جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ ,18 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۱۱
در گفت و گو با پزشکان جنوب شرق مطرح شد؛
اشک ها و لبخند های مدافعان سلامت در خط مقدم مقابله با کووید 19/ رعایت بهداشت؛ بهترین هدیه روزهای کرونایی به جامعه پزشکی
 
تعدادی از پزشکان سیستان و بلوچستان گفتند: رعایت فاصله اجتماعی و پروتکل های بهداشتی توسط مردم، بهترین هدیه برای پزشکان است و خوشحالی آن ها را به ارمغان می آورد.
به گزارش عصرهامون، ماه ها از حضور سرزده کرونا در جامعه جهانی می گذرد، میهمان ناخوانده ای که با تمام توانش در گوشه گوشه دنیا جولان می دهد و روح و جسم مردم را نشانه گرفته است، ویروس منحوسی که مردم زیادی را داغدار کرد و در این میان به بسیاری از مدافعان سنگر سلامت هم رحم نکرد.
 
پزشکان و پرستارانی که همه هم و غم خود را در طبق اخلاص گذاشته اند و با جان و دل در خط مقدم مبارزه با کووید 19 در تلاش هستند تا از مردم در برابر این بیماری محافظت کنند، آن هایی که سختی کار را به جان می خرند و سلامت خود را به خطر می اندازند تا از آمار مرگ و میر ناشی از کووید 19 کم کنند.
 
اول شهریور ماه، که در تقویم جمهوری اسلامی ایران به سالروز پزشک و فیلسوف بزرگ کشورمان ابو علی سینا اختصاص یافته است، روزی که از آن به عنوان پزشک نیز یاد می شود، سبب شد تا به منظور ارج نهادن به آرامش بخشان روح، جان و تن به سراغ پزشکانی برویم که این روزها در سنگر سلامت جانانه تلاش می کنند.
 
 
غم شهدای مدافع سلامت

اسحق رودباری، پزشک با تجربه و شاغل در دانشگاه علوم پزشکی زابل در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: ابو علی سینا یکی از بزرگترین طبیبان زمان خود بود که کتاب هایی از او به یادگار مانده است و حتی در برخی از کشورهای اروپایی نیز تدریس می شود.
 
وی افزود: ابوعلی سینا جدای از اینکه پزشک باشد عارف و فیلسوف بود، امروز پزشکان ایرانی نیز راه این طبیب گرانقدر را ادامه می دهند.
 
رودباری با بیان این که روز پزشک امسال رنگ و بوی دیگری دارد، اذعان کرد: امسال به دلیل از دست دادن پزشکان خوب کشورمان به علت بیماری منحوس کرونا این روز را با غم از دست دادن آنها پشت سر می گذاریم.
 
وی تصریح کرد: پزشکان تنها گروهی هستند که در آغاز فعالیت خود سوگند یاد می کنند که ضامن سلامتی مردم باشند به طوری متعهد می شوند تا با کمک مدد الهی درد جامعه بشری را آرام کنند.
 
وی ادامه داد: پزشکان که به صبوری، محرم راز و متعهد بودن معروف هستند، این چند ماه به خوبی نشان داد که بدون هیچ چشم داشتی و بدون اینکه ترسی از ویروس کرونا داشته باشد جان خود را به خطر انداختند و در کنار سایر گروه های پزشکی به جنگ با ویروس کرونا رفتند.
 
رودباری با بیان این که بهترین هدیه برای پزشکان در این روز از سمت مردم رعایت پروتکل های بهداشتی است تا از این ویروس منحوس در امان بمانند، گفت: رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و شست و شوی دست ها توسط مردم بهترین هدیه برای پزشکان است که باعث خوشحالی کادر درمان نیز می شود.
 
پزشکان؛ سربازان خط مقدم مقابله با کووید19
 
ابوالحسن صفدری، پزشک متخصص بیماری های عفونی و تبدار در سراوان که به عنوان مدافع سلامت در شرقی ترین نقطه کشور در حال خدمت رسانی به مردم است نیز با اشاره به این که خدمت به بیماران عفونی را وظیفه ذاتی خود می داند، به خبرنگار ما گفت: از آنجایی که کرونا جزو بیماری های عفونی به شمار می رود، به عنوان فرد دخیل در امر درمان، خدمت به بیماران مبتلا کووید 19 را وظیفه خود می دانم و اگر از خدمت سر باز بزنم نوعی پشت کردن به مردم است.
 
این پزشک متخصص ادامه داد: یک عده از مردم با داروهای گیاهی اقدام به خود درمانی می کنند که این امر منجر به از کار افتادن ریه می شود که در هفته گذشته شاهد سه مورد از این افراد بودیم که ریه آنها کاملا سفید و از کار افتاده بود.
 
صفدری افزود: بهترین هدیه برای  پزشکان ندیدن بیمارانی است که با حال عمومی بد به دنبال قزنطینه خانگی، به اورژانس مراجعه می کنند که دیگر هیچ کاری نمی توان برای آنها انجام داد.
 
وی خاطر نشان کرد: افرادی که به صورت غیر علمی خود را در منزل قزنطینه و از داروهای گیاهی که پشتوانه قوی علمی مبنی بر درمان کرونا ندارد، استفاده می کنند، هنگام مراجعه به بیمارستان حال عمومی شان بد است و این پزشکان را غمگین می کند.
 
 این پزشک متخصص بیماری های عفونی و تب دار گفت: هم اکنون پزشکان داخلی، قلب و عروق و دیگر تخصص ها نیز به صورت داوطلبانه در اقصی نقاط کشور در حال خدمت رسانی به بیماران کرونایی هستند که جای تقدیر و قدر دانی دارد.
 
صفدری با اشاره به اینکه رعایت پروتکل های بهداشتی تنها انتظاری است که کادر درمان به ویژه در ایام محرم از مردم دارند، اذعان کرد: مردم کرونا را جدی بگیرند و از حضور در تجمعات پرهیز کنند تا بیمار بدحال نداشته باشیم چرا که زمانی تعداد بیماران افزایش می یابد با توجه به اینکه همچنان درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد، شمار قربانیان کووید 19 افزایش می یابد.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۸۹۹۱


ارسال