سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ ,15 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۲:۲۷
امید هایی که در مرز زنده می شود؛
منطقه آزاد سیستان یک گام دیگر تا نهایی شدن
 
در روزهایی که مردم بیشتر از همه به امید نیاز دارند نماینده مردم سیستان خبرهای خوشحال کننده ای از تصویب منطقه آزاد داده است تا سیستان یک گام دیگر به این مهم نزدیکتر شود.
به گزارش عصرهامون؛ به نقل از اوشیدا؛ پس از انسداد مرز شمال سیستان و بلوچستان و صفر شدن تجارت های چمدانی در این مرز بسیاری از شهروندان دل به منطقه آزاد تجاری بستند که سال هاست این وعده بر روی زمین مانده است.

بسیاری موافق و تعدادی نیز مخالف تصویب این طرح هستند، به نظر برخی از افراد تنها عده ای خاص می توانند از منطقه آزاد بهره ببرند همانطور که در این سال ها از مرز به تنهایی بهره برده اند.

این در حالی است که بسیاری از مردم منتظر تصویب طرح منطقه آزاد هستند و امید دارند که وضعیت اقتصادی آنها پس از تصویب این لایحه بهبود پیدا کند.

در گذشته مردم سیستان به صورت چمدانی از مرز درآمد های کلانی داشتند، اکثر درآمد آنها از طریق فروش سوخت بود اما پس از ساخت دیوار بتنی در مرز برای همیشه این درآمد ها از بین رفت و اقتصاد منطقه دچار رکود عجیبی شد.

حالا در روزهایی که مردم بیشتر از همه به امید نیاز دارند نماینده مردم سیستان خبرهای خوشحال کننده ای از تصویب منطقه آزاد داده است تا سیستان یک گام دیگر به این مهم نزدیکتر شود.


تصویب طرح منطقه آزاد در دو کمیسیون مجمع تشخیص مصلحت نظام


حبیب الله دهمرده نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی در همین خصوص به خبرنگار ما گفت: منطقه آزاد تجاری و ویژه سیستان در مجلس نهم مطرح شد اما به تصویب نرسید.

وی افزود: در بدو ورود به مجلس دهم مجدداً تصویب منطقه آزاد را دنبال کردیم که در نهایت کارگروهی با مسئولیت بنده تشکیل شد، چندین مرتبه مجلس این لایحه را تصویب کرد اما شورای نگهبان به آن اشکال می گرفت.

دهمرده گفت: در نهایت در اردیبهشت ماه سال قبل مجلس تصویب کرد که مناطق آزاد و ویژه به مجمع تشخیص مصلحت نظام برود و از رای شورای نگهبان خارج شود.

وی ادامه داد: همچنین در خرداد ماه سال قبل جلسه ای در مجمع تشخیص مصلحت نظام شکل گرفت اما لایحه رد شد، که با پیگیری و دفاع مجدد بر آن شد تا مناطق ویژه به خصوص منطقه آزاد سیستان به صورت جداگانه بررسی شود.

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: هم اکنون دو کمیسون اقتصادی و زیربنای مجمع تشخیص مصلحت نظام منطقه آزاد تجاری سیستان را تصویب کرده اند اما برای تشریفات قانونی باید طرح به مجمع برود و به تصویب شورا برسد.

وی خاطرنشان کرد: امید داریم با پیگیری هایی که انجام شده شورای مجمع تشخیص مصلحت نظام به این طرح رای بدهد تا منطقه آزاد سیستان به تصویب برسد و برای مردم امید به همراه داشته باشد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۷۰۶۴


ارسال