دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ ,29 November 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۱۸
در گذرگاه رنج و امید؛
بیماران تالاسمی ایرانشهری چشم انتظار فرآورده های خونی هستند
 
مسئول مرکز تالاسمی ایرانشهر با اشاره به کمبود فرآورده های خونی در این منطقه، گفت: ویروس منحوس کرونا باعث کاهش اهدا خون در شهرستان شده به نحوی که جان ۶۷۱ بیمار تالاسمی را به خطر انداخته است.
به گزارش عصرهامون، به نقل از پهره، زندگی یک بیمار تالاسمی تنها به تزریق خون بستگی دارد و تک تک افراد جامعه با اهدا خون خود می‌توانند کمک بسیار بزرگی برای ادامه حیات آنان ارائه دهند.


بیماری تالاسمی فقط پیشگیری دارد و درمان آن سیر بسیار سختی دارد؛ که تقریباً به نتیجه حاصل نخواهد رسید.


در بین شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان، ایرانشهر بیشترین آمار بیماران تالاسمی را دارد.


اغلب خانواده‌های آن ها با فقر و بیکاری دست به گریبانند. به غیر از تهیه دارو، کمبود تجهیزات بیمارستانی از جمله تخت و نداشتن جایی برای  ماندن همراهان بیمار از دیگر مشکلات این قشر از افراد است.


در همین راستا مینا برزکار یک شهروند ایرانشهری، که دارای یک فرزند مبتلا به بیماری تالاسمی می باشد، در گفت و گو با خبرنگار پهره بیان کرد: کمبود خون در زمان های خاص و خصوصا الان که با شیوع گسترده ویروس کرونا در کشور روبرو می باشیم، در شهرستان ایرانشهر به یک معظل بسیار بزرگ تبدیل شده است.


وی افزود: در بسیاری از مواقع از جمله در فصل تابستان مردم به علت گرما خون اهدا نمی‌کنند. به همین دلیل همیشه با مشکل کمبود خون در ایرانشهر مواجه می‌شویم.


این شهروند ایرانشهری ادامه داد: متاسفانه هنگام تزریق خون چند بیمار همزمان با هم از یک تخت استفاده می‌کنند و به راحتی نمی‌توانند روی آن بخوابند و باید بنشینند تا خون به آنان تزریق شود.


بیش از ششصد بیمار تالاسمی در انتظار اهدای خون


اسماعیل میرکازهی، رئیس پایگاه انتقال خون شهرستان ایرانشهر در گفت و گو با خبرنگار پهره، گفت: ویروس کرونا باعث کاهش اهدا خون در این منطقه شده است به طوری که جان ۶۷۱ بیمار تالاسمی را به خطر انداخته است.

وی افزود: بیماران تالاسمی در شهرستان ایرانشهر ماهانه حدود یک هزار واحد خونی نیاز دارند و خون‌های اهدا شده توسط مردم پاسخگوی این تعداد از بیماران نیست.


رئیس پایگاه انتقال خون شهرستان ایرانشهر ادامه داد: این منطقه به جهت تصادفات جاده‌ای، وجود بیماران تالاسمی، هموفیلی و سرطانی از مناطق پر مصرف فرآورده های خونی می باشد، که ماهانه حدود ۲ هزار واحد خونی نیاز داریم.وی تصریح کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا میزان اهدای خون به شکل قابل توجهی کاهش داشته و سازمان انتقال خون را با مشکلات فراوانی مواجه کرده است، البته نیازهای خونی استان سیستان و بلوچستان در حال حاضر با کمک شبکه خون‌رسانی کشور در حال تامین می باشد.


این مقام مسئول با بیان این که خون فقط در بدن انسان وجود دارد و هیچ جایگزینی هم برای آن وجود ندارد، اضافه کرد: با توجه به این که در کل کشور اهدای خون روند کاهشی داشته است، ما باید بتوانیم نیاز خونی سیستان و بلوچستان را داخل استان مرتفع کنیم و این امر مهم با مشارکت فعال هم استانی های عزیز امکان پذیر است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۸۰۹۵


ارسال