يکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ ,13 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۳۶
کارشناس مسائل مذهبی مطرح کرد؛
امام حسن مجتبی (ع)؛ نمونه بی نظیر بذل و بخشش در روزهای کرونایی/ مسئولان در خدمت به جامعه از کریم اهل بیت (ع) الگو بگیرند
 
حجت الاسلام علیرضا اصغری حسامیه با بیان این که امام حسن مجتبی (ع)؛ نمونه بی نظیر بذل و بخشش در روزهای کرونایی هستند، گفت: مسئولان باید در خدمت به جامعه از کریم اهل بیت (ع) الگو بگیرند.
حجت الاسلام علیرضا اصغری حسامیه، کارشناس مسائل مذهبی با گرامیداشت ولادت امام حسن مجتبی (ع) در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: بارزترین صفاتی که از امام حسن مجتبی علیه السلام نقل شده، کریم بودن، بذل و بخشش ایشان است که در روایات داریم در نوبت هایی تمام زندگی خود و در برخی زمان ها نیمی از آن را بخشیده اند.
 
وی ادامه داد: با توجه به شیوع ویروس منحوس کرونا و نیاز بیشتر جامعه به بذل و بخشش و صفت ارزشمند کریم، مطالعه زندگی امام حسن مجتبی (ع) این روزها خیلی ضروری است.
 
این کارشناس اضافه کرد: انسان ها در روایات به چهار دسته تقسیم شده اند، گروه اول لئیم هستند، به این معنی که نه خودشان از نعمت ها استفاده می‌کنند و نه دیگران، بخش دوم بخیل لقب دارند، کسانی که خودشان استفاده می کنند، اما به دیگران نمی دهند، گروه سوم هم جواد و سخی هستند، هم خود استفاده می کنند و هم دیگران، اما ارزشمندترین آن ها، کریم هستند، به این معنی که اول دیگران را اولویت قرار می دهند.

کریم؛ صفت بارز امام حسن مجتبی (ع)
 

به گفته وی، درباره اهل بیت (ع) صفت کریم استفاده می شود، در دعا خطاب به ذوات مقدسه معصومین (ع) داریم که ذات شما و اصل وجودی تان کریم بودن و کرم کردن است، حتی ائمه اطهار (ع) در همه امور مردم را بر خودشان مقدم می‌کردند، در استفاده از امکانات دنیا اول به دیگران می بخشیدند، امام رضا (ع) وقتی سر سفره بودن قبل از اینکه شروع به خوردن کنند، اول از بهترین غذا مقداری برای نیازمندان جدا می‌کردند.
 
اصغری حسامیه اضافه کرد: صدیقه طاهره فاطمه زهرا (س) حتی در دعا اول دیگران را دعا می کردند و امام حسن مجتبی (ع) به عنوان فرزند ایشان نیز یاد گرفته بودند که در همه ابعاد زندگی حتی از دعا، خیرخواهی و بهره برداری از امکانات دنیا اول دیگران و بعد خودشان را بهره مند کنند.
 
وی گفت: امام حسن (ع) در تمام ابعاد از زیبایی برخوردار بودند، حتی نقل می کنند که در ظاهر بسیار چهره زیبایی داشتند، در برخورد نیز این گونه بودند و در کلیه اعمال و رفتار با دوست و دشمن آن چه از کریم اهل بیت (ع) صادر می‌شد، نهایت زیبایی بود.
 
این خطیب شهیر عنوان کرد: یکی از خدمتکاران امام حسن (ع) شاخه گلی به ایشان هدیه دادند و حضرت فرمودند که تو را در راه خدا آزاد کردم، اطرافیان گفتند، قیمت شاخه گل، یکصدم آزادی این خدمتکار است، آقا فرمودند طبق آیه قرآن، خداوند انتظار دارد که ما زیباتر پاسخ دهیم.

تمام زندگی امام حسن (ع) بر پایه حسن و زیبایی
 
وی با بیان این که تمام زندگی امام حسن (ع) بر پایه حسن و زیبایی بود، اذعان کرد: زیبایی چیزی است که خدا آن را علت خلقت ما آدم ها می داند و می گوید من خلقتان کردم تا ببینم کدام یک از شما کارهای زیباتری انجام می دهید، بعد فرمود زیبا کار کنید، من هم به شما نیکوترین پاداش را عطا می کنم.
 
اصغری حسامیه اضافه کرد: از عبادات، نماز، روزه و دینداری ما آنچه که بیرون می آید، باید حسن باشد و ما را به زیبایی بکشاند، همان گونه که خداوند فرمود نماز حقیقی شما را از بدی ها دور و به زیبایی ها نزدیک می کند.

وی ادامه داد: روزه باید ما را ببرد به این سمت که دست دهنده ای پیدا کنیم، چراکه روح عبادات ما این است که بتوانیم با دینداری اعمال نیکی از خود صادر کنیم.

چگونگی انتخاب راه درست
 
به گفته این کارشناس مذهبی، اگر از دل عبادات ما، اعمال مان به زیبایی رفت، یعنی راه درست را می رویم، گاهی خدای تبارک و تعالی نگاه نمی کند، حق با چه کسی است، بلکه می خواهد ببیند که چه کسی زیباتر عمل می کند، به عنوان مثال کسی که در حال رانندگی است و می خواهد از راه فرعی وارد اصلی شود، توقف می کند، این کار حقوقی بوده، اما شاید از ده ها نفر از کسانی که در محور اصلی در حال تردد هستند، یک نفر متوقف شود تا راننده خیابان فرعی برود، این کار زیباست و پاداش می گیرد.
 
 وی افزود: ما در خیلی جاها دنبال این هستیم که حق با کیست، اما خداوند این را می خواهد که چه کسی قشنگ تر اقدام می کند، بدون تردید فردی که خوب تر عمل کرد، پاداش بهتری می گیرد و بهشت خانه نیکوکاران است، نه خانه حق داران.

امام حُسن و زیبایی
 
اصغری حسامیه ادامه داد: خدا می فرماید من شما را در بهترین دقایق خلق کردم، وقتی با شما حرف می زنم بهترین را می گویم، بهترین قصه را برایتان بیان می کنم، چه چیز زیباتر از دینی که به شما دادم، اگر حکمی کردم، مسئله ای گفتم و دستوری دادم زیباترین بوده است، وقتی هم که شما را خلق کردم، به خودم یک آفرین گفتم از این خلقت زیبای شما، بنابراین انتظار دارم که احسن عمل کنید.
 
وی اضافه کرد: در همین راستا خداوند امام حُسن و زیبایی به نام امام حسن (ع) را خلق کرد و جلوی راه ما گذاشت، تابلوی بی عیب و نقصی که سرتاسر زندگی اش زیبایی است، مثل پدرش امیرالمومنین (ع)، برادرش امام حسین (ع) و دیگر ذوات مقدسه که باید به این تابلوها نگاه کنیم و از آنها الگو بگیریم.

بهترین معیار سنجش مسئولان و دولتمردان
 
به گفته این کارشناس، یکی از اصلی ترین معیارهای سنجش مسئولان و دولتمردان جامعه هم باید همین باشد که ببینند چه جامعه، کشور و زندگی را برای ملت رقم زدند، چه قانون هایی تصویب کردند، مهم نیست که رنگ لباس مسئولان با رنگ موی آن ها ست باشد، این که چند همایش و کنفرانس برگزار کرده و چه تعداد سفر استانی رفته اند، اهمیتی ندارد، بلکه اگر دنیای نیک و جامعه زیبایی رقم زده اند، به حقیقت دولت مرد هستند.
 
وی تصریح کرد: مهم نیست که چند درصد رای آورده اند، اینکه چند درصد مردم را در رفاه، آسایش و امنیت قرار داده اند، اهمیت دارد، جامعه ای که ظلم در آن رواج دارد، زیبا نیست، یا به شرایطی که بیکاری، پارتی‌بازی، تبعیض، فساد و فیش نجومی در آن است نمی توان زیبا گفت، چراکه دنیا و آخرت به هم متصل هستند و مسئولی مسئول است که با مردمش زیبا صحبت کند و به زندگی مردم آرامش بدهد.
 
اصغری حسامیه تاکید کرد: امام حسن (ع) امام حسن و زیبایی نه فقط برای فرد است، بلکه برای افراد جامعه هم است، صلحی در زندگی ایشان می بینیم که خیلی در آن نکته است، اما به نظر می آید که آن حضرت برای رشد جامعه، حفظ یکپارچگی، وحدت و خون مومنان تن به صلح دادند، این جا صلح، در سال ۶۱ هجری جنگ و در سال ۲۰۱ هجری قبول ولایت عهدی از جانب امام رضا (ع) زیبا بود.
 
وی خاطرنشان کرد: خداوند در سوره نحل می‌فرماید و لکم فیها جمال، یکی از پیام هایش این است که جمال جامعه در حرکت و تلاش است، نه رکود و خمودی، آن هم حرکت جمعی نه تک روی، حرکتی که به استقلال و خودکفایی و قوت بکشد.
 
این کارشناس تاکید کرد: جامعه ای زیباست و جمال دارد که همه تحت امر رهبری حکیم و فرزانه گوش به حرف باشند، وقتی مسئولان ما اشارات رهبر معظم انقلاب و بیانات ایشان را جدی بگیرند و بر اساس آن عمل کنند، این جامعه زیبا خواهد بود.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۶۹۸۳


ارسال