يکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ ,13 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۷
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی سیستان وبلوچستان خبر داد؛
واکسیناسیون به موقع تنها راه پیشگیری از بیماری کشنده هاری/ بیش از 10 هزار قلاده سگ مایه کوبی شدند
 
مسعود اصغری گفت: در سال جاری بیش از 10 هزار قلاده سگ صاحبدار، گله و چوپان علیه بیماری هاری که یک بیماری خطرناک ویروسی مشترک بین انسان و دام است واکسینه شدند.
 مسعود اصغری، معاون سلامت اداره کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون بیان کرد: بیماری هاری یک بیماری واگیر خطرناک مشترک بین انسان و دام است که منشاء ویروسی داشته و با فلج کردن سیستم اعصاب منجر به مرگ می شود و پس از ابتلا و ظهور علائم هیچگونه درمانی نداشته و دام مبتلا باید به روش صحیح و ایمن معدوم شود.

وی افزود: تنها راه پیشگیری از بیماری کشنده هاری واکسیناسیون صحیح و به موقع علیه این بیماری است علاوه بر این آموزش صحیح و چهره به چهره دامداران و روستاییان توسط کارشناسان بهداشتی دامپزشکی در خصوص راه های انتقال این بیماری به انسان نیز حائز اهمیت است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان عنوان کرد: از راه های انتقال بیماری هاری گزیده شدن توسط حیوان هار و تماس با بزاق و ترشحات آلوده دام مبتلا می باشد.

وی اظهار داشت: باتوجه به اهمیت این بیماری، امکان انتقال آن به انسان و مرگ قطعی در صورت ابتلا، پیشگیری از آن یک اولویت بوده و بر این اساس از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 10 هزار قلاده سگ صاحبدار، گله و چوپان در استان علیه این بیماری مایه کوبی شده اند.

دکتر مسعود اصغری به مردم توصیه کرد: در صورت گزیده شدن توسط دام مشکوک به هاری سریعاً به مراکز درمانی مراجعه و اقدامات بهداشتی لازم را انجام دهند چرا که در صورت مراجعه به موقع و انجام اقدامات صحیح درمانی قبل از بروز علائم می توان از مرگ حتمی پیشگیری کرد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۵۷۳۲


ارسال