سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ ,15 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۵۵
به مناسبت روز ماما؛
با حساس ترین شغل دنیا آشنا شوید/مامایی شغلی سراسر اضطراب
 
به مناسبت روز ماما به سراغ چند ماما ساکن شمال سیستان و بلوچستان رفتیم تا از سختی های شغل خود بگویند.
به گزارش  عصرهامون؛ به نقل از اوشیدا؛ پانزدهم اردیبهشت و یا پنجم می سال میلادی روز جهانی ماما نامگذاری شده است که به یکی از سخت ترین و حساس ترین شغل های دنیا معروف است.

در همین رابطه به مناسبت این روز به سراغ چند ماما ساکن شمال سیستان و بلوچستان رفتیم تا از سختی های شغل خود بگویند.


مامایی حساس ترین شغل دنیا

آلاله آبخشت کارشناس مامایی بیمارستان امیرالمومنین(ع) زابل در همین رابطه به خبرنگار ما گفت: مامایی شغلی پر استرسی است که با جان دو نفر سر و کار دارد.

وی افزود: در طول روز هر ماما بیش از یک بیمار را می بیند و ممکن است با این کمبود نیرو در هر شیفت به ۱۰ بیمار هم برسد که این موضوع حساسیت شغل ما را بیشتر می کند.

آبخشت ادامه داد: در شب های قدر تقاضا دارم از شهروندان که در دعاهای خود ما را نیز از یاد نبرند تا بتوانیم خدمات بهتری به مادران باردار اراده دهیم.

وی همچنین گفت: یکی از خاطراتی که در این شغل برای من به یادگار مانده است مربوط به ماه رمضان سال قبل است که در هنگام سحر قرار بود با همکاران به صورت نوبتی سحری میل کنیم.

کارشناس مامایی تصریح کرد: آن لحظه آنقدر بیمارستان شلوغ شد که مجبور شدیم سفره سحری را ترک کنیم و آنقدر مشغول کار بودیم که تا پایان شیفت نتوانستیم سحری بخوریم و نمازمان هم حتی قضا شد.

وی ادامه داد: در کنار سختی هایی که کار ما دارد شیرینی های خاصی نیز دارد که در پایان آن با تولد نوزاد همراه است.

کارشناس مامایی شاغل در زابل خاطرنشان کرد: از همراهان بیمار تقاضا داریم که صبر بیشتری داشته باشند چرا کار مامایی از حساسیت بالایی برخوردار است و نیاز به تمرکز ماما دارد.

مامایی شغلی سراسر اضطراب

ام البنین ناطری کارشناس مامایی ساکن روستای حیدآباد زابل نیز در همین رابطه به خبرنگار ما گفت: نزدیک به ۱۵ سال سابقه کار داریم و در این مدت درک کرده ام که این شغل سراسر اضطراب و استرس است.

وی ادامه داد: در این شغل مراقبت های قبل از بارداری و بعد از آن را به مادران ارائه می دهیم تا بتوانیم نتیجه کار شیرینی داشته باشیم.

ناطری بیان کرد: بهترین خاطراتی که در دوران کاری داشته ام این است که وقتی بیمار ما را مامان صدا می کند حس شیرینی به ما دست می دهد، در این بین متاسفانه برخی از مادران به حرف ماما گوش نمی دهد و بسیار دهن بین هستند.

وی گفت: از مادرانی که بارداری اول خود را تجربه می کنند به جز حرفهای ماما به حرف های دیگران عمل نکنند تا بتوانند زایمان راحت و بی دردسری داشته باشند.


زایمان یک ماما به دست همکار

ماریا توکلی کارشناس مامایی بیمارستان سیدالشهدا (ع) زهک به خبرنگار ما گفت: مامایی حس دیدن اشک ها و لبخند ها است.

وی افزود: یکی از خاطراتی که در این شغل داریم مربوط به پنج سال قبل است که شیفت آخر شب را در اختیار داشتیم و نزدیک به یک شب یکی از همکارانمام عنوان کردند که درد زایمان دارم.

کارشناس مامایی بیان کرد: پس از معاینه که توسط بنده انجام شد و با توجه به اینکه همکار هم شیفت من بود استرس بسیاری به من وارد شد.

توکلی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در آن لحظه اوضاع بیمار خوب نبود و حرف هایی نا امیدکنده ای می گفت با خونسردی توانستم زایمان را به خوبی انجام دهم و از فشار آن شب پر استرس خارج شوم.


سلامت بیمار مهمترین هدف ماما

نرجس یزدان پور کارشناس مامایی پایگاه سلامت سیدالشهدا(ع) زابل به خبرنگار ما گفت: به عنوان ماما شرح وظایفی از جمله مشاوره در دوران بارداری و بعد از زایمان داریم.

وی افزود: علاوه بر اینکه خود مادر در حین بارداری مراقبت می شوند توسط ماما فرزند نیز زیر مراقبت قرار می گیرد.

یزدان پور تصریح کرد: همچنین علاوه بر مراقبت وظیفه اصلی ما آموزش به زنان باردار است که شیوه زندگی متفاوتی نسبت به قبل باید داشته باشند تا فرزند سالمی را به جامعه بدهند.

وی با بیان اینکه سلامت بیمار مهمترین هدف شغل مامایی است گفت: مهمترین خاطره ای که در دوران خدمت به یاد دارم این است که در اوایل استخدامم تجربه کافی نداشتم و یک بیمار با یک خودرو وانت به نزد من آوردند.

وی ادامه داد: بیمار مادر افغانستانی بود که در همان خودرو توانستیم زایمان را انجام دهیم، هر چند سختی زیادی داشت اما شیرینی بعد زایمان هرگز تکرار نمی شود.


مامایی یعنی لمس دست های خداوند

زارع کارشناس مامایی بیمارستان سیدالشهدا(ع) زهک به خبرنگار ما گفت: مامایی جزو مشاغل سخت است ، مامایی به طوری یعنی لمس دستان خداوند و واسطه ای بین زمین و آسمان است.

وی ادامه داد: هر لحظه شغل مامایی خاطرات شیرین است، در دوران کرونا سختی کار ما نیز بیشتر شده است.

زارع بیان کرد: در فروردین ماه سال جاری یک مادر باردار وارد زایشگاه شد که شناسنامه و حتی برگه سنوگرافی هم نداشت، بسیار رنگ پریده وارد شد و در نهایت با توکل به خدا کار را آغاز کردیم تا بچه سالم به دنیا آمد و مادر نیز آسوده خاطر شد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۷۲۲۵


ارسال