جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ ,24 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۱:۲۱
وقتی خدا تنها همدمت می شود؛
60 سال تنهایی پیرزن سیستانی در دل کوهستان/ناز بی بی متنفر از شهر و دل بسته به پروردگار
 
به تازگی کلیپی در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود که زندگی پیرزن تنهایی را در دل کوهستان نشان می دهد در این گزارش به داستان زندگی ناز بی بی پیرزن تنها کوهستان پرداخته ایم.
به گزارش عصرهامون؛ به نقل از اوشیدا؛ در دورترین مناطق کشور زندگی های عجیب و غریبی وجود دارد که شاید هیچگاه از آن سایر مردم مطلع نشوند، این نوع زندگی در سیستان و بلوچستان به دلیل وجود محرومیت تاریخی بیشتر از سایر استان ها دیده می شود.

فقر مهمترین عامل بوجود آمدن زندگی های ساده و به دور از تجملات است، داستان زندگی ناز بی بی هم در پیچ و تاب همین مسائل شکل گرفته او در یکی از دورترین مناطق کشور و در دل کوه زندگی می کند.

می گویند در شهرستان نیمروز است اما فاصله او تا اولین شهر ۱۷۰ کیلومتر و تا اولین آبادی بیشتر از ۷۰ کیلومتر برآورده شده، ناز بی بی پیرزن تنهای ایران زمین است که به جز خدا کسی همدم او نیست.

به تازگی در شبکه های اجتماعی معروف هم شده، او نان خشک را با مزه خاصی دون کاسه فلزی آب می زند و نوش جان می کند جوری می خورد که گویی کباب گوسفند است دهان همه را به آب آورده است.

 

ناز بی بی در ۷۰ کیلومتری دهستان سفید آبه شهرستان نیمروز سیستان و بلوچستان زندگی می کند، تا دیروز هیچکس از وجود همچنین پیرزن خوش برخورد و مهربانی با خبر نبود تا اینکه فیلم او به فضای مجازی کشیده شد.

به گفته ناز بی بی قبلا بستگانی در کنار او زندگی می کرده اند اما پس از مهاجرت و فوت همه آنها او تنها در دل کوهستان به مدت ۶۰ سال گرفتار شده است.

۶۰ سال تنهایی در دل کوهستان

ناز بی بی در همین رابطه به خبرنگار ما می گوید: شوهرم مرحوم جمال صاحب چشمه جولی در همین کوه بود من از بدو تولد همینجا بزرگ شده ام و به جز خانه خودم هیچ کجای دنیا نمی توانم زندگی کنم.

وی افزود: چند فرزند دارم که در زاهدان هستند و هر وقت یک بار به دیدنم می آیند، اهالی روستاهای اطراف هم مهربانی خاصی دارند هر روز در مسیرشان از من سر می زنند و به دیدنم می آیند.

ناز بی بی ناراحتی اعصاب هم دارد و به گفته اهالی روستاهای اطراف چند باری به زاهدان هم رفته اما حالش بدتر شده و باز به همین خانه خودش برگشته به قول معروف که می گوید هیچ کجا خانه آدم نمی شود گویا مختص داستان ناز بی بی است.

چشم انداز منزل ناز بی بی تا چشم کار می کند کوه و دشت است، هیچ جنبنده ای در آن دیده نمی شود و فقط شب های صدای زوزه حیوانات وحشی کوهستان به گوش می رسد.

 


وی همچنین در لا به لای حرف هایش ادامه داد: از هر غذایی خوشم نمی آید فقط غذاهای محلی مثل دوغ و ماستی که از حیوانات اهلی گرفته شده باشد می خورم.

او گفت: اهالی روستای اومار سر راهشان برایم غذای مورد نیازم را تامین می کنند آنها مهربانند و من را مثل مادر خود می بینند.

بعد از انتشار کلیپ سپاه شهرستان نیمروز کیلومتر ها راه برای دیدن ناز بی بی رفته است تا بتوانند او را راضی به ساخت خانه ای در دهستان سفید آبه کنند.

ناز بی بی راضی شود سپاه خانه مناسبی برای او احداث خواهد کرد

سرهنگ میراله سارانی فرمانده ناحیه مقاومت بسیج نیمروز در همین رابطه به خبرنگار ما گفت: لوازم مورد نیاز زندگی اولیه برای نازبی بی تهیه شده است اما هدف ما از حضور در منزل او ساخت یک خانه خوب در کنار سایر مردم است.

 

وی افزود: به او پیشنهاد داده ایم تا با ساخت یک خانه توسط سپاه در کنار مردم سفیدآبه زندگی کند اما فعلا زیر بار نرفته و به همین خانه خود راضی است.

سارانی بیان کرد: در همین رابطه سعی خواهیم کرد تا مواد غذایی ناز بی بی را به طور مداوم در دسترس او قرار دهیم تا نیازمند اطرافیان خود نباشد.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج نیمروز خاطرنشان کرد: ساخت یک منزل مسکونی مهمترین هدف ما برای بهبود وضعیت این پیرزن مهربان خواهد بود که با کمک مردم امیدوار هستیم تا راضی شود در کنار سایر مردم زندگی کند.

 

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۷۳۶۲


ارسال