دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ ,14 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۴۷
منطقه آزاد سیستان تصویب شد؛
چشم انتظاری 10 ساله مردم سیستان پایان یافت/آیا منطقه آزاد اقتصاد را شکوفا می کند
 
چشم انتظاری 10 ساله مردم سیستان پایان یافت/آیا منطقه آزاد اقتصاد را شکوفا می کند
به گزارش عصرهامون؛ به نقل از اوشیدا؛ یکی از مهمترین دغدغه و نگرانی مردم شمال سیستان و بلوچستان پس از انسداد مرز ایجاد منطقه آزاد در سیستان بود که روز گذشته در مجمع تشخیص مصلحت نظام با همت نمایندگان استان به تصویب رسید.

تجارت های مرزی سالیان گذشته در منطقه سیستان آزادانه و به دور از هر حاشیه ای انجام می شود، اما دولت یک دهه قبل برای حفظ امنیت شهروندان در مقابل گروهک های حاضر در افغانستان یک دیوار بتنی در مرز کشید تا اقتصاد خانواده ها فدای امنیت شود.

تجارت های مردم سیستان در مرز عمدتاً فروش سوخت به افغان ها بود که سود کلانی هم به سوخت کش ها می رساند، بسیاری از کسانی که پس از دیوار امنیتی مرز نتوانستند شغل جدیدی دست و پا کنند مجبور به مهاجرت شدند تا در نقطه دیگری از مرز استان فعالیت سوخت کشی خود را ادامه دهند.

حالا با تصویب منطقه آزاد سیستان پس از ۱۰ سال مشخص نیست چه کلاهایی قرار است وارد شود تا سودی هم تراز با سوخت کش ها نصیب شهروندان سیستانی کند.

از طرفی بسیاری از کارشناسان و مردم فکر می کنند که منطقه آزاد نمی تواند خواسته های آنها را برطرف کند و این طرح هم همانند مرز برای عده ای خاص نان آور می شود.

در یک نظر سنجی محلی بیش از ۵۱ درصد کاربران عضو کانال اوشیدا فکر می کنند که منطقه آزاد برای عده ای خاص سود بیشتری خواهد داشت و مردم عادی نقش کمتری در آن ایفا خواهند کرد.


تجربه توقف تولید محلی در مناطق آزاد نباید در سیستان تکرار شود

سجاد عارف نژاد کارشناس مسائل اقتصادی در همین رابطه به خبرنگار ما گفت: مناطق آزاد از مهمترین عوامل رشد یک منطقه به شمار می رود که باعث تحول اقتصادی در آن محل نیز می شود.

وی افزود: اما تجربه نشان داده است که در مناطق آزاد معمولا تولید کاهش می یابد و یا به طور کامل قطع شده و مردم به وارد کردن کالاهای بنجل و دسته چندم چینی روی می آورند.
عارف نژاد بیان کرد: در حالی با مناطق آزاد می توان دو هدف را دنبال کرد که در این مناطق رقابتی بین تولید کنندگان قرار دهیم، البته با وجود اینکه افغانستان یک کشور مصرف کننده است می توان به این مسئله امیدوار بود که تولید ملی و صادرات آن در منطقه قطع نشود.

وی ادامه داد: از مهمترین تاثیرات منطقه آزاد گرانی چند درصدی زمین و خانه در این مناطق است که باعث ایجاد ناپایداری قیمت ها می شود.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: امیدواریم، منطقه آزاد سیستان به سمت مناطق آزاد دیگر که باعث تعطیلی تولید محلی مردم شد حرکت نکند و همچنان مردم برای افزایش تولید تلاش کنند.


منطقه آزاد سیستان باعث رشد و شکوفایی اقتصاد می شود

محمد سرگزی نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی در رابطه با چگونگی تصویب منطقه آزاد سیستان به خبرنگار ما گفت: منطقه آزاد سیستان با اکثریت آرا در مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسید.

وی افزود: مطمعن هستیم با ایجاد این منطقه آزاد توسعه بسیار خوبی در منطقه سیستان به عنوان مکمل بندر آزاد و تجاری چابهار در استان ایجاد خواهد شد.

سرگزی خاطرنشان کرد: با ایجاد این منطقه آزاد قطعا ما رشد و شکوفایی را در منطقه بیش از پیش خواهیم داشت.


انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۷۲۴۱


ارسال