معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زابل:

روزه داری در ایام کرونا تفاوتی با قبل ندارد/نوجوانان از پرخوری و مصرف زیاد شیرینی پرهیز کنند

28 فروردين 1400 ساعت 11:12

جواد اکبری زاده گفت: روزه‌داری در شرایط کرونایی تفاوتی با روزهای غیر کرونایی ندارد و افرادی که حساسیت خاصی به این مسئله دارند می‌توانند با مشورت پزشک روزه بگیرند.


به گزارش عصرهامون؛ جواد اکبری زاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زابل در گفت‌وگو با اوشیدا گفت: در ماه مبارک رمضان از مصرف بیش از حد مواد قندی و شیرینی‌ها پرهیز شود، همچنین توصیه می‌شود که در هنگام سحری و افطار نوجوانان از پرخوری دوری کنند.

وی افزود: روزه گرفتن مادران باردار در سه ماه اول و سوم بارداری توصیه نمی‌شود، همچنین مادرانی که نوزاد شیرده دارند در هنگام سحری و افطار از مواد پروتئین‌دار استفاده کنند.

اکبری زاده همچنین تصریح کرد: سالمندان در هنگام سحری و افطار حتماً باید میوه میل کنند و بجای چای پررنگ آب ولرم و چای کم‌رنگ مصرف کنند.

وی خاطرنشان کرد: در روزهای کرونایی هیچ مشکلی برای افراد روزه‌دار پیش نخواهد آمد اما در موارد خاص فرد می‌تواند زیر نظر پزشک خود اقدام به روزه گرفتن و یا نگرفتن بکند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زابل گفت: موارد ابتلا به کرونا که در مرحله بهبودی قرار دارند تا ۶ هفته نباید اقدام به روزه گرفتن بکنند.

وی ادامه داد: تغذیه نقش مهمی در برابر بیماری‌ها دارد، سیستم دفاعی بدن با تغذیه مناسب در برابر عفونت‌ها و ویروس‌ها فعالیت می‌کند لذا در هنگام روزه‌داری افراد نباید یک وعده سحری و یا افطار را حذف کنند.

وی همچنین گفت: افرادی که سال اول روزه‌داری را تجربه می‌کنند حتماً در برنامه خود مواد غذایی شامل خرما، شیر و موز را داشته باشند و از مواد قندی مثل شیرینی‌ها و زلوبیا و بامیه دوری کنند.

اکبری زاده خاطرنشان کرد: در هنگام سحری روزه‌داران حتماً از سبزی‌خوردن استفاده کنند زیرا این سبزی‌ها با دارابودن مواد مغذی مختلف و آب باعث رفع تشنگی می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زابل همچنین تصریح کرد: روزه‌داری در شرایط کرونایی تفاوتی با روزهای غیر کرونایی ندارد و افرادی که حساسیت خاصی به این مسئله دارند می‌توانند با مشورت پزشک روزه بگیرند.


انتهای پیام/


کد مطلب: 136723

آدرس مطلب: http://www.asrehamoon.ir//fa/doc/news/136723/روزه-داری-ایام-کرونا-تفاوتی-قبل-ندارد-نوجوانان-پرخوری-مصرف-زیاد-شیرینی-پرهیز-کنند

عصر هامون
  http://www.asrehamoon.ir/