پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ ,6 May 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۴۳
تحقق آرزویی دیرینه در دیار رستم؛
آبرسانی به "قلعه رستم" در ایستگاه پایانی/ تنها روستای فاقد شبکه هامون از آب بهداشتی بهره مند می شود
 
طبق اعلام مسئولان آبفا تست خطوط انتقال و شبکه توزیع آب "قلعه رستم" به عنوان تنها روستای فاقد شبکه حاشیه دریاچه هامون از آب بهداشتی در حال انجام است و به زودی وارد مدار می شود.
به گزارش عصرهامون؛ عوارض سال ها خشکسالی که رمقی برای مردم سیستان و بلوچستان نذاشته، در برخی نقاط زخم های عمیق تری بر جای گذاشته است، از جمله این مناطق می توان به روستای تاریخی قلعه رستم سیستان اشاره کرد که به واسطه خشک شدن دریاچه بزرگ جنوب شرق با مشکل بی آبی مواجه است.

آری سال هاست مردمان روستایی درست در حاشیه تالاب هامون با بی آبی دست و پنجه نرم می کنند و چشم انتظار آب شرب سالم هستند، که خوشبختانه سال گذشته خبرهای امید بخشی برای پایان دادن به مردمان این دیار به گوش رسید و از طریق این پایگاه خبری منتشر شد.

خبری که جرقه های امید برای ادامه زندگی را دل مردمان این روستا که برخی از آن ها به دلیل قهر طبیعت و مشکلات ناشی از بی آبی با ترک خانه و کاشانه شان رخت سفر بودند، زنده کرد.

مهاجرت معکوس سیستانی ها

برای پیگیری این موضوع با غلامحسین لکزاییان پور، مدیر امور آبفای زهک گفت و گویی انجام شد که به خبرنگار ما گفت: قلعه روستم با ۲۵ خانوار جمعیت در بخش مرکزی شهرستان هامون واقع شده که جهت تامین آب بهداشتی این روستا اجرای ۱۲کیلومتر خط انتقال، ایجاد حوضچه های هوا و تخلیه رسوب و قطع و وصل، مخزن ذخیره آب، الکتروپمپ شناور و تجهیزات لازم جهت ایستگاه پمپاژ، ترانس برق و حدود هزار متر لوله گذاری سال گذشته در دستور کار قرار گرفت.

وی با بیان این که روند اجرا و تست خطوط انتقال و شبکه توزیع این روستا با سرعت در حال انجام است و در ایستگاه پایانی قرار دارد، ادامه داد: با بهره برداری از این پروژه در آینده نزدیک، "قلعه رستم" تنها روستای فاقد شبکه در حاشیه دریاچه هامون از آب بهداشتی بهره‌مند خواهد شد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: طول خط لوله سایز ۱۱۰ میلیمتر انتقال آب از مخزن شهر جدید رامشار به روستای قلعه رستم ۱۰ کیلومتر و طول لوله سایز ۷۵ میلیمتر شبکه داخلی روستا حدود یک کیلومتر است.

وی خاطرنشان کرد:با اجرای این طرح بسیاری از ساکنانی که سال ها قبل به دلیل نبود آب از این روستا مهاجرت کرده بودند، در حال بازگشت به محل تولد و زندگی شان هستند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۶۹۷۵


ارسال