يکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ ,13 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۴۹
بارش نخستین باران بهاری در جنوب شرق کشور؛
بارش های بهار و تابستان، تنها ۱۸ درصد کسری بارندگی را جبران می کند/وقوع خشکسالی بی سابقه در پی کم بارشی در سیستان و بلوچستان
 
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: پیش بینی می شود با بارش های احتمالی بهار و تابستان پیش رو، تنها ۱۸ درصد از کسری بارش های امسال تأمین شود.
محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در گفت وگو با عصرهامون بیان کرد: فعالیت سامانه بارشی که از روز سه شنبه وارد جنوب شرق کشور شد، در شبانه روز گذشته به اوج خود رسید و نخستین بارش سال ۱۴۰۰ را در این استان رقم زد، بیشترین بارندگی این سامانه با مقدار ۷.۵ میلی متر از شهر نصرت آباد از توابع زاهدان گزارش شده است.

وی افزود: همچنین از ایستگاه های «خیرآباد بالا» در زاهدان چهار، فرودگاه زاهدان ۲.۴ و مرکز تحقیقات واقع در بلوار خلیج فارس زاهدان نیز ۰.۷ میلی متر بارش گزارش شده است.

این مقام مسئول ادامه داد: براساس آخرین تصاویر ماهواره و نقشه های پیش یابی عصر پنج شنبه ناپایداری همرفتی در ارتفاعات شمال غربی، زاهدان و سایر نقاط مناطق مرکزی و جنوبی استان تقویت می شود و در برخی نقاط رگبار و رعدوبرق، تندباد لحظه ای و خیزش موقتی گردوخاک رخ خواهد داد.

وی با بیان اینکه بارش های این سامانه از نوع همرفتی است، گفت: با توجه به رگباری بودن بارش ها احتمال جاری شدن موقتی رواناب، پرآب شدن موقتی مسیل ها و آبگرفتگی معابر وجود دارد. بنابراین توصیه می شود مردم در ترددهای شهری و بین شهری احتیاط کنند.

حیدری اظهار کرد: تمام بارش های دریافتی زاهدان در زمستان گذشته ۱.۴ میلی متر بوده است که یکی از کم باران ترن زمستان های این شهر در ۵۰ سال اخیر بشمار می رود.

وی افزود: علاوه بر زاهدان، به طور کلی میانگین بارش استان در زمستان گذشته حتی به نیم میلی متر هم نرسید و استان کم باران ترین زمستان خود در نیم قرن اخیر را تجربه کرد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: بر اساس خروجی مدل های بلند مدت فصلی در ادامه سال نیز نمی توان انتظار جبران کسری بارش های استان را داشت و البته پیش بینی می شود با بارش های احتمالی بهار و تابستان پیش رو، تنها ۱۸ درصد از کسری بارش های امسال تأمین شود.

وی گفت: پیش بینی می شود تا پایان سال آبی پیش رو یعنی شهریور ماه استان دچار خشکسالی کم سابقه هواشناسی باشد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۶۶۸۷


ارسال