دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ ,2 August 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۰۸
ترویج سگ‌بازی در سایه غفلت مسئولان؛
حیوان پروری سوغات مخرب سبک زندگی غربی/وقتی فرزند آوری فدای نگهداری از کودکان پشمالو می شود
 
سگ‌ گردانی در زاهدان در سایه غفلت مسئولان در حال تبدیل شدن به یک پدیده فراگیر است که باید هرچه سریع‌تر برخوردهای لازم با این پدیده زشت صورت گیرد تا از ترویج آن جلوگیری شود.
به گزارش عصرهامون؛ به نقل از زاهدنیوز ؛سگ گردانی چندین سال است که در سطح کشور شیوع پیدا کرده است ، این پدیده مذموم که هیچ همخوانی با فرهنگ ایرانی و اسلامی مردم را ندارد روز به روز بیشتر جایش را در بین خانواده های ایرانی باز می کند، اغلب تصاویر سلبریتی‌های ایرانی در کنار حیوانات خانگی که اغلب شامل سگ یا گربه است، به وفور در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود، البته هستند افرادی که با وجود داشتن همسر، از فرزندآوری طفره رفته و خود را با سگ و گربه سرگرم کرده‌اند.

این روزها شاهد افزایش چشمگیر سگ گردانی در بین جوانان زاهدانی هستیم به طوریکه اگر سری به خیابان های شهر بزنید به طور قطع جوانانی را مشاهده می کنید که سگ های کوچک زینتی را در آغوش کشیده و با تفاخر به تفریح می پردازند و یا خانواده هایی که سگ خود را در اتومبیل همراه خود به گردش آورده اند، برخی نیز با نمایش سگ‌های خود در معابر عمومی، پارک و یا حمل آن در خودرو، در آغوش کشیدن سگ و یا نگهداری آن در منازل آپارتمانی موجب آزار و اذیت جسمی و روانی دیگر شهروندان می شوند، این افزیش نگهداری سگ سبب ایجاد کسب و کارهای نوظهوری همچون پدشاپ ها نیز در شهر شده که انواع غذا و لوازم خانگی موردنیاز این اعضای جدید خانواده ها را به فروش می رسانند .

سگ گردانی هیچ سنخیتی با فرهنگ ایرانی و سنتی مردم ما ندارد

همتی یکی از کسبه خیابان دانشگاه زاهدان در این باره می گوید: روز گذشته خانمی که سگی کوچک و سفید را همانند کودکی در آغوش کشیده بود قصد ورود به فروشگاه را داشت که در کمال احترام از ورود وی جلوگیری کردم.

وی افزود: این معضل جدیدی برای مردم زاهدان شده روزانه چندین مورد سگ گرانی را در شهر شاهد هستم، این موضوع هیچ سنخیتی با فرهنگ ایرانی و سنتی مردم ما ندارد چرا پلیس با این افراد برخورد قانونی نمی کند؟

مسئولان فرهنگی باید جلوی گسترش  این پدیده زشت را بگیرند

کیخا یکی دیگر شهروندان در این باره می گوید: گردش سگ ها همراه با خانواده های زاهدانی صحنه ناخوشایندی است که این روزها با گذری در شهر شاهد آن هستیم، جوانانی که سگ های خود را در کنارشان در ماشین می نشانند و در شهر دور دور می کنند روز به روز در حال افزایش است.

وی ادامه  داد: افزایش این موضوع در شهری مذهبی و سنتی مانند زاهدان زنگ خطری است که مسئولان فرهنگی باید جدی بگیرند و هرچه زودتر باید جلوی گسترش این پدیده زشت را در بین خانواده های زاهدانی گرفت تا مبادا جوانان ما به جای فرزند پروری به دنبال پرورش و نگهداری حیوانات خانگی باشند.
 

تقلید کورکورانه از سلبریتی ها عامل افزایش نگهداری از سگ است

آذریان یکی از دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان نیز این پدیده را سوغات جدید فضای مجازی دانست و عنوان کرد: با گذری در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، شاهد تصاویر متعدد سلبریتی ها و بازیگران با سگ ها و حیوانات خانگی شان هستید که گویا برای خودنمایی و شبیه کردن خود به غربی‌ها سعی دارند گوی سبقت را در این موضوع از یکدیگر بربایند.

وی ادامه داد:  الگوی جوان ایرانی امثال بازیگران و سلبریتی هایی شده اند که در کمال بی فرهنگی سگ و گربه را مانند فرزند خود نگهداری و دوست دارند و متاسفانه جوانان نیز با تقلید کورکورانه از این افراد احساس می‌کنند با این کار کلاس کاری خود را بالا می‌برند.
 

نگهداری از حیوان خانگی سوغات مخرب سبک زندگی غربی است

زهرا هراتی آقایی معاون فرهنگی حوزه علمیه نرجس(س) شهرستان زاهدان در گفت و گو با خبرنگار ما، بیان کرد: نگهداری از حیوان خانگی سوغات مخرب سبک زندگی غربی است که در میان سلبریتی‌ها و بازیگران رواج دارد و به درون جامعه نیز رخنه کرده است و متاسفانه سلبریتی ها  از الگوهای موثر در زندگی جوانان ما علی الخصوص علاقه‌مندان به هنر بازیگری می باشند.

این کارشناس فرهنگی افزود: تهاجم فرهنگی غرب و نفوذ آن از طریق توریست های غربی، ماهواره و فضای مجازی، سفرهای سیاحتی و علاقه جوانان به مدرن بودن باعث از بین رفتن فرهنگ سنتی مردم این مرز و بوم شده است و فرهنگ اصیل مردم زاهدان را تحت تاثیر قرار داده است.

وی خاطرنشان کرد: پدیده مذموم سگ گردانی نه تنها در شهر زاهدان بلکه در تمامی کشور شایع شده است و بدیهی است که افزایش استفاده از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در این موضوع بی تاثیر نبوده است  و فضای مجازی بستری برای رشد و تبلیغ این پدیده ایجاد کرده است.

هراتی با اشاره به کاهش فرزندآوری در خانواده ها، تاکید کرد: بیکاری و نبود شغل و درآمد مناسب، تبعیض ها در بکارگیری نیروی متخصص و عدم تطابق شغل و مدرک تحصیلی، عدم هماهنگی دخل و خرج زندگی جوانان و گران بودن هزینه درمان ناباروری و وضعیت نامناسب اقتصادی از جمله عوامل کاهش گرایش جوانان به فرزندآوری و گرایش به نگهداری از حیوانات خانگی است.

وی ادامه داد:  ایجاد شغل و درآمد مناسب جهت افزایش گرایش به فرزندآوری، فرهنگ سازی توسط متولیان فرهنگی، ایجاد تفریحات سالم برای جوانان و آگاه سازی از مضرات بهداشتی و روانی پدیده سگ گردانی می تواند در جلوگیری از شیوع این موضوع موثر باشد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۱۰۱۵


ارسال