پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ ,6 May 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۳۲
در نشست خبری با اصحاب رسانه مطرح شد؛
کاهش هدر رفت آب مهمترین ویژگی طرح 46هزار هکتاری/تعیین سازمان بهره بردار خواسته بهره برداران و تشکل های بخش کشاورزی
 
محمد علی نیکبخت، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان وبلوچستان گفت:تعیین سازمان بهره بردار از مهمترین خواسته های بهره برداران و تشکل های بخش کشاورزی است.
به گزارش عصرهامون، محمدعلی نیکبخت صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه بیان کرد: به یاری خداوند و با تلاش شبانه روزی همه دست اندرکاران، عملیات اجرایی طرح انتقال آب بالوله به ۴۶هزارهکتار ازاراضی دشت سیستان به اتمام رسید و تاکنون برای اولین بار ١۵ هزار حوضچه تعبیه شده در مزارع، ٢٧٠ میلیون مترمکعب آب را بصورت تحت فشار  از محل  ١۶ ایستگاه های پمپاژ با موفقیت تحویل کشاورزان در ۵ شهرستان حوزه سیستان کردند.

وی با اشاره به فصل برداشت محصول گندم وجو در سیستان، افزود: امسال کشاورزان ۵۶ هزار هکتار از اراضی کشاورزی خود را با آب تحویلی از محل طرح به زیر کشت محصولات کشاورزی برده که بیش‌از ٩٠ درصد آن محصول گندم می باشد.

مجری طرح آبرسانی دشت سیستان کاهش هدر رفت آب، توزیع عادلانه آب در دشت سیستان را از مهمترین ویژگی های این طرح عظیم و بی نظیر در سطح کشور برشمرد وگفت: در صورت تأمین وتخصیص حقابه بیش از۴٠٠ میلیون متر مکعب، طرح آبرسانی دشت سیستان قابلیت افزایش اراضی تحت پوشش تا ۶١ هزار هکتار را داراست.

وی تصریح کرد: برای بهره وری حداکثری از آب، در فاز دوم طرح، انتقال آب با لوله به سر مزرعه هر یک از کشاورزان در دست اجراست.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اذعان کرد: از آنجایی که تدوین الگوی کشت سیستان با همکاری دانشگاهیان، مراکز تحقیقاتی و سازمان نظام مهندسی در دست اجراست و تا اوایل خرداد ماه سال جاری نهایی خواهد شد از همه کشاورزان خواست در راستای اجرای تغییر الگوی کشت و توسعه کشت های کم آب بر و اقتصادی با کارشناسان جهادکشاورزی همکاری گسترده ای داشته باشند.

نیکبخت تعیین سازمان بهره بردار را از مهمترین خواسته های بهره برداران و تشکل های بخش کشاورزی خواند و خاطر نشان کرد: تاکنون ۴۴ هزار هکتار از اراضی کشاورزی جنوب استان با مشارکت حداکثری مردم به سامانه های نوین آبیاری مجهز شده و ٣ هزار هکتار نیز در دست اجراست و تمامی تلاش مدیریت آب و خاک سازمان در سال ١۴٠٠ سرعت بخشی بیشتر در اجرای این سامانه ها خواهد بود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۷۰۴۲


ارسال