شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰ ,31 July 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۱۲
در گفت و گو با کارشناس مسائل اقتصادی مطرح شد؛
اقتصاد برتر نیازمند توجه به تولید، دوری از رانت خواری و دلال بازی/دولت بیشترین سهم را در نرخ گذاری دلار دارد
 
محمود محمدی گفت: اقتصادی برتر است که به تولید داخلی توجه داشته باشد و با تحریم ها مبارزه کند، رانت خواری و دلال بازی نداشته باشد و دولت در آن نقش نظارتی داشته باشد.
محمود محمدی، کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون بیان کرد: علت کاهش نرخ ارز به دلیل کاهش تقاضا است و از طرفی هم شرایط زمانی که در آن قرار گرفتیم نظیر ماه مبارک رمضان می تواند در کاهش تقاضای دلار تاثیر گذار باشد.
 
وی ادامه داد: همچنین علاوه بر دلار، رکود در حوزه مسکن، طلا و دیگر حوزه های اقتصادی هم به وجود آمده است و طلا نیز به همین نسبت کاهش داشته است.
 
کاهش نرخ دلار به مذاکرات مربوط نیست
 
کارشناس مسائل اقتصادی عنوان کرد: نمی توان گفت کاهش نرخ دلار مستقیماً به شکست تحریم ها و مذاکرات تاثیر گذاشته باشد، زیرا تاثیر توافق وین و مسائل مربوط به تحریم کوتاه مدت نیست و زمانبر است.
 
محمدی تصریح کرد: مذاکرات ممکن است التهاب در بازار ایجاد کند و عرضه و تقاضا را تحت تاثیر قرار دهد، اما اینگونه نیست که به این شدت تأثیر بگذارد.
 
وی ادامه داد: کاهش نرخ ارز به دلیل کاهش تقاضا بوده است نه اثر لغو تحریم‌ها و مذاکرات وین، زیرا مذاکرات نمی تواند کامل بر روی آن تاثیر بگذارد.
 
کارشناس مسائل اقتصادی گفت: آثار نتایج مذاکرات به وضوح در کوتاه مدت دیده نمی شود، زیرا تحریم ها به گونه ای اعمال شده است که در لغو آن در کوتاه مدت تاثیرگذار نیست.
 
محمدی بیان کرد: بر روی تحریم ها کار کارشناسی شده تا در بلندمدت تاثیرگذار باشد و کار کوتاه مدت نیست که در مدت کم بخواهد برداشته شود، زیرا چندین سال بر روی اقتصاد ایران مطالعه شده تا تحریم ها مرحله به مرحله افزایش پیدا کرده است.
 
دولت بیشترین سهم را در نرخ گذاری دلار دارد
 
وی گفت: با توجه به اینکه بازار رسمی دلار در اختیار دولت است، بیشترین سهم تعیین کننده در نرخ گذاری دلار را دولت در اختیار دارد، بنابراین این بازار رسمی چون در اختیار دولت است تاثیرگذار است.
 
کارشناس مسائل اقتصادی اظهار کرد: ۲ نوع نرخ گذاری داریم، مستقیم و غیرمستقیم که نرخ‌گذاری مستقیم پول خود را با پول کشورهای دیگر می سنجیم و در نرخ گذاری های غیر مستقیم پول های دیگر را با پول کشور خودمان می سنجیم که در کشور ما بیشتر نرخ گذاری غیرمستقیم است و باعث شده در مقابل سایر ارزها ارزش پول ملی کمتر باشد.
 
محمدی بیان کرد: دولت بازار را در اختیار دارد و می تواند عرضه و تقاضا را در دست داشته باشد، بازارهای سرمایه، ارز، کالا، خدمات، پول هم وجود دارد.
 
وی اظهار کرد: بازارهای ارز و پول در اختیار دولت است و به راحتی می تواند بانک مرکزی را در اختیار خود قرار دهد.
 
کارشناس مسائل اقتصادی عنوان کرد: اگر دولت بتواند دلال بازی را از اقتصاد جدا کند و از سمت دیگر دولت اگر خود نقش واسطه گری دلار را بازی نکند و نقش نظارتی بر مسائل داشته باشد می‌تواند در کنترل بازار  اقتصادی جامعه را موثر باشد.
 
محمدی گفت: هنگامی که دولت نقش نظارتی بر مسائل داشته باشد می‌تواند کنترل بازار داشته باشند و از تولید حمایت و مسائل اقتصادی جامعه را حل کند یا در زمینه عرضه مسکن تاثیرگذار باشد.
 
رانت و دلالی عوامل مخرب اقتصاد
 
وی اظهار کرد: بیشتر واسطه‌گری، دلالی و توزیع رانت است که اقتصاد را به این شرایط دچار کرده، به طور مثال صندوق توسعه ملی اعتبارات بسیار خوبی را برای استان ما در نظر گرفته است اما اینکه چه کسانی از آنها استفاده کردند جای سوال دارد؟ این پول‌ها به کجا رفته و در چه قسمت هایی استفاده شده است؟
 
کارشناس مسائل اقتصادی اظهار کرد: وقتی حمایت از تولید مطرح و راهبرد توسط مقام معظم رهبری مشخص می شود، تولید، پشتیبانی و مانع زدایی و یا جهش تولید و اقتصاد مقاومتی در سال‌های قبل عنوان شد نقش اقتصاد مشخص می شود. 
 
محمدی تصریح کرد: اقتصادی برتر است که به تولید خود توجه کند و اقتصادی که به دلال بازی و واسطه‌گری و نقش دادن به اقتصاد واسطه‌ای توجه داشته باشه اقتصاد حاصل از واسطه‌گری و دلالی بازی است و در آن به گونه ای است و درصد کمی از جامعه پول زیادی را در اختیار دارند.
 
وی گفت: اگر این موضوع مدیریت و پول به سمت تولید می‌رفت نقش بیشتری به تولید داده می‌شد قطعاً این اتفاقات نمی افتاد، شورای پول و اعتبار و بازار پول در اختیار دولت است و دولت می‌تواند با سیاستگذاری‌های درست آنها را به سمتی هدایت کند که سبب حل مشکلات مردم شود.
 
کارشناس مسائل اقتصادی بیان کرد: اگر سیاست‌های دولت درست باشد جلوی رانت‌خواری و دلال بازی ها هم گرفته می‌شود اگر می‌خواهیم سلامت اقتصاد اتفاق بیفتد سلامت از درون باید رخ دهد.
 
محمدی گفت: این به این معنا نیست که نگاه به بیرون اصلا نداشته باشیم، تحریم‌ها فراملی و  بیرونی است، اما باید دید در داخل چه کار کردیم و با تحریم چه مبارزه‌ای داشتیم از درون چه اتفاقاتی افتاده است.
 
وی عنوان کرد: اینکه ما منتظر باشیم راهکار نیست، بالاخره دشمنی آمریکا با ما بعد از شکل گیری انقلاب شکل گرفته و تحریم‌ها وجود داشته و در مراحل مختلف به شکل های مختلف دیده شده است.
 
در این دولت تحریم ها بزرگ جلوه داده شد
 
کارشناس مسائل اقتصادی اظهار کرد: چرا در این دولت تحریم‌ها تا این حد بزرگ شد که اقتصاد ما به سمت انتظار رفت، زیرا خودمان شرایط را فراهم کردیم و تحریم را بزرگ جلوه دادیم و به مسائل داخلی کمتر توجه کردیم.
 
محمدی گفت: پروژه های که در کشور در حال انجام است، نباید به اسم دولت باشند برای مثال پروژه بزرگ راه‌آهن، زیرا اینها اعتباراتی است که توسعه منطقه ای دارد و دولت نباید خود متصدی باشد بلکه باید نظارت داشته باشد.
 
وی تصریح کرد: اما الان تصدی‌گری و دخالت های دولت را در بسیاری از مسائل می‌بینیم و توزیع رانت در دولت به شدت انجام می شود.
 
کارشناس مسائل اقتصادی افزود: در حال حاضر پول به سمت خرید کالاهای قابل احتکار مثل طلا، ملک، خودرو رفته است، یعنی بازار به این سمت رفته و اگرچه در رکود است، اما این القا به جامعه شده که پس از انتخابات افزایش قیمت وجود دارد و کالای خود را بعد از انتخابات می‌توانند با قیمت چندین برابر به فروش برسانند.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۷۲۷۸


ارسال