شنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۰ ,18 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۴
علمای اهل سنت سیستان وبلوچستان مطرح کردند؛
عدم انجام آزمایش های قبل از ازدواج وعقدهای غیر رسمی دو دلیل مهم در افزایش تالاسمی
 
جمعی از علمای اهل سنت سیستان وبلوچستان گفتند: بی توجهی به آزمایش های قبل از ازدواج و عقدهای غیر رسمی دو دلیل مهم در افزایش بیماران تالاسمی هستند که برای جلوگیری از بروز این بیماری باید اقدام به افزایش سطح آگاهی جامعه کرد.
به گزارش عصرهامون، ازدواج های فامیلی، عدم انجام آزمایش های قبل از ازدواج و عقدهای غیررسمی در حالی مهمترین علل در افزایش بیماران تالاسمی محسوب می شوند که سیستان و بلوچستان رکورددار آمار مبتلایان به این بیماری می باشد.

این بیماری یکی از شایع ترین بیماری های ژنتیکی درسیستان و بلوچستان به شمار می رود که زندگی افزون بر سه هزار نفر را به دلیل کم توجهی والدین به آزمایشات قبل از ازدواج و بارداری تحت تاثیر قرار داده به گونه ای که به گفته قاسم میری، معاون دانشگاه علوم پزشکی زاهدان 65 درصد از خون های اهدایی در این خطه از کشور به مصرف بیماران تالاسمی می رسد؛ بیمارانی که برای بقای زندگی باید خود را به دستگاه بسپارد و با تمام وجود درد تالاسمی را تحمل کنند.

مولوی محمد علی شهنوازی، امام جمعه خاش افزود: پیشگیری از بیماری تالاسمی با انجام کارهای مشاوره ای و عمل به توصیه های بهداشتی میسر است.

وی بر اهمیت روزه داری، انس گرفتن با قرآن و اقامه نماز، توجه به نیازهای محرومان و اقشار مستضعف تاکید کرد و افزود: ازدواج های فامیلی و توجه نکردن به سابقه بیماری هایی مانند تالاسمی بسیار آزار دهنده هستند که برای دولت و خانواده ها هزینه دارند.
 
انجام آزمایش های قبل از ازدواج ازدواج امری ضروری است
مولوی ریگیان پور، امام جمعه اهل سنت شهرستان میرجاوه در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون با بیان اینکه عاقدین نباید بدون انجام آزمایشات لازم قبل از ازدواج اقدام به جاری کردن صیغه عقد کنند، افزود: انجام آزمایش های قبل از ازدواج برای جلوگیری از تولد فرزندان مبتلا به تالاسمی یا دیگر بیماری های لاعلاج، امری واجب است.

وی با بیان اینکه مردم و مسئولان باید به موضوع تالاسمی اهمیت ویژه ای داشته باشند، گفت: در سال های اخیر این آگاهی در بین افراد جامعه رواج پیدا کرده و قبل از امر مقدس ازدواج قطعا آژمایش های لازم از زوجین گرفته می شود تا در آینده دچار مشکل نشوند.

ریگیان پور بی توجهی به آزمایش ازدواج وعقدهای غیر رسمی را دو دلیل مهم در افزایش بیماران تالاسمی در منطقه دانست و ادامه داد: همگان باید به توصیه های متخصصان توجه و آزمایشات قبل از ازدواج را به صورت جدی انجام دهند تا از بروز بیماری های رنج آور جلوگیری شود.
 
 
لزوم توجه خانواده ها به آموزش و پیشگیری در بخش تالاسمی
مولوی عبدالواحد بزرگزاده، امام جمعه موقت اهل سنت چابهار در گفت و گو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه رسالت پیامبران در حفظ نسل و سلامت افراد جامعه است بیان کرد: علمای اسلام در تنظیم خانواده معتقد به حفظ نسل سالم بودند وبه همین جهت تاکید بر تسهیل شرایط ازدواج را توصیه می کنند تا دوام و قوام نسل ها در گذر زمان به وجود آید.

وی افزود: در امر ازدواج باید به توصیه های متخصصان توجه و آزمایشات قبل از ازدواج جدی گرفته شود تا از بیماریهای بعدی مانند تالاسمی که یکی از بیماری های رنج آور و رایج در استان و مخصوصا چابهار است جلوگیری شود.
 
عدم ثبت ازدواج در دفاتر ثبت اسناد یک معضل است
مولوی اهل سنت ادامه داد: عاقدین محلی که در مساجد حضور دارند نباید بدون انجام آزمایشات لازم قبل از ازدواج اقدام به جاری کردن صیغه عقد کنند.

وی یکی از معضلات مهم را عدم ثبت ازدواج در دفاتر ثبت اسناد عنوان کرد و گفت: در شهرستان چابهار به وفور مشاهده می شود که بسیاری از ازدواج های ثبت نمی شود و افرادی وجود دارند که بعد از ازدواج و حتی با وجود داشتن فرزند نسبت به ثبت ازدواج اقدام می کنند که اداره ثبت اسناد به راحتی به این افراد مدارک ازدواج را تحویل می دهد ولی از طرفی دفاتر ثبت اسناد و ازدواج مراحل قانونی و آزمایشات قبل از ازدواج را میخواهد و ازدواج را ثبت نمی کند که در اینگونه موارد مردم دچار سردرگمی می شوند و باید اینگونه مشکلات حل شود.

مولوی اهل سنت چابهار با تاکید بر عمل به دستورات پزشکان برای جلوگیری از تولد بیمار تالاسمی تصریح کرد: عمل کردن به دستور پزشک یک عمل شرعی است و اگر زوجین قبل از ازدواج آزمایش ندهند و فرزند تالاسمی از آنان متولد شود خلاف شرع عمل کرده اند.

وی ادامه داد: از آنجایی که وجود بیماران تالاسمی در استان ما زنگ خطر بزرگی را به صدا در آورده است لذا باید مردم و خانواده ها در کنار مسئولان موضوع تالاسمی را جدی بگیرند و اگر زوجی هم ازدواج کرده بود با راهنمایی و مشورت بهداشت و درمان و با انجام آزمایشات از بدنیا آوردن فرزند تالاسمی خودداری کنند.
 
عدم انجام آزمایشات و مشاوره های قبل از ازدواج منجر به زوال جامعه می شود
مولوی مجیب الرحمن رئیسی، امام جمعه موقت اهل سنت شهر جالق در گفت و گو با خبرنگار ما با بیان اینکه آزمایش ها و مشاوره های قبل از ازدواج الزامی است که زوجین باید انجام دهند، اذعان کرد: آزمایشات مذکور بر حسب دستور دین مبین اسلام نیز الزامی است.
 
وی افزود: قاعدتا انسان نمی تواند هم به خود و هم به دیگران آسیب برساند پس آنچه که از نظر علمی ثابت شده و هم تجربه ثابت کرده که فرد دچار کم خونی شدید است، باید آزمایشات لازم را قبل از ازدواج انجام دهد.
 
امام جمعه موقت اهل سنت شهرستان سراوان ادامه داد: افرادی که دچار کم خونی هستند و یا از نظر خونی دچار مشکل می باشند، منجر می شود فرزندان آنها نیز دچار بیماری های خونی شوند که این ضرر رساندن به نسل و فرزندان است‌.
 
مولوی رئیسی خاطر نشان کرد: چرا باید فرزند معلولی را به دنیا بیاوریم و سربار جامعه قرار دهیم که از نظر اسلام نیز این مورد جائز نیست.
 
وی یادآور شد: انجام آزمایش ها و مشاوره های قبل از ازدواج سبب می شود که فرزندان باهوش، سالم و نجیب به دنیا آید.
 
امام جمعه موقت اهل سنت شهر جالق گفت: اگر آزمایش ها و مشاوره های قبل از ازدواج‌ که لازم و ضروری است انجام‌ نشود، جامعه رو به زوال کشیده خواهد شد و بیماری های متعددی در جامعه شیوع پیدا می کند.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۱۹۰۷


ارسال