يکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ ,13 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۵:۴۰
چالش معیشتی در راه است؟
تکرار قصه پرغصه مرگ لاک پشت ها در سواحل مکران/ وقتی صید غیرمجاز، بلای جان آبزیان می شود
 
متاسفانه به دلیل صید غیر مجاز از سوی برخی منفعت طلبان باز هم شاهد تکرار قصه پر غصه مرگ لاک پشت ها در سواحل مکران هستیم، اتفاقی که علاوه بر این که بلای جان آبزیان شده، صیادی و اقتصاد منطقه را تحت تاثیر قرار داده و طبق گفته متولیان چالش معیشتی در انتظار این منطقه است.
به گزارش عصرهامون؛ طی روزهای اخیر تصاویری از اجساد بی جان تعدادی لاک پشت در ساحل درک واقع در جنوب سیستان و بلوچستان از سوی یکی از کاربران مجازی منتشر شد.

حکایتی تلخ که طی سال های گذشته هم رخ داده و بررسی‌ متولیان محیط زیست نشان می‌دهد که این لاک‌پشت‌ها پس از خفگی در تورهای صیادی به‌وسیله امواج دریا به ساحل انتقال یافته اند.

تورهای غیرمجازی که به منظور کسب سود بیشتر و از سوی عده ای منفعت طلب به کار گذاشته می شود و در واقع به دلیل از بین بردن آبزیان، ضربه ای جدی به صیادی و معیشت منطقه وارد می کند.

اتفاقی که به گفته مردم محلی، نتیجه اهمال کاری مسئولان شیلات بوده و به منظور کسب سود بیشتر صورت می گیرد، متولیان محیط زیست نیز خواهان اقدامی جدی از سوی شیلات هستند تا فاجعه و چالش جدی تری در منطقه رخ ندهد.

تورهای انتظاری، دلیل مرگ لاک پشت ها

در همین راستا با وحید پورمردان، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت و گویی انجام شد، وی با تایید خبر مرگ لاک پشت ها در درک، با اشاره به دلایل آن به خبرنگار ما گفت: هر سال شاهد بروز چنین اتفاقی در سواحل جنوب سیستان و بلوچستان هستیم، موضوعی که طی سه سال اخیر شدت بیشتری پیدا کرده است.

وی ادامه داد: این اتفاق ها در سواحل بندر تنگ و درک رخ می دهد، با توجه به این که صید تورهای انتظاری در منطقه اتفاق می افتد و عمده ماهیان هدف هم سفره ماهی ها هستند.

به گفته پورمردان، این هشداری جدی برای زیستگاه ها، صیادی و معیشت مردم است، اگر حواسمان نباشد در این منطقه هم چالش معیشتی برای مردم اتفاق می افتد.

وی اظهار کرد: سفره ماهیان جزو ماهی های غیر ماکول هستند و در ایران مصرفی ندارند، اما کشورهای آسیای شرقی بیشتر این ماهی ها را دوست دارند و از مشتری های خوب آن هستند، به گونه ای که پول پرداخت و آن را خریداری می کنند.

وی افزود: با توجه به این مهم، قاچاق ماهیان غیرماکول به ویژه سفره ماهی ها راه افتاده و از سویی وقتی انسان به چرخه اکوسیستم فشار می آورد و شروع به نابودی قسمت کوچکی از آن می کند، بخش های دیگر دچار مشکل می شود و چرخ دنده های طبیعت نمی چرخد.

این مقام مسئول اذعان کرد: سفره ماهی ها که خود صید هدف بسیاری از ماهیانی هستند که صیادان آن ها را برداشت می کنند و با توجه به این که این نوع آبزیان زیاد صید می شوند، میزان ماهیان هدف هم که در کشور خرید و فروش می شوند، کاهش چشمگیری پیدا می کند.

وی گفت: صیادانی هم به محیط زیست کنارک مراجعه کردند و  از این موضوع ناراحت بودند، چرا که قاچاق باعث شده است صیادی به خطر بیفتد و صیدشان کم شود‌.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان ادامه داد: تورهای انتظاری که کار می گذارند، باعث می شود تا در همین فصول لاک پشت هایی که به ساحل نزدیک تر شده اند، در این تورها گیر بیفتند و در دریا وقتی صیادان تورها را بالا می کشند و سفره ماهی ها را جدا می کنند، لاک پشت هایی که تلف شده اند را در دریا رهاسازی می کنند.

شیلات برای حل این مشکل برنامه ریزی کند

وی تصریح کرد: در واقع در همان نقطه ای که هر سال لاک پشت دیده می شود، همواره آب هر آنچه را که در محدوده صیادی باشد به آن منطقه هدایت می کند که به مرکز تجمع لاک پشت هایی که در دریا گیر افتاده اند، تبدیل می شود.

پورمردان افزود: از سویی بعضا دیده شده که جسم سخت هم به سر این لاک پشت ها برخورد کرده که ناشی از موتور قایق های زیادی است که در منطقه تردد می کنند، اما دلیل عمده این تلفات تورهای غیرمجازی است که برای صید سفره ماهی می گذراند.

وی گفت: شیلات باید برای پایان دادن به این مشکل برنامه ای داشته باشد، درست است که این دستگاه خواهان رونق درآمدزایی و صادرات است، اما باید مقداری به صیادان هم کنند و توجه ویژه ای به ارزیابی ذخایر صیادی ماهی ها داشته باشند، این یک علم نیز محسوب می شود، معیشت جامعه صیادی خیلی به این ارزیابی وابستگی دارد و چرخه زیست محیطی جانوران دریا باید حفظ شود‌ تا معیشت صیادان به خطر نیفتد.

تصاویر مرگ لاک پشت ها در ساحل درک را در لینک زیر ببینید؛
http://www.asrehamoon.ir/fa/doc/gallery/137167/1/%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%B4-%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D8%B1%DA%AF-%D9%84%D8%A7%DA%A9-%D9%BE%D8%B4%D8%AA-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D8%AD%D9%84-%D9%85%DA%A9%D8%B1%D8%A7%D9%86
گزارش تصویری/ مرگ لاک پشت ها در سواحل مکران


انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۷۱۲۳


ارسال