شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ,8 May 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۱۴
معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی خبرداد؛
سیستان وبلوچستان قطب پرورش شتر در کشور/ بیش از ۶۴ هزارنفر شتر پلاک کوبی شدند
 
غلام رضا سرگزی گفت: سیستان وبلوچستان به تنهایی نیمی از جمعیت شتر کشور را در خود جای داده است.
غلام رضا سرگزی، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان در گفت وگو با عصرهامون بیان کرد: سیستان وبلوچستان به تنهایی نیمی از جمعیت شتر کشور را در خود جای داده، این سرمایه عظیمی که نگاه ها در سالهای اخیر بدان دوخته شده است.

وی گفت: شتر حیوانی قانع به کم آبی و حتی علوفه با کیفیت پایین با بیشترین بازدهی است و همین امر سبب می‌شود با وجود خشکسالی ها و فقر مراتع، توسعه پرورش شتر شتاب بیشتری پیداکند.

این مقام مسئول افزود: برنامه توسعه پرورش شتر در استان با هویت دار کردن این دام شروع شده وتاکنون بیش از۶۴ هزار نفر شتر پلاک کوبی شده اند.

وی بیشترین شتر موجود در استان را  شتر نژاد بلوچی که یک نژاد شتر شیری و گوشتی معرفی و اذعان کرد: پرورش شتر در استان به شیوه سنتی است،برای صنعتی کردن پرورش شتر و توسعه آن با ستاد اجرایی فرمان حضرت امام تفاهم نامه منعقد وبزودی اولین مرکز شتر شیری به استعداد ٣ هزار نفر شتر در شهرستان زاهدان راه اندازی خواهد شد ودر برنامه داریم در شهرستان دلگان نیز این طرح را اجرایی کنیم.

سرگزی اظهار کرد: تاکنون در راستای تشویق شترداران و توسعه پرورش شتر در مناطق مستعد پرورش ۴۴ واحد جایگاه بهداشتی شتر در سطح استان ساخته شده  است.

وی وجود ٧۵ هزار نفر شتر را یک فرصت طلایی برای توسعه شتر داری در سیستان وبلوچستان دانست و افزود: به منظور افزایش جمعیت شتر و توسعه پرورش شتر، واردات شتر پرتولید را تسهیل کرده ایم.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان تصریح کرد :سند توسعه پرورش شتر بمنظور حرکت به سمت شترداری نوین در استان برای ارتقای تولید شیر و گوشت شتر و ایجاد فرصت های شغلی جدید در یک دوره پنج ساله تدوین و در حال اجراست.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۶۶۶۱


ارسال