سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ ,15 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۴۹
در گفت و گو با کارشناس تغذیه مطرح شد؛
بایدها و نبایدهای تغذیه‌ای برای داشتن انرژی بیشتر در ماه رمضان/ راهکارهایی که مانع ضعف شدید ورزشکاران روزه‌دار می شود
 
مسعود فیروزکوهی گفت: در حین ورزش، بدن نمک و آب زیادی را از دست می دهد که در ورزش های شدید، منجر به ضعف شدید روزه دار می شود، بنابراین باید برای پیشگیری از این مشکل به نکاتی توجه کرد.
به گزارش عصرهامون؛ دیگر چیزی تا پایان ماه میهمانی خدا نمانده است، ماهی که بار دیگر فرصت خوبی را برای بهره مندی از رحمت خداوندی و طلب مغفرت پیش رویمان گذاشت.
 
اما آنچه در کنار طاعات و عبادات این ماه اهمیت دارد، توجه به سلامت و تغذیه سالم است تا دچار بیماری یا سوءتغذیه نشویم، در همین راستا عده ای از ورزشکاران طی روزهای اخیر با ارسال سوال هایی به این پایگاه خبری، خواستار ارائه راهکارهای تغذیه ای خاص خودشان در این ماه شده اند.
 
ورزشکارانی که به گفته آن ها برخی طی روزهایی که گذشته با مشکلاتی مواجه شده اند که به نظر می رسد ناشی از تغذیه نادرست است، به همین منظور سراغ یک کارشناس تغذیه رفتیم تا اصول درست تغذیه ای این ماه برای ورزشکاران را به اطلاع مخاطبان برسانیم.
 
نیاز بیشتر ورزشکاران به پروتئین و مایعات
 
مسعود فیروزکوهی، کارشناس تغذیه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در گفت و گو با خبرنگار ما در این باره بیان کرد: ورزشکاران در ماه مبارک رمضان نسبت به افراد عادی نیاز بیشتری به پروتئین، قند، ویتامین ها و آب و مایعات دارند.
 
وی ادامه داد: ورزشکاران بهتر است که حدود 2 تا 3 ساعـت بعد از افطار ورزش را شروع کنند تا بدن شان برای غذای مصرف شده، فرصت هضم و جذب داشته باشد، بین زمان خوردن غذا و شروع ورزش باید فاصله بیفتد تا جریان خون بتواند به راحتی به عضلات بدن برسد.
 
 این کارشناس اظهار کرد: در این ماه، بهتر است که تمرینات ورزشی سبک تر باشد، زیرا در حین ورزش، بدن نمک و آب زیادی را از دست می دهد که در ورزش های شدید، منجر به ضعف شدید روزه دار می شود.

چگونگی تامین نیاز بدن به مایعات
 
به گفته وی، ورزشکار باید تا سحر به تدریج مایعات زیادی مصرف کند تا نیاز بدنش تامین شود، مصرف 1.5 تا 2 لیتر آب و مایعات شیرین به جز چای، مناسب بوده و خرما، سوپ، سبزیجات و شیر نیز برای افطار ورزشکاران مطلوب است.
 
فیروزکوهی گفت: در صورتی که ورزشکار بعد از افطار قصد تمرین ورزش سنگین یا مسابقه ورزشی را دارد، بهتر است هنگام افطار از گوشت، زرده تخم مرغ یا ماهی استفاده کند، مصرف ماکارونی، برنج، عسل، سیب زمینی و شیرینی جات در فاصله بین افطار و سحر، در تامین نیاز به مواد قندی در ورزشکاران مفید است.
 
وی با بیان این که ورزشکاران به منظور ساخت عضله، در کنار ورزش باید از منابع غنی پروتئینی استفاده کنند، اظهار کرد: در ماه رمضان به دلیل شرایط خاص تغذیه ای، امکان رشد عضلانی به حداقل می رسد و افرادی که در این ماه تمرین می کنند، نباید انتظار پیشرفت از بدن خود داشته باشند.

راهکارهای ورزشی و تغذیه ای رمضان
 
این کارشناس تغذیه با ارائه راهکارهای ورزشی و تغذیه ای رمضان، گفت: ورزشکاران دو تا سه ساعت پس از یک افطاری سبک به تمرین بپردازند، تمرینات کمتر از یک ساعت باشد، از وزنه های سنگین استفاده نکنند، به لحاظ دریافت مواد مغذی نیز می توانند برای قبل از تمرین از  پروتئین بار (مواد غذایی آماده فشرده)، شیر و خرما و یک ترکیب حاوی پروتئین و کربوهیدرات استفاده کنند.
 
وی ادامه داد: برای حین تمرین توصیه می شود که از نوشیدنی های ورزشی مصرف و برای بعد از تمرین هم شام پروتئینی یا پروتئین وی استفاده کنند، اگر فرصت کافی برای تمرین هست، باید افطار و شام مناسب استفاده کنند.
 
فیروزکوهی افزود: همچنین توصیه می شود که ورزشکاران سه ساعت پس از صرف شام، تمرین را آغاز کنند، در این صورت ذخائر گلیکوژنی کبدی بالاتر می رود و انرژی بیشتری در تمرینات در اختیار خواهند داشت، در حین ورزش هم نوشیدنی ورزشی استفاده شود.
 
وی بیان کرد: پس از ورزش، استفاده از پروتئین وی و کازئین مناسب بوده، البته استفاده از شیر و آمینو اسید هم گزینه خوبی است.
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۷۳۲۲


ارسال