دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ ,14 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۳۲
بی خیالی مردم یا بی تفاوتی مسئولان؟
داغی که بر دل کادر درمان سنگینی می‌کند/بمب های کرونایی در مراکز غربالگری
 
ازدحام جمعیت در مراکز غربالگری کرونا در پی بی خیالی برخی مردم و بی تفاوتی مسئولان امر نسبت به ساماندهی وضعیت همچون داغی بر دل بسیاری از شهروندان و به ویژه کادر درمان سنگینی می کند.
به گزارش عصرهامون؛ در حالی متولیان امر از پر شدن تخت های بیمارستان ها با خیز جدید موج کرونا خبر می دهند و آمار مرگ و میر و تعداد مبتلایان به این ویروس منحوس افزایش یافته و وضعیت کشور بحرانی است که در مراکز غربالگری شاهد ازدحام جمعیت هستیم، شلوغی هایی که می تواند همچون بمب عمل کند.

در این شلوغی ها می توان افراد مختلفی را از هر قشری دید، عده ای در حالی که به سختی نفس می کشند، در کنار برخی دیگر که فقط برای انجام تست آمده اند تا مطمئن شوند که آلوده هستند یا خیر، ساعت ها می نشینند، غافل از این که این ویروس به راحتی می تواند از فرد مبتلا به دیگران منتقل شود و حتی اگر بیمار هم نباشند در دام بیفتند.

ناقلانی که حتی برخی از آن ها کوچکترین علامتی ندارند و خیلی ها فریب این را می خورند و شاید از ایستادن یا نشستن در کنارشان ترسی نداشته باشند، در حالی که این ویروس کشنده در کنار این که در برخی مردم علائم نشان نمی دهد، می تواند بسیاری از را به کام مرگ بکشاند.

ماجرایی که هر چند برخی با آن کنار آمده اند، اما صدای بسیاری را درآورده است و همچون داغی بر دل کادر درمان که ماه هاست در خط مقدم مبارزه با این ویروس منحوس قرار دارند، سنگینی می کند، اتفاقی که در مراکز تحت نظارت دانشگاه های علوم پزشکی رخ می دهد و طبق گفته مردم تلاشی برای رفعش نمی شود.

مردمی که علاوه بر شکایت از شلوغی و نابسامانی وضعیت در مراکز غربالگری، از وضعیت تهویه هوا هم گلایه دارند و اظهار می کنند که در بسیاری از مراکز این موضوع مورد توجه مسئولان امر قرار ندارد، حکایتی که در اتاق های سی تی اسکن نیز شاهدش هستند.

در پی ابراز گلایه های مردمی از این قصه پر غصه که به گفته آن ها نشان از اهمال کاری متولیان امر است، بر خود وظیفه دانستیم تا با مسئولان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در این رابطه گفت و گویی داشته باشیم و مطالبه مردمی را به گوششان برسانیم و پاسخ آن ها را نیز به مردم اطلاع دهیم.

توجه ویژه به تهویه هوای مراکز ارائه خدمات

محمد هادی عباسی، مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در این باره به خبرنگار ما گفت: تهویه هوا در مراکز ارائه خدمات توسط همکاران حوزه بهداشت و سلامت محیط کار مورد توجه قرار دارد و هزینه زیادی در این رابطه صورت گرفته است.

وی ادامه داد: برای جلوگیری از ازدحام استفاده از ظرفیت فضای مجازی و نوبت دهی تلفنی و برنامه ریزی برای افزایش ساعت کار مراکز درمانی مورد توجه است که نوبت دهی تلفنی و اینترنتی در بیمارستان ها و کلینک ها انجام می شود.

ملزم به پاسخگویی بیماران هستیم

عضو هیئت علمی گروه آموزش، بهداشت و ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان افزود: این اقدام در مراکز درمانی کرونا انجام نمی شود، چراکه خیلی ها یک دفعه نیاز پیدا می کنند تا مراجعه کنند، در بخش اورژانس هم همیشه باز است و هر ساعتی از شبانه روز هر حجمی از بیمار مراجعه کند، ملزم به پاسخگویی هستیم.

وی افزود: خوشبختانه تاکنون ازدحام نگران کننده ای را در مراکز غربالگری سرپایی مشاهده نکردیم، در کلینیک های دولتی نیز موضوع تهویه در حال پیگیری و انجام است و نوبت ها هم به صورت تلفنی و اینترنتی ارائه می شود.

عباسی تاکید کرد: همکاران حوزه سلامت محیط کار دائم پیگیر هستند و بر اساس استانداردها تهویه مراکز ارائه خدمات درمانی مدنظر است، اما در بخش اورژانس و مراکز غربالگری سرپایی چاره ای جز پذیرش بیمار نداریم و نمی توانیم مردم را محدود و برای آمدنشان مانع ایجاد کنیم.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۷۵۷۱


ارسال