جمعه ۸ مرداد ۱۴۰۰ ,30 July 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۵۰
در نشست خبری با اصحاب رسانه مطرح شد؛
کمبود نیروی انسانی و فضای آموزشی دو مشکل آموزش و پرورش/ تدوین سند چشم انداز 5 ساله با هدف رفع مشکلات
 
حمیدرضا رخشانی، مدیرکل آموزش و پرورش سیستان وبلوچستان گفت: کمبود نیروی انسانی و فضای آموزشی دو چالش بزرگ درراه تحقق سند تحول بنیادین در آموزش‌وپرورش استان بود که برای رفع این معضل سند چشم اندازی پنج ساله تدوین شد.
به گزارش عصرهامون، حمیدرضا رخشانی دقایقی قبل در نشست خبری با اصحاب رسانه در سالن جلسات اردوگاه فاطمه الزهرا(س) زاهدان، بیان کرد: با توجه به برگزاری نشست‌های تخصصی در آموزش و پرورش استان و احصای مشکلات اقدامات برای رفع آنها در دستور کار قرار گرفت که یکی از مهمترین مشکلات نیروی انسانی بود.

وی افزود: برای توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نیروی انسانی به عنوان مبنای کار به شمار می‌رود به همین دلیل مورد بررسی قرار گرفت و سندی برای آن تدوین شد.

وی تصریح کرد: دومین مشکل در این حوزه فضای آموزشی بود که برای رفع آن نیاز به تدوین سند و برنامه‌ریزی بودیم، در این راستا برای تدوین هر دو معضل موجود نیاز به بررسی رشد دانش آموزی و وضعیت آن داشتیم که با توجه به شرایط استان سند رشد دانش آموزی را تا سال ۱۴۰۵ تدوین و بر اساس آن سند نیروی انسانی و فضای آموزشی تنظیم شد.

این مقام مسئول ادامه داد: براساس سند موجود، مطالبات را از وزارتخانه و همه مجموعه ها پیگیری کردیم.

وی اذعان کرد: در سال تحصیلی1400-99 تعداد دانش‌آموزان ما به ۸۲۵ هزار و 152 نفر رسید که بر اساس فضای موجود 37 هزار و 144کلاس درس، کمبودها مشخص شد که ۱۵ هزار و ۷۱۶ کلاس درس در این سال داشتیم، همچنین نیروی انسانی موجود 31 هزار و 330 نفر بود که کمبود در این زمینه نیز 10 هزار و 248 نفر بود که این میزان را از طریق حق التدریس شاغلین و آزاد، خرید خدمت، سرباز معلم و ماده 28 برطرف کردیم.

رخشانی اضافه کرد: با تمام این اقدامات باید برای آینده برنامه سند نیروی انسانی را تنظیم می کردیم که با توجه به آن، از اواخر سال 97 تا 1400 پیگیر موضوع بودیم و دستور خاص را برای استان طی هفته های اخیر از سوی وزیر آموزش و پرورش مبنی بر تشکیل کمییه برای بررسی نیازها و توسعه آموزش و پرورش سیستان وبلوچستان گرفتیم تا امورات پیگیری شود.

وی اظهار کرد: نتیجه این پیگیری در جذب سهمیه نیروی انسانی در سه سال اخیر برای دانشگاه فرهنگیان، ماده 28، حق التدریس آزاد که نیروهای نهضتی و سرباز معلم بودند و نیروهای خرید خدمات حدودا بیش از 20 هزار نفر مجوز جذب بود تا کمبود نیروی انسانی برطرف شود؛ اگر چه تمام سهمیه فوق جذب نشد و حدود 60 درصد جذب شدند، و برای مابقی راهکار دادیم تا در سال 1400 پیگیر کار آنان باشیم( که همان کارنامه سبزها هستند).

مدیرکل آموزش و پرورش استان در رابطه با فضای آموزشی گفت: در سه سال اخیر تعداد کلاس هایی که تحویل شده و یا تا مهر 1400 تحویل داده می شود حدودا پنج هزار و 156 کلاس درس است که سعی شده تا عدالت آموزشی در بحث نیروی انسانی و فضای آموزشی رعایت شود.

وی در ادامه به موضوع سیستم گرمایشی و سرمایشی مدارس اشاره و خاطر نشان کرد: هم اکنون تمام سیستم های گرمایشی و سرمایشی مرکز و شمال استان تحویل داده شده و اعلام کرده ایم تا مابقی از سازمان نوسازی مدارس تحویل گیرند، در جنوب استان نیز که نیازمند سیستم خنک کننده بود اقدامات انجام شده و تعداد سیستم مورد نیاز تامین شده، و امید می رود تا در سال جاری در این زمینه مشکلی وجود نداشته باشد.

این مقام مسئول تصریح کرد: در برخی از نقاط استان که گازشهری به آنجا رسیده مدارس شوفاژکشی شده و نقاطی که هنوز گازشهری به آنجا نرسیده از سیستم های گرمایشی و سرمایشی بهره مند شده اند.

رخشانی افزود: اکثر پرداختی ها و مطالبات همکاران پرداخت شده و مابقی نیز در دستور کار قرار دارد.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۷۱۱۹


ارسال