پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ ,6 May 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۵۵
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان خبر داد؛
بارش های بهاری در 80 ایستگاه هواشناسی سیستان و بلوچستان/ «کارواندر» با 65 میلی متر رکوردار شد
 
محسن حیدری گفت: در 48 ساعت گذشته از 81 ایستگاه هواشناسی و بارانسنجی استان گزارش بارندگی دریافت شد که بیشترین بارش با میزان 65 میلی متر در کارواندار از توابع خاش گزارش شده است.
محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: همانطور که انتظار می رفت از عصر جمعه بر شدت بارش های همرفتی در نقاط مختلف استان افزوده شد و بارش های قابل توجهی به ثبت رسید.

وی افزود: بیشترین بارش های این سامانه تا پیش از ظهر امروز مربوط به ایستگاه های « کارواندر» در خاش با 65، «ابتر» در ایرانشهر با 41، « سرمیچ میانی شهر لاشار» نیکشهر با 30 و شهر «فنوج» و ایستگاه «تمندان» در تفتان با 27 میلی متر بوده است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: در مجموع تا پیش از ظهر امروز بارش های این سامانه در 10 ایستگاه بین 20 تا 65 میلی متر و در 28 ایستگاه بیش از 10 میلی متر ثبت شده است.

حیدری اضافه کرد: شدت بارش ها در برخی مناطق شهرستان های خاش، تفتان، فنوج و ایرانشهر سبب جریان یافتن رودخانه های محلی و آبگرفتگی موقتی معابر شد.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای مهرماه تا هفته نخست اردیبهشت وضعیت بارش های استان در شرایط بسیار نگران کننده ای قرار داشت به طوریکه جمع بارش هفت ماهه استان 5.2 میلی متر بود اما با فعالیت این سامانه قدری از فشار کم بارشی در استان کاسته شد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: البته بارش های این سامانه نمی تواند کم بارشی انباشته استان را برطرف کند چراکه هم بارش ها از نوع رگباری بود و هم پراکندگی آن ها زیاد بود به طوریکه در جریان فعالیت این سامانه در برخی نقاط استان هیچ بارشی دریافت نشده است.

حیدری گفت: بر اساس آخرین خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی همچنان انتظار ادامه فعالیت سامانه بارشی برای امروز بعدازظهر در مناطق مرکزی، جنوبی و ارتفاعات شمال غرب و برای روزهای دوشنبه و سه شنبه در نیمه شمالی استان وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: توصیه می شود از تردد و اسکان در کنار مسیل‌ها و رودخانه های فصلی خودداری و از رفتن به مناطق مرتفع و صعود به ارتفاعات به ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب به شدت پرهیز شود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۷۱۲۲


ارسال