سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ ,30 November 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۴
گسترش قلمرو بادهای 120 روزه؛
نفوذ غبار سیستان به 500 هزار کیلومتر مربع از مساحت غرب آسیا
 
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: گردوغبار ناشی از وزش بادهای 120 روزه به حدود 500 هزار کیلومتر مربع از مساحت استان های شرقی ایران و نواحی جنوب و جنوب غرب افغانستان و پاکستان نفوذ کرد.
محسن حیدری در گفت گو با عصرهامون، اظهار داشت: امروز دیگر نمی توان گفت وزش بادهای 120 روزه محلی است چراکه دامنه وزش این بادها و پیامدهای ناشی از آن تنها یک شهر و یک کشور را درگیر نمی کند بلکه چندین استان در کشورهای ایران، افغانستان و پاکستان را در بر می گیرد.

وی افزود: در جریان وزش باد شدید شبانه روز گذشته در شمال استان که سرعت وزش باد در زابل به 119 کیلومتر بر ساعت رسید، یک توده عظیم گردوغباری در نواحی شرقی ایران شکل گرفت که رفته رفته به نواحی جنوبی نفوذ کرد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: بررسی و تحلیل تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که این توده گردوغباری مساحت قابل توجهی از پاکستان و جنوب شرق ایران را فرا گرفته که محدوده تحت تأثیر آن در حدود 500 هزار کیلومتر مربع برآورد می شود.

وی ادامه داد: این توفان گردوغباری علاوه بر نواحی مرکزی و جنوبی استان، بخش هایی از ولایات نیمروز، فراه و هلمند افغانستان و مساحت قابل توجهی از ولایت بلوچستان پاکستان را در بر گرفت.

حیدری با بیان اینکه داده های زمینی نیز تصاویر و تحلیل های سنجش از دور را تأیید می کند، ادامه داد: برای نمونه دیروز به سبب نفوذ گردوغبار به پاکستان، دید افقی در شهر پنجگور این کشور به هزار متر کاهش یافت.

وی گفت: گردوغبار همچنین دید افقی در میرجاوه، زاهدان، سراوان و ایرانشهر در سیستان و بلوچستان را به 500 تا هزار متر کاهش داد و شرایط کیفی هوا را به شدت تحت تاثیر قرار داد.

وی در خصوص پیش بینی وضع جوی در سواحل استان نیز اذعان داشت: در ساعات آینده روی دریا و در سواحل به ویژه نواحی شرقی وزش باد خواهیم داشت و پیش بینی می شود از اواخر وقت امروز با توجه به افزایش شدت وزش باد، افزایش ارتفاع موج به ویژه در نواحی شرقی دریا را نیز داشته باشیم. همچنین بروز پدیده گردوخاک در برخی نقاط سواحل نیز دور از انتظار نیست.

حیدری در پایان خاطرنشان کرد: طی 24 ساعت گذشته، زاهدان با ثبت دمای 19 درجه سانتی گراد در سردترین ساعات، خنک ترین شهر استان بوده است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۳۶۴۴


ارسال