دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ ,14 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۵۶
مدیر زراعت سازمان جهادکشاورزی:
کاهش برداشت گندم در پی عدم بارندگی و گرمای زودرسِ سیستان وبلوچستان
 
عباس اشکانی گفت: امسال به دلیل سرما و یخبندان، تنش خشکی و عدم بارندگی و گرمای زودرس متوسط عملکرد گندم پایین تر از نرمال منطقه است
به گزارش عصرهامون، عباس اشکانی،مدیر زراعت سازمان جهادکشاورزی استان بیان کرد: در سال زراعی جاری با توجه به بهره‌برداری از طرح عظیم آبرسانی، بیش از ۴۶ هزار هکتار از اراضی کشاورزی در پنج شهرستان حوزه سیستان به کشت گندم اختصاص یافت.

وی افزود: با شروع فصل برداشت همزمان ۵۵ دستگاه کمباین و بیش از ۵٠٠ دستگاه دروگر کار برداشت محصول گندم را دهه دوم اردیبهشت ماه آغاز کرده و تا نیمه اول تیرماه برداشت به اتمام خواهد رسید.

این مقام مسئول ادامه داد: امسال به دلیل سرما و یخبندان، تنش خشکی و عدم بارندگی و گرمای زودرس متوسط عملکرد گندم پایین تر از نرمال منطقه است و  پیش بینی می شود بیش از ٩٠ هزار تن گندم برداشت شود.

اشکانی اذعان کرد: در فصل کشت بیش از هزار و ٣٠٠ تن بذر گواهی شده و حدود چهار هزار تن بذر اصلاح شده خود مصرفی و زارع به زارع جهت کشت استفاده شد که این باعث افزایش ضریب نفوذ بذور اصلاح شده به بیش از ۵٠ درصد گردید.

مدیر زراعت سازمان جهادکشاورزی بیان کرد: سه مرکز خرید گندم در حوزه سیستان راه اندازی شده و انتظار می‌رود با توجه حمایت های دولت در خرید تضمینی و افزایش قیمت گندم، کشاورزان گندم مازاد بر مصرف خود را به این مراکز تحویل و در اسرع وقت قیمت گندم تحویلی را دریافت کنند.

عباس اشکانی با اشاره به اهمیت استفاده از بذور اصلاح شده در افزایش عملکرد، اظهار کرد: امسال با هماهنگی مرکز  تحقیقات و همراهی کشاورزان سیستانی هزار و ۶٠٠ تن گندم بذری خریداری و برای کشت سال زراعی آتی، ذخیره سازی خواهد شد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۷۴۰۰


ارسال