است و پیش بینی می گردد از این تعداد، حدود 100هزار نفر مبتلا به فشارخون باشند که با شناسایی این افراد می توان بیش از 70درصد حمله های قلبی و سکته های قلبی را پیشگیری کرد.

دکتر امینی فرد در پایان خاطرنشان کرد: از همه شهروندان عزیز تقاضا می کنیم به منظور ارزیابی وضعیت سلامتی و فشارخون، از تاریخ 18 خردادماه به مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاههای سلامت و ایستگاههای ثابت و سیار فشارخون در سطح شهر مراجعه نمایند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۱۸۲۵


ارسال