يکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ ,13 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۷
یک مورد مثبت بیمار کرونا در زاهدان شناسایی شد
 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از مثبت اعلام شدن یک مورد بیمار کرونایی خبر داده و آخرین وضعیت این بیماری در استان و زاهدان را تشریح کرد.
دکتر هاشمی شهری در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان سیستان و بلوچستان را بررسی و اعلام یک مورد جدید در زاهدان را تشریح کرد و گفت: یک مورد مثبت جدید از بیماری کرونا در استان سیستان و بلوچستان مشاهده شد و  فرد  ساکن شهرستان زاهدان بوده و به دلیل مساعد بودن وضعیت جسمانی و حال عمومی در حال حاضر در بیمارستان بستری نیست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ادامه داد: با توجه اصول بهداشت عمومی، مسیر‌های تردد نامبرده در مدت زمان ۲ هفته قبل از شروع علائم مورد شناسائی قرار گرفته و مراقبت‌های بیمار یابی جهت افرادی که از نزدیک با ایشان در تماس بوده اند نیز توسط نظام مراقبت بیماری‌ها انجام شده است و مجموعه این اقدامات برای تمام موراد مشابه احتمالی در آینده نیز انجام خواهد شد.

وی ضمن دعوت از هم استانی های عزیز برای خویشتنداری و حفظ خونسردی، ادامه اقدامات پیشگیرانه و بهداشتی، بیان کرد: ادامه داد: با توجه به بروز مورد جدید مثبت در استان و پیش بینی‌های صورت گرفته در زمینه موج همه گیری، عدم حضور در مجامع عمومی، خودداری از مسافرت‌های غیر ضروری، حفاظت از افراد در معرض خطر مانند افراد مسن و بیماران مزمن و رعایت بهداشت تنفسی و بهداشت دست بیش از هر زمان دیگری توصیه می‌شود.

هاشمی شهری ادامه داد: بر اساس آخرین اطلاعات اپیدمیولوژیک، بیش از ۸۰ درصد از مبتلایان به کووید-۱۹ نیازی به بستری در بیمارستان نداشته و به صورت سرپائی و در منزل امکان سپری کردن دوره نقاهت را دارند. بدیهی است اقلام داروئی به صورت رایگان در اختیار این گروه از بیماران قرار گرفته و از این عزیزان درخواست می‌شود تا در طول مدت درمان حتما در منزل بمانند و حداکثر یک نفر از اعضاء خانواده با لحاظ شرایط بهداشتی مراقبت از این عزیزان را بر عهده داشته باشد. دستورالعمل‌های کامل حفاظتی و مواد آموزشی لازم نیز در اختیار این عزیزان قرار خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: پیش بینی‌های لازم از قبیل حضور پزشک متخصص عفونی و تامین فضا و امکانات اختصاصی برای ارائه خدمات به بیماران مشکوک و یا بیماران مثبت در تمام بیمارستان‌های عمومی تحت پوشش دانشگاه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان فراهم شده است. این مراکز شامل، بیمارستان‌های خاتم الانبیاء (ص)، نبی اکرم (ص)، علی ابن ابی طالب (ع) و تامین اجتماعی در زاهدان، امام خمینی (ره) در خاش، دارالشفاء در میرجاوه و رازی در سراوان می‌باشد.

هاشمی با اشاره به اینکه در صورت شدت گرفتن همه گیری، بیمارستان بوعلی به عنوان مرکز ارجاعی بیماری‌های عفونی در منطقه تحت پوشش این دانشگاه برای پذیرش بیماران بدحال و نیازمند به خدمات تخصصی در نظر گرفته شده است، گفت: ناوگان اورژانس ۱۱۵ نیز بر اساس دستورالعمل‌های ابلاغی و با هدف تسهیل در خدمت رسانی به بیماران احتمالی، توزیع بیماران میان بیمارستان‌های تابعه را انجام خواهد داد.

وی افزود: هر گونه ارجاع بیماران مشکوک و یا بیماران مثبت بین مراکز بیمارستانی صرفا بر اساس نظر پزشکان متخصص معالج و با برنامه ریزی ستاد هدایت و اطلاع رسانی دانشگاه انجام خواهد شد.

وی از هم استانی های عزیز درخواست کرد: در صورت وجود علائمی مانند تب، سرفه خشک، گلودرد و تنگی نفس حتما به یکی از مراکز بیمارستانی و یا پایگاه‌های غربالگری ۵ گانه در شهر‌های زاهدان، میرجاوه، سراوان، خاش و سیب و سوران مراجعه نمایند.

هاشمی با اشاره به اینکه مردم باید از تجمع و تردد بی مورد در بیمارستان‌ها و به خصوص بخش‌هایی که برای بستری بیماران تنفسی در نظر گرفته شده است به صورت جدّی خودداری نمایند، گفت: تجمع بی مورد و تردد در بیمارستانها منجر به تسریع در انتقال آلودگی و افزایش خطر ابتلاء می‌شود.

وی ادامه داد: همکاری صمیمانه هم استانی‌های عزیز با کارکنان بهداشت و درمان و همچنین کارکنان اورژانس ۱۱۵ که وظیفه نقل و انتقال بیماران بین مراکز را برعهده دارند منجر به تسهیل ارائه خدمت به بیماران عزیز و تسریع در روند درمان آنان خواهد شد.

هاشمی شهری در پایان ضمن دعوت مجدد از هم استانی‌های عزیز برای حفظ آرامش و عدم توجه به شایعاتی که به کراّت در فضای مجازی مطرح و بازنشر می‌شود، خاطرنشان کرد: ارائه مستمر اطلاعات اصیل، معتبر و علمی در مورد ویروس کرونا از طریق وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ادامه دارد و هم استانی‌های عزیز می‌توانند آخرین اطلاعات لازم در این زمینه را از طریق پایگاه‌های اطلاع رسانی رسمی دانشگاه‌های علوم پزشکی و همچنین صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران کسب نمایند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۱۵۵۵


ارسال