شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ,8 May 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۱۱
استقامت مردم سیستان جواب می دهد؛
" تولید و صادرات "شاه کلید تحول اقتصادی در منطقه/ایجاد منطقه آزاد تا حصول نتیجه پیگیری خواهد شد
 
کشور افغانستان را معمولا یک کشور مصرف کننده می نامند که این روزها کالاهای ایرانی جایگاه خوبی در بازارهای این کشور باز کرده است از همین رو صادرات کالاهای تولیدی در این کشور باعث رونق اقتصادی در منطقه می شود.
به گزارش عصرهامون؛ به نقل از اوشیدا؛ یکی از مهمترین برنامه های دولت در شمال سیستان و بلوچستان ایجاد منطقه آزاد بود که پس از گذشت هشت سال امروز در پایان عمر دولت هنوز خبری از آن نیست.

کشور افغانستان را معمولا یک کشور مصرف کننده می نامند که این روزها کالاهای ایرانی جایگاه خوبی در بازارهای این کشور باز کرده است.

همچنین هر دو سوی مرز مردم به عبارتی اقوام یکدیگر محسوب می شوند که این امر کار تبادل کالا را آسانتر خواهد کرد.


مرز نباید به دست افراد خاص باشد

محمد میر یکی از شهروندان منطقه سیستان در این خصوص به خبرنگار ما گفت: ایجاد منطقه آزاد تجاری به شرطی برای مردم سیستان نتیحه بخش خواهد بود که دست افراد خاص نباشد.

وی ادامه داد: یا به گونه ای به دلیل محرومیت و عقب ماندگی تاریخی این منطقه شرایط ویژه ای برای منطقه آزاد در نظر گرفته شود تا مردم بتوانند با سهولت کامل اجناس را جا به جا کنند.

" تولید و صادرات "شاه کلید تحول اقتصادی در منطقه


مهدی سرحدی اول فرماندار شهرستان هیرمند در همین رابطه به خبرنگار ما گفت: برای تبادل کالا مکانی در شهر دوست محمد در نظر گرفته شده است.

وی افزود: این محل همانند یک بازارجه محلی ۲۰ غرفه را در اختیار فروشندگان افغان قرار می دهد و به همین تعداد نیز به تجارایرانی می رسد.

وی افزود: این در حالی است که بازارچه های مرزی میلک و گمشاد نیز هم اکنون فعال هستند و اقدام به صادرات کالا به مرزهای افغانستان می کنند.

سرحدی بیان کرد: منطقه آزاد تجاری ویژگی های خاص خود را نیز به منطقه خواهد آورد و مردم می توانند از این امتیازات بیشترین بهره را ببرند.


ایجاد منطقه آزاد تا حصول نتیجه پیگیری خواهد شد

محمد سرگزی نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی نیز در همین رابطه به خبرنگار ما گفت: یک عزم جدی برای تصویب منطقه آزاد سیستان بین نمایندگان استان وجود دارد که در تلاش هستیم تا این مسئله را به نتیجه برسانیم.

وی افزود: اقتصاد و معیشت دو اصل مهم در زندگی مردم شمال استان است که سال هاست از آن بی نصیب مانده اند، با تصویب منطقه آزاد سیستان می توانیم تحول بزرگی در راستای معیشت مردم ایجاد کنیم.

سرگزی همچنین خاطرنشان کرد: هم مرزی سیستان با کشور افغانستان و بازار مناسب محصولات ایرانی در کشور افغانستان، لزوم توجه به تولید محصولات ایرانی در منطقه را بیش از پیش نشان می دهد.

وی افزود: پیشنهاد ایجاد منطقه آزاد سیستان در سنوات گذشته به نتیجه نرسیده و لازم است با جدیت بیشتر از طریق دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور و همچنین مجمع تشخیص مصلحت نظام پیگیری گردد.

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: قطعا ایجاد منطقه آزاد و استفاده از ظرفیت‌های قانونی مناطق آزاد در توسعه سیستان چشمگیر بوده و امیدواری به مهاجرت معکوس را بیشتر می‌کند.


انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۶۷۲۱


ارسال