چهارشنبه ۷ مهر ۱۴۰۰ ,29 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۴۲
سیلی طوفان؛
بختک ریزگردها باز هم برسینه سیستان نشست/ جولان کابوس هایی به رنگ خاکستری در جنوب شرق
 
سال هاست ریزگردها در سیستان و بلوچستان جولان می دهد و باز هم با شروع گرما فعالیت خود را آغاز کرده و چون بختکی بر سینه سیستان نشسته است.
به گزارش عصرهامون، تابستان است و در حالی که در دیگر نقاط کشور مردم گرمای هوا را احساس می کنند، مردم سیستان در کنار تحمل گرما شاهد گرد و غبار ناشی از طوفان های مشهور و تاریخی هستند که نتیجه جابه جایی هوای گرم دشت سیستان با هوای سرد اراضی شمال است.

طوفان هایی که خسارت های جبران ناپذیری را برای مردم به بار می آورد و زندگی را برای ساکنان شمال استان سخت کرده و سبب شده است که هر سال بر شمار بیماران ریوی و تنفسی افزوده شود.

باز هم با شروع گرما، وزش بادهای 120 روزه در سیستان که بر اساس یافته های پژوهشگران وسیع ترین پهنه بادی کشور را تشکیل می دهد، آغاز شد و مردم این خطه علاوه بر تحمل شرایط سخت روزهای کرونایی این وضعیت را هم تحمل کنند.

تاثیر ویژگی های توپوگرافی

محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با اشاره به آغاز فعالیت بادهای 120 روزه در سیستان به خبرنگار ما گفت: وزش بادهاي 120روزه در نتیجه تشکیل سیستم پرفشار در شمال شرق دریاي خزر و شکل گیري یک سیستم کم فشار در بیابان های شرق ایران و غرب افغانستان ایجاد می شود.

وی افزود: ویژگی های توپوگرافی نوار غرب افغانستان و شرق ایران در شکل گیری این پهنه بادی وسیع تأثیر زیادی دارد به طوری که این شرایط سبب شد تا هسته وزش بادهای شدید آن به صورت کانالی از شمال شرق به جنوب شرق ایران جریان یابد.

حیدری ادامه داد: بادهای 120 روزه دامنه گسترده اي دارند به طوري که علاوه فراگیري همه نواحی شرق کشور، غالب دشت های مرکزی ایران نظیر کویر لوت، و دشت کویر نیز در محدوده فعالیت بادهاي 120روزه قرار دارد.

این مقام مسئول تصریح کرد: بر اساس یافته های دکتر امیر گندمکار از میان 10 پهنه بادی موجود در ایران، وسیع ترین پهنه مربوط به باد سیستان است که محدوده وسیعی از استان های سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، یزد و اصفهان را شامل می شود.

خشکی و گرمای هوا

وی خاطرنشان کرد: بر اساس پژوهش های انجام شده، آنچه وزش بادهای 120روزه در منطقه سیستان و شرق ایران را با سایر مناطق نوار شرقی متمایز می کند، ویژگی های اقلیمی و توپوگرافی منطقه است. در این منطقه میزان نزولات جوی کم بوده و تغییر پذیري بالایی دارد. از طرف دیگر نوسانات دمایی آن نیز بالا بوده و تابستان های گرمی دارد که میزان تبخیر منابع آبی را به شدت افزایش می دهد.

حیدری گفت: این شرایط با وجود ویژگی هاي توپوگرافی شامل دشت بودن منطقه، نبود عوارض طبیعی مانند کوه و شیب ملایم زمین سبب می شود تا وزش این بادها منطقه سیستان را به یک کانون مملو از بحران هاي اقلیمی تبدیل کند.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: به طور کلی بیشتر اثرات این بادها منفی بوده و به عنوان یکی از عوامل محدود کننده زندگی محسوب میشود، اما کاهش دماي هوا در فصل گرم سال و مزیت های مناسب در استحصال برق از نیروی باد از جنبه هاي مثبت محیطی این بادها هستند.

وی با بیان این که در صورت تثبیت چشمه های تولید گردوغبار شرق کشور، باد 120 روزه  دیگر عامل محدوده کننده به شمار نمی رود، گفت: اگرچه امسال بخش کمی از تالاب هامون آبگیری شده، اما این آبگیری به معنای پایان گردوخاک ناشی از بادهای 120 روزه نیست چراکه بخش وسعی از تالاب همچنان خشک است و جزو کانون های بحرانی محسوب می شود.

حیدری اذعان کرد: متأسفانه مدیریت منابع آب در حوضه آبریز تالاب هامون سبب شده است تا این تالاب به یک تالاب فصلی تبدیل شود که به محض آغاز وزش بادهای 120 روزه، روند خشک شدن آن آغاز می شود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۴۲۳۶


ارسال