پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ ,6 May 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۰۰
کارشناس اقتصاد مطرح کرد؛
راه‌های انتخاب بهترین رئیس جمهور/ با انتخاب بد، مسئول گرفتاری‌های آینده نباشیم
 
عبدالمجید شیخی با بیان اینکه هر جا افراد صالحی مسئولیت داشته اند پیشرفت کرده‌ایم، گفت: اکنون پس از ۴۲ سال تجربه انتخابات و به ویژه تجربه هشت سال اخیر دیگر باید عبرت گرفته باشیم تا مبادا با یک انتخاب بد، مسئول گرفتاری‌ های آینده باشیم.
به گزارش عصرهامون؛ انتخابات ریاست جمهوری در پیش است، و همان گونه که امام خمینی (ره) درباره اهمیت حضور و شرکت مردم در انتخابات فرموده اند که "این وظیفه ای است الهی، وظیفه ای است ملی، وظیفه ای است انسانی، وظیفه ای است که ما باید به آن عمل بکنیم همه مان باید در انتخابات شرکت بکنیم"، باید به این وظیفه به خوبی عمل کنیم.
 
رهبر معظم انقلاب نيز در این رابطه فرموده اند که "شرکت در انتخابات نظام جمهوری اسلامی برای افراد واجد شرایط، یک وظیفه‌ شرعی، اسلامی و الهی است، يك واجب عيني است". ایشان به تازگی ویژگی های فرد اصلح را نیز در بیانات خودشان اعلام کردند. همچنین تمام مراجع عظام تقليد بر وجوب شركت در سرنوشت خود و آينده فرزندان ما و كشور تاكيد دارند.

بنابراین می طلبد که با توجه به بیانات ارزشمند رهبری، فردی را انتخاب کنیم تا شاهد تحول اساسی در کشور باشیم و تورم و گرانی برای همیشه از ایران عزیز رخت ببندد و شاهد فعالیت مسئولان انقلابی در دولت باشیم که گدای غرب نیستند، بلکه با تکیه بر توان داخلی و نیروهای جوان در راستای تحقق اهداف انقلاب و رفع مشکلات گام بر می دارند و شکوفایی اقتصادی را به ارمغان خواهند آورد.

ایران سرشار از ظرفیت و موقعيت راهبردی

در همین راستا عبدالمجيد شيخی، كارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: ایران کشوری است سرشار از منابع انرژي، معدني، موقعيت راهبردي اقتصادي، سياسي، اجتماعي و قطب و ام القري حقيقي حقيقت اسلام، قطب بيداري و مقاومت در منطقه و جهان اسلام و جهان مستضعفين و طالبين حقيقت و بر هم زننده هيمنه و برنامه درازمدت سلطه استكبار بر منطقه وجهان و موقعيت راهبردي جغرافياي سرزميني و ترابري، سرمايه انساني جوان، سرمايه اجتماعي چون ولايت پذيري، مشاركت، اعتماد، دين باوري و سرمايه فيزيكی و فناوری ای كه از نقطه صفر سال 1357 با يك نرخ رشد انفجاري بيش از 11 برابر جهاني به رتبه هاي 1 تا 10 جهاني در بسياري از زمينه ها صعود كرده است.
 
وی اضافه کرد: با وجود این قابلیت ها چرا بايد کشور با مشكلات تحقيرآميز و مسخره اي چون قيمت مرغ و تخم مرغ، ماهي و گوشت قرمز و نهاده هاي دامي و ... و تورم و ركود، بيكاري، تعطيلي توليد و ديپلماسي التماس از آمريكا و اروپا مواجه باشد؟ 42 سال از پيروزي انقلاب عظيم و مقدس اسلامي گذشته و بسياري به تكليف خود عمل و برخي هم عمل نكردند يا بد عمل كردند.
 
شیخی اذعان کرد: در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران براي رئيس جمهور 38 وظيفه و قلمرو حاكميتي تعيين شده است، وظايف رهبري مقايسه كنيد با كه فقط 5 وظيفه دارد، آن هم در شرايطي كه بر اساس فقه شيعه ولي فقيه ولايت مطلقه دارد و حتي در فقه برادران اهل سنت خليفه مسلمين نيابتاً از جانب معصوم و رسول خدا (ص) مرجع و حتي اولويت نفساني بر آحاد امت دارند، بنابراین در عمل رئيس جمهور با خدمه تحت فرمان او همه كاره هستند!
 
 
مقصران این نابسامانی و انتخاب چه کسانی هستند؟
 
وی با بیان این که پس مقصر يا قاصر اين نابساماني ها رئيس جمهور است، اما به طور قطع ما هم مقصريم، تصریح کرد: طبق ضوابط شرعي و عقلي اولين و بزرگترين مقصر قطعي رئيس جمهور است كه به دروغ خود را معرفي كرد و وعده هاي سرخرمن 100 روزه داد، اين فرد از عدالت ساقط بود و لياقت نامزدي نداشت.
 
این استاد دانشگاه افزود: دومين و مقصر بزرگ، باند كم شمار چند هزار نفري به اصلاح طلب وابسته به آمریکا هستند كه با "راهبرد هدف وسيله را توجيه مي كند" با تبليغ دروغين اين نامزد خودشان، مردم را اغوا و گول زدند و در حال حاضر براي انتخابات 28 خرداد 1400هم مشغول توطئه هستند.
 
وی گفت: سومين مقصر بعضي از مردم هستند كه طبق فتواي شرعي و حكم اسلام تحقيق نكردند و چشم بسته به اين شخص راي دادند، البته اكثريت اين بندگان خدا با صداقت قصد انجام وظيفه داشتند، ولي در وظيفه خود كوتاهي كردند و قصور داشتند، برخي نيز با علم به عدم صلاحيت با جهالت و از سر لجاجت و عناد با موازين شرعي انقلاب اسلامي به اين فرد راي دادند.
 
شیخی افزود: چهارمين و بزرگترين مقصر قطعي آنهايي هستند كه بدون عذر شرعي و عقلي و ميهني در انتخابات شركت نكردند، اين افراد سه ضرر به انتخابات زدند نظام را زير سوال بردند، به رقيب صالح راي ندادند و مانع مديريت وی شدند و با عدم انتخاب فرد صالح، به فرد نالايق ميدان دادند و با این سه اقدام دشمن را شاد كردند.
 
به گفته وی، پنجمين مقصر نهاد هاي مسئول اطلاع رساني بودند كه اسناد عدم صلاحيت منتخب را در اختيار شوراي نگهبان قرار ندادند و ششمين مقصر يا قاصر شوراي نگهبان است كه صلاحيت آن ها را نتوانست راستي آزمايي كند، چه بسا اين اغماضي باشد بين انتخاب بد و بدتر؟! هفتمين مقصر در مرحله پس از انتخابات، مجلس شوراي اسلامي است كه به كابينه فرد نالايق راي اعتماد داد و رئيس جمهور را استيضاح نکرد و حتي مجلس دهم نوكري دولت را مي كرد.
 
 
مسئول گرفتاري هاي آينده نباشیم
 
این کارشناس خطاب به مردم بیان کرد: مواظب باشيم كه مجدد در پيشگاه خداوند تبارك و تعالي و سپس رسول اكرم (ص) و ائمه معصومين (ع) و انبياي جليل القدر، امامين انقلاب و شهدا، به خصوص شهداي انقلاب، دفاع مقدس و مدافع حرم و نفس زكيه سردار سليماني شرمنده نشویم و مديون اجداد و مادران و پدران خود كه اين امانت (مملكت) را كه به ما سپرده اند و بدهكار، پاسخگو و مسئول گرفتاري هاي آينده و نابساماني هاي فرزندان آينده و نسل هاي بعدي خود نباشيم.
 
وی با اشاره به فرمايش رسول اكرم (ص) که فرمودند "كُلكُم راع و كُلكُم مسئولٌ عن رعيته"، اذعان کرد: همه مسئوليت داريم.
 
شیخی با بیان این که امير المومنين امام علي (ع) در حكمت 217 نهج البلاغه مي فرمايند " فِي تَقَلُّبِ الْأَحْوَالِ، عُلِمَ جَوَاهِرِ الرِّجَالِ در گردش و دگرگونى هاى روزگار است كه گوهر مردان شناخته مي شود" گفت: از 42 سال گذشته، در 34 سال آن، دولت را در اختيار باندي غرب گرا و ناخود باور داديم، هشت سال (دولت نهم و دهم) را به شخصي سپرديم كه در ابتدا با پشتكار و كار و شعار درست سركار آمد، ولي به دليل سستي ايمان و نفوذ باند غرب گرا از سال ششم از درون پوسيد و الان هم عامل فتنه اين باند شده است.
 
به گفته وی، اكنون پس از 42 سال تجربه انتخابات و به ويژه هشت سال اخير ديگر بايد عبرت گرفته باشيم كه به اين باندهاي شيفته قدرت، شهرت و ثروت راي ندهيم، ما هر جا بر اساس دستورات اسلام عمل كرديم موفق بوده ايم، هر جا افراد صالحي مسئوليت داشته اند پيشرفت داشته ايم، البته كسي ادعاي معصوميت ندارد.
 
فرق بين مسئول كاخ نشين غرب گرا با انقلابی

 
این کارشناس اضافه کرد: به ويژه در چند سال اخير فرق بين يك مسئول كاخ نشين غرب گرا و دروغگو را با يك مسئول متدين، دلسوز، صادق، مردمي، انقلابي و اهل مبارزه با فساد ديده و لمس كرده ايم، تحولات اخير جوهره بسياري را براي ما نشان داده و اكنون دست ما پر از تجربه سال هاي اخير است.
 
وی افزود: وظيفه شرعي، اخلاقي، انساني و عقلاني همه ما اين است كه بايد در انتخابات شركت كنيم ولو راي سفيد باشد. به فرض هم اگر همه چنين كردند نالايقي سركار نمي آيد و راه براي نامزدي مجدد اهل تكليف باز مي شود. ولي شرط كافي نيست.
 
شیخی اضافه کرد: شرط كافي انتخاب اصلح است. در هر حال با توجه به شرايط زمان و مكان و هجمه هاي بسيار دشمنان از همه سو، چه بسا شوراي نگهبان طبق احكام ثانويه حاكميتي ناچار باشد از بين افراد "خوب و خوبتر" يا حتي "بد و بدتر" هم گزينش كند.
 
راه های انتخاب بهترین رئیس جمهور
 
به گفته وی، حجت تا اينجا بر ما تمام نمي شود. ما موظف هستيم طبق معيارهاي شريعت و عقل بهترين را انتخاب كنيم. اين امر طبق شرع و عقل از چهار راه امكان پذير است. مرجعي عادل، زنده، عاقل، به دور از هواهاي نفساني، مطيع خدا و رسول و ائمه معصومين(ع)، اهل علم و عمل صالح و راستگو براي ما فردي معرفي مي كند يا معيارهاي انتخاب را به ما مي شناساند، خودمان اهل مطالعه احوال اشخاص و تشخيص معيارها هستيم يا به چند نفر آدم مطمئن و عادل و مطلع رجوع مي كنيم یا این که طبق موازين شرعي و عقلي به عُرف و عُقلاي عُرفي و عُرف عُقلا رجوع مي كنيم.
 
این استاد دانشگاه افزود: طبق فتواي حضرت امام خمینی (ره) ميزان حال فعلي افراد است. بعضي هم ممكن است در گذشته سابقه خوبي داشته باشند، ولي الان فاسد شده باشند، ولي فساد آنها افشا نشده باشد. كما اينكه اين مسئله را اخيراً تجربه كرديم. مگر 90 نفر نامزد مجلس كه در گذشته صلاحيت آنها تاييد شده بود رد صلاخيت نشدند؟ بنابراین حال فعلي آنها مجدد ملاك تاييد يا عدم تاييد صلاحيت آنها بود.
 
وی با بیان این که براي جلوگيري از سيل مشكلات بايد در سرچشمه جلوگيري كرد، گفت: باید از بالا دست و سرچشمه، جلوی طغیان آب را گرفت، اگر به شیوه آبخیزداری و آبخوان داري و با روش های کشت گیاهان تثبیت کننده خاک و آب، بندهای گابیونی، سدهای کوچک، متوسط و نیمه متوسط در بالا دست و در سرچشمه ها سد و مانع به اندازه كافي ایجاد می شد تا جلوی طغیان آب در پایین دست گرفته شود، هیچ وقت در پایین دست همانند 2 سال پيش در استان هاي لرستان، خوزستان و گلستان و... سیل نمی آمد؟!
 
به گفته شیخی، اگر رئيس جمهور نالايقي را مجدد انتخاب كنيم مثل خربزه خوردن است كه بايد پاي لرزش بنشينيم و باز هم شاهد تورم، بيكاري، تعطيلي كارخانه ها، فقر، بودن زير سلطه دلار و يورو، افزايش تحريم های ناشي از ذلت و عقب روي، وادادگي رئيس جمهور به دشمن و التماس از غرب و درازكردن كاسه گدايي برجام باشيم.
 
مواظب مغالطه هاي دشمن و اهل نفاق باشيد

 
وی تاکید کرد: مواظب مغالطه هاي دشمن و اهل نفاق باشيد، دخالت در مسائل اجرايي همچون گراني وظيفه رهبري نيست، وظايف همه انحصاراً بر عهده رئيس جمهور است، با انتخاب بدِ مجدد، مشکلات، كه نتيجه عدم لياقت منتخب شماست، به این راحتی بر طرف نمی شود، پرونده هاي جرم فساد، اختلاس، باند بازي و دلالي و خون مردم را كيسه كردن توسط آقا زاده ها، وابستگان رانت خوار و پسر خاله هاي رئيس جمهور و همراهان آن به وجود مي آيد و روي دست قوه قضائيه انباشته مي شوند.
 
این کارشناس اضافه کرد: باید جلوی پرونده سازی جرم گرفته شود تا سيل خانمان برانداز پرونده هاي جرم روي دست قوه قضائيه انباشته نشود و نماند، راه علاج پيش گيري است نه درمان، جلوي علت را بايد گرفت نه معلول.
 
معيارهای انتخاب فرد صالح از نظر رهبری

 
وی با بیان این که رهبر معظم انقلاب معيارهاي انتخاب را به ما معرفي كردند. گفت: طبق سحنرانی اول فروردین سال ۱۴۰۰ ايشان، رئیس جمهور آینده باید با کفایت و مدیر و با ایمان باشد، چراکه آدم بی ایمان منافع کشور را می فروشد، عدالت خواه و ضد فساد و دارای عملکرد انقلابی و جهادی باشد، با عملکرد اتو کشیده نمی شود کار کرد، به توانمندی داخلی و به جوانان عنوان پیشران حرکت عمومی کشور معتقد باشد.
 
این استاد دانشگاه گفت: رئیس جمهور باید مردمی و امیدوار به آینده باشد، شخصي مانند سردار شهيد حاج قاسم سليماني كه روحيه كار و تلاش مخلصانه و خدمت جهادي دارد، و اگر سن او از 60 هم بالاتر باشد، مستحق سپردن مسئوليت است يا جوان گرايي به معني كنار گذاشتن افراد متعهد، متدين مسن با پشتكار و تجربه و دانش نيست، مواظب غلط اندازي و تحريف حقايق توسط رسانه هاي بيگانه و اهل نفاق باشيم.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۶۸۶۷


ارسال