يکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ ,13 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۱۸
معیشت اقشار ضعیف جامعه زیر تیغ کرونا؛
کووید_۱۹ جیب کارگران را خالی کرد/عدم پرداخت حقوق ها عامل ازهم‌ پاشیدگی خانوده هاست
 
از آغاز شیوع کرونا در کشور معیشت بسیاری از اقشار ضعیف جامعه همچون کارگران زیر تیغ کووید-19رفته است به گونه ای که در حال حاضر عدم پرداخت حقوق و دستمرزد ها تبدیل به عاملی برای ازهم‌ پاشیدگی خانوده ه شده است.
به گزارش عصرهامون به نقل از پهره؛ در روزهای اخیر، عدم پرداخت حقوق کارگران، به موضوع داغی تبدیل شده که موجب بروز مشکلات فراوانی برای این اقشار آسیب پذیر جامعه شده است

شاید نوشتن و گفتن از حقوق کارگرانی با دست‌های پینه بسته و گرفتار هزاران مشکلات دیگر، تکراری شده باشد؛ ولی لازم است تا هر از چندگاهی، گریزی به آن زده شود تا شاید مسئولان ذیربط هم به یاد آن بیفتند که کارگرانی هستند که حتی به نان شب خود محتاج می باشند.

در وهله اول که موضوع حق و حقوق عقب افتاده کارگران به گوش می رسد، نا خود آگاه ذهن آدمی به سمت شهرداری کشانده می شود ولی این تنها کارگران زحمتکش شهرداری نیستند که حق و حقوق آنها عقب می افتد و کارگرانی که طرف قرارداد شرکت یا پیمانکار بوده و به دلایل مختلفی پرداخت حق و حقـوق آن ها نیز به تاخیر می افتد.

عدم پرداخت حقوق کارگران عامل ازهم‌ پاشیدگی خانوده است

در همین زمینه فرهاد تاجی شهروند ایرانشهری، کارگر یکی از شرکت های پیمانکار ساختمان در گفت و گو با خبرنگار ما، از عدم پرداخت بیش از سه ماه حق و حقـوق گلایه کرد و گفت: من مستاجر هستم و اکنون از زمان شروع شیوع بیماری کرونا تا امروز نتوانستم کرایه خانه خود را پرداخت کنم.

وی افزود: سال ها در ساختمان‌های متنوعی کار کردم و افرادی مانند من معمولاً با این اوضاع خرج زندگی نمی توانند پس اندازی داشته باشند و اکنون شیوع بیماری کرونا باعث شده که از کار بیکار شوم و حقوق های عقب افتاده خود را دریافت نکنم و این مسئله سبب فروپاشی زندگی ام شده است‌.

این کارگر ایرانشهری ادامه داد: گاهی مجبور به فروش اقلام منزل و قرض گرفتن از دیگران می شوم و باید منتظر عواقب بدتری بود. تحمل این شرایط برای خانواده نیز خیلی سخت خواهدبود.  

وی اضافه کرد: از مسئولین خواهشی که دارم به فکر اشتغال جوانان و اقشار کارگر که آینده شغلی تضمین شده ای ندارند باشند.

حقوق تاخیری کارگران پرداخت می شود

در همین راستا احمد رضا هاشمزهی، معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان ایرانشهر در گفت و گو با خبرنگار ما، بیان کرد: طبق کمیسیون کارگری که برگزار شده مقرر بر این شد، کارگرانی که در این روزهای بحران کرونا شرایط مطلوب نداشتند و نتوانستند به خانواده خود رسیدگی کنند کمک رسانی های لازم انجام شود.

وی افزود: حقوق کارگرانی که تاکنون به تعویق افتاده بود از جمله کارخانه بافت بلوچ، شهرداری و سایر دستگاه ها که زیر مجموعه شان دارای نیروی کارگری می باشد، موظف به پرداخت معوقات و بدهی آنان شدند.

معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان ایرانشهر ادامه داد: با توجه به شیوع ویروس کرونا هر دستگاه موظف به اقدام کمک معشیتی به کارگران زحمت کش زیر مجموعه خود شده است.


انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۵۵۸۱


ارسال