شنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۰ ,18 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان از سرعت 160 کیلومتری وایو در محدوده فعالیت خبر داد و گفت: این توفان حاره ای در حال حاضر در طول جغرافیایی 70 تا 68 درجه شرقی به سمت عرض های بالاتر در حرکت است.
محمود دیانتی در گفت وگو با عصرهامون در خصوص آخرین موقعیت توفان حاره ای وایو اظهار کرد: این توفان در عرض حدود 21 درجه شمالی و طول 68 درجه شرقی قرار دارد.

وی ادامه داد: طی 24 ساعت آینده سرعت وزش باد در محل فعالیت این توفان تا 160 کیلومتر بر ساعت پیش بینی شده و در حال حاضر وایو در محدوده طول جغرافیایی 70 تا 68 درجه شرقی به سمت عرض هاي بالاتر در حرکت است.

دیانتی ارتفاع موج را تا فردا در سواحل شرقی استان 1/5 تا 2 متر پیش بینی کرد و افزود: وایو از اواخر وقت یک شنبه در محدوده عرض جغرافیایی 23 درجه شمالی و طول 68 درجه شرقی به تدریج تضعیف خواهد شد.

وی همچنین از افزایش دما در 12 شهر سیستان و بلوچستان خبر داد و گفت: همانظور که انتظار می رفت روند افزایش دما از دو روز گذشته در استان آغاز شد و امروز به بیشترین مقدار خود رسید به طوریکه کمینه دمای امروز زاهدان و 11 شهر دیگر استان افزایش یافت. این مساله سبب شد تا شهروندان دلگان در گرمترین ساعات روز گذشته دمای 47 درجه سانتی گرادی را تجربه کنند.

وی افزود: بیشترین میزان افزایش دما در شهرهای زاهدان و خاش با حدود 7 درجه افزایش دما رخ داده، تصریح کرد: صبح امروز قدری بر سرعت  وزش بادهای 120 روزه در شمال استان نیز افزوده شد و انتظار می رود شدت وزش باد به بیشتر از این نیز برسد.

رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: هم اکنون سرعت وزش باد در زابل 68 کیلومتر بر ساعت است که میزان دید افقی در محدوده فرودگاه زابل را به 8 کیلومتر کاهش داده است.

دیانتی ادامه داد: بر اساس خروجی مدل های جوی انتظار می رود وزش بادهای شدید 120 روزه در شهرهای شمال استان تا آخر هفته جریان داشته باشد.

وی تصریح کرد: وزش این بادها ضمن کاهش دید افقی و کیفیت هوا، در برخی نقاط سبب تشکیل توده های گردوغبار می کند که به عرض های جنوبی تر منتقل می شوند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۲۹۶۲


ارسال