سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ ,3 August 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۱۶ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۰۰
در گفت و گو با علمای اهل سنت سیستان و بلوچستان عنوان شد؛
لزوم توجه به رعایت پروتکل های بهداشتی به عنوان یک واجب شرعی/نزدن ماسک و عدم توجه به فاصله گذاری اجتماعی حق الناسی نابخشودنی است
 
علمای اهل سنت سیستان و بلوچستان با تاکید بر اینکه رعایت بهداشت فردی و توجه به پروتکل های بهداشتی یک واجب شرعی است، عدم استفاده از ماسک و بی توجهی به فاصله گذاری اجتماعی را حق الناسی نابخشودنی دانستند.
مولوی عنایت الله رسولی زاده در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، با تاکید بر اینکه رعایت بهداشت فردی و پروتکل های بهداشتی برای همگان واجب است، بیان کرد: اسلام دین پاکیزگی و اعتدال است، بر اساس احادیث نبی مکرم اسلام(ص) نظافت و پاکیزگی جزئی از ایمان هر مسلمان می باشد.

وی افزود: در شرایطی که کرونا روز به روز بیشتر شده و تعداد زیادی از هموطنانمان را روانه بیمارستان ها کرده و یا جان آنها را گرفته است بیش از پیش باید به رعایت بهداشت فردی و اجتماعی توجه شود.

این عالم اهل سنت با گلایه از برخی هموطنان که به پروتکل های بهداشتی توجه ندارند، گفت: متاسفانه در شرایطی که هر روز تعدادی از کادر بهداشتی درمانی کشور به دلیل این بیماری مرموز جانشان را از دست می دهند برخی افراد بدون توجه به پیامهای و پرتکل های بهداشتی نه از ماسک استفاده کرده و نه فاصله گذاری اجتماعی را رعایت می کنند و حتی بدتر از اینها بی توجه به همه هشدارها به سفر رفته و این بیماری را در کشور پخش میکنند.

نزدن ماسک حق الناس است

امام جمعه اهل سنت نسکند سرباز ادامه داد: شاید برخی تصور می کنند که حق الناس تنها در مادیات خلاصه می شود اما اینگونه نیست، همین که ما موجب شویم فردی به زحمت افتاده، بیمار شود و خدای نکرده فوت شود باید در پیشگاه پروردگار جوابگو باشیم.

رسولی زاده با اشاره به اینکه هر آسیبی به دیگران گناه نابخشودنی است، تصریح کرد: همان گونه ای که نجات هر انسانی مساوی با نجات همه انسان های دنیاست، کشتن و یا موجب مرگ شدن هر فردی مساوی با کشتن همه مردم زمین است و بدا به حال افرادی که تنها به دلیل استفاده نکردن از یک ماسک و عدم رعایت هشدارهای بهداشتی موجب بیماری تعداد زیادی از اطرافیان و حتی مرگ آنان می شوند.

این مدرس حوزه علمیه اهل سنت خاطرنشان کرد: ازدواج سنت نبی مکرم اسلام(ص) است اما نباید در این شرایط خاص با برگزاری مراسمات ازدواج و حتی ختم موجب گسترش بیماری در میان مردم شویم، چه خوب است که علما و بزرگان طوایف بر این نکته تاکید کنند که همانگونه ای که ازدواج سنت پامبر مکرم اسلام(ص) است، ازدواج ساده و بدور از چشم و هم چشمی های مرسوم نیز سنتی اسلامی است و باید در این شرایط حساس به آن توجه ای دوچندان شود.

ماسک زدن و وضو گرفتن موجب ایمنی از کروناست

مولوی الله داد رئیسی نیز در گفت و گو با خبرنگار ما، با تاکید بر اینکه استفاده از ماسک و توجه به فاصله گذاری اجتماعی موجب نجات انسان از مرگ و بیماری است، گفت: هر کاری که موجب کمک به دیگران و نجان جان مسلمین شود واجب بوده و درواقع چه خوب است که تنها با استفاده از یک ماسک ساده و رعایت نکات بهداشتی جان مسلمین در امان باشد.

وی افرود: بسیاری از مردم غیرمسلمان که هیچ اطلاعی از آموزه های اسلامی ندارند این روزها برای در امان ماندن از کرونا اقداماتی انجام میدهند که در واقع همان وضو گرفتن ماست.

این عالم اهل سنت با تاکید بر اینکه انسان براساس روایات قرآن و احادیث در برابر نفس خویش مسئول هستند، بیان کرد: مومنین نباید نسبت به جان خود و سلامت سایر مردم بی‌خیال باشند، ماندن در منزل، رعایت نکات بهداشتی و همچنین فاصله اجتماعی می تواند زنجیره انتقال ویروس کرونا را قطع کرده و نجات بخش جان بسیاری از هموطنانمان شود.

رئیسی ادامه داد: با توجه به توصیه و نظرات وزارت بهداشت جهت جلوگیری از گسترش ویروس کرونا بر همگان لازم شرعی و عقلی است که ضمن رعایت بهداشت فردی از حضور در اماکن و مجامع عمومی خودداری کنند و در این شرایط حساس از سفر کردن پرهیز کنند.

حفظ بهداشت فردی وظیفه شرعی است

وی همچنین با اشاره به توصیه‌های رهبر معظم انقلاب در خصوص کرونا، تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب فرمودند: «از دستورها نباید تخطی شود، چرا که خداوند ما را موظف کرده است در قبال سلامت خود و دیگران احساس مسئولیت کنیم، بنابراین هر چه به سلامت جامعه و جلوگیری از شیوع این بیماری کمک کند، حسنه و هر چه به شیوع آن کمک کند، سیئه است.»

این مدرس حوزه علمیه اهل سنت خاطرنشان کرد: امیدواریم به زودی با لطف و عنایت حق تعالی و همکاری همه مردم آگاه و ولایتمدار ایران اسلامی و همچنین تلاش های شبانه روزی کادر بهداشت و درمان کشور بتوانیم این ویروس منحوس را شکست داده و همچون همیشه برگ زرینی بر افتخارات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران افزوده شود و به جهانیان ثابت کنیم ما می توانیم در هر سختی و مشکلی پیروز شویم.

وی در پایان با عرض تسلیت به خانواده هایی که عزیزانشان را در این مصیبت از دست داده اند، گفت: مردم شیعه و سنی سیستان و بلوچستان همواره ثابت کرده اند که گوش به فرمان ولایت هستند و در این مصیبت و شیوع بیماری نیز از صمیم قلب از تمامی پزشکان و پرستاران و مسئولین وزارت بهداشت که با تلاش های خالصانه و شبانه روزی خود در حال کمک به ملت شریف ایران هستند قدردانی می کنند و خود نیز با رعایت پروتکل های بهداشتی در این جنگ دوش به دوش آنان با کرونا مبارزه می کنند.

انتهای پیام/

 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۱۶۴۲


ارسال