شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ ,24 July 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۴۳
زنگ خطر به صدا درآمد؛
لباس قرمز کرونا بر تن ایران و بی تفاوتی برخی ها/وقتی ویروس جهش یافته در میدان بی توجهی جولان می دهد
 
در پی بی تفاوتی برخی از مردم و تصمیم های نادرست، روزهاست لباس قرمز کرونا بر تن بسیاری از شهرهای ایران جای خوش کرده و هر روز بیشتر از دیروز خودنمایی می کند، به گونه ای که باید گفت زنگ خطر به صدا درآمده است.
به گزارش عصرهامون؛ چند روزی است که کرونا طغیان کرده و ستاد ملی مقابله با این بیماری، محدودیت هایی را برای مشاغل و کاهش رفت و آمدهای غیر ضروری در نظر گرفته است، اما گویا برخی ها فراموش کرده اند که این ویروس نه تنها رخت سفر نبسته بلکه پر قدرت تر از همیشه می تازد.

با وجود این که آمار قربانیان روز به روز در حال افزایش است و افراد بیشتری در دام این بیماری می افتند، اما باز هم شاهد بی توجهی به پروتکل های بهداشتی در بین بسیاری از مردم هستیم، گویا این روزها اهمیت سلامت، جایگاه خودش را در میان برخی ها از دست داده است.

در حالی که شنیدن خبر فوت عزیزان و هموطنان بسیار سخت تر و تلخ تر از شست و شوی راحت دست و ماسک زدن است، اما واژه بهداشت و موضوع رعایت پروتکل ها به شدت در میان برخی مردم رنگ باخته است.
 
ای کاش بیاییم با همدلی بار دیگر برای غلبه بر این بیماری و برگشتن به روزهای سفید گام برداریم، روزهایی که نه نگران از دست دادن عزیزی هستیم و نه ترس ابتلای خود به این بیماری کشنده و انتقال آن به دیگران را داریم.
 

افزایش ناگهانی موارد ابتلا به کرونا

قاسم میری علی آباد، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در این باره بیان کرد: در چند روز اخیر به موازات افزایش ناگهانی موارد ابتلا به کرونا تعداد موارد بستری در بیمارستان ها نیز افزایش یافته است.

وی ادامه داد: تعداد 21 دستگاه اکسیژن ساز با ظرفیت هشت هزار و سیصد لیتر در دقیقه در مراکز درمانی این دانشگاه فعال هستند و خوشبختانه با توزیع مناسب این دستگاه ها، حتی با افزایش چند برابری در تعداد بیماران در شهرستان های تابعه نیز مشکلی از نظر کمبود اکسیژن نداریم.

به گفته این مقام مسئول، روز گذشته دستگاه اکسیژن سازی با ظرفیت 600 لیتر در دقیقه که به تازگی خریداری شده است، به ساختمان شماره 2 بیمارستان علی ابن ابیطالب (ع) زاهدان منتقل  و مراحل نصب و فعال سازی آن آغاز شد.

وی ابراز امیدواری کرد: با رعایت شیوه نامه های بهداشتی توسط مردم شاهد کاهش مجدد تعداد موارد مثبت و موارد بستری باشیم تا تعداد بیماران که نیاز به بستری دارند از ظرفیت تخت های بیمارستانی فراتر نرود.

 نگرانی از موارد ابتلاء در موج جدید بیماری کرونا

مهدی طباطبایی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز با ابراز نگرانی از موارد ابتلاء در موج جدید بیماری کرونا اظهار کرد: متاسفانه شاهد افزایش قابل توجه موارد ابتلا به بیماری کرونا در کشور و سیستان و بلوچستان هستیم.

وی با بیان این که تعداد موارد ابتلا و افراد بستری در حال حاضر در سیستان و بلوچستان نسبت به هفته اول فروردین ماه سه برابر افزایش پیدا کرده است، افزود: در شبانه روز گذشته 156 نفر به کرونا مبتلاء شدند و یک نفر به دلیل ابتلاء به این بیماری فوت شده است، پیش بینی می شود با افزایش موارد بستری موارد فوت ناشی از این بیماری نیز افزایش یابد.
 

کاهش روند رعایت پروتکل ها به زیر 60 درصد

طباطبایی از کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در سیستان بلوچستان خبر داد و افزود: متاسفانه روند درصد رعایت پروتکل های بهداشتی در  سیستان و بلوچستان به زیر 60 درصد کاهش پیدا کرده است و می تواند باعث شعله ور شدن بیشتر بیماری گردد و از همه هم استانی های عزیز درخواست می شود رعایت دستورالعمل های بهداشتی را جدی بگیرند و از حضور در اجتماعات اجتناب کنند.


وی در خصوص اصول تغذیه سالم در ماه مبارک رمضان هم گفت: در این ماه مبارک باید از مصرف غذ های پرچرب، مصرف زیاد قند و نمک که سیستم ایمنی را ضعیف می کند و احتمال ابتلای شما را به کرونا افزایش می دهد، دوری کنید و به رژیم غذایی سالم توجه ویژه ای داشته باشید.

این مقام مسئول ادامه داد: روزه داران مصرف مواد غذایی مانند زولبیا، بامیه و نوشیدنی های پر قند را به حداقل کاهش دهند و برای تقویت سیستم ایمنی بدن، خوردن میوه و سبزیجات را در ماه مبارک رمضان فراموش نکنند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۶۶۶۳


ارسال