سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ ,15 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۱۷
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان خبر داد؛
بی سابقه بودن بارش های اردیبهشت سیستان و بلوچستان در 30 سال اخیر
 
محسن حیدری گفت: در شبانه روز گذشته فعالیت سامانه بارشی در استان ادامه یافت و تعداد ایستگاه های تحت تأثیر بارش به 120 ایستگاه هواشناسی و بارانسنجی رسید به طوریکه بارش های 35 ایستگاه بین 20 تا 105 میلی متر گزارش شده است.
به گزارش عصرهامون؛‌ در حالی تا یک هفته قبل تمام بارش های هفت ماهه سیستان و بلوچستان به زحمت به 5 میلی متر می رسید که حالا با ادامه فعالیت سامانه بارشی در استان، نه تنها میانگین بارش های استان به بیش از 12 میلی متر رسید که حداقل 10 رکورد جدید بارشی برای اردیبهشت ماه به ثبت رسید.

در همین راستا، محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: بارش های این سامانه هم به لحاظ وسعت تأثیر و هم به لحاظ ارتفاع بارش در این موقع از سال کم سابقه بوده است به طوریکه حداقل 10 رکورد جدید بارشی در ایستگاه های بارانسنجی استان به ثبت رسید.

وی افزود: این رکورد ها مربوط به ایستگاه های «کارواندر» خاش با 72.5، «چاهان» نیکشهر با 64، «کوشه» تفتان با 51.5، «اسپکه» نیکشهر با 45.5، «ابتر» ایرانشهر با 45، «دستگرد» نیکشهر 39، «تیمور آباد» هامون با 33.5، «جزینک» زابل با 31.3، «میلک» هیرمند با 28، «کوه خواجه» هامون با 22.2 و «کلاته سیاه» زاهدان با 21.5 بوده است.

عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان ادامه داد: در یک هفته اخیر بارش های شهر ایرانشهر نیز به 22 میلی متر رسید که این مقدار بارش در این موقع از سال در 38 سال اخیر بی سابقه بوده است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: اردیبهشت از ماه های کم بارش استان محسوب می شود به طوریکه در شرایط نرمال تنها 2.9 میلی متر از بارش های سالانه استان در این ماه تأمین می شود.

وی افزود: بر اساس آخرین خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی همچنان تا آخر هفته شرایط برای بارش های بهاره در سطح استان فراهم است و انتظار وقوع بارش های رگباری، تندبادلحظه ای، تگرگ، رعد و برق و صاعقه، آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیل ها وجود دارد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۷۲۲۴


ارسال