دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ ,14 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۰۰
لزوم رعایت محدودیت هایی کرونایی در عید فطر؛
نمازگزاران از دست دادن و بغل کردن پرهیز کنند/لزوم تبریک عید فطر به روش دید و بازدید مجازی
 
حلالیت طلبیدن و مصافحه از رسوم مردم سیستان و بلوچستان در عید فطر است که در صورت بی توجهی به پروتکل های بهداشتی رسم دست دادن، بغل کردن و روبوسی بیش از سفرهای نوروزی موجب انتشار کرونا در استان خواهد شد.
به گزارش عصرهامون، عيد فطر يكى از دو عيد بزرگ در سنت اسلامى است كه درباره آن احاديث و روايات بيشمار وارد شده است. مسلمانان روزه دار كه ماه رمضان را به روزه دارى به پا داشته و از خوردن و آشاميدن و بسيارى از كارهاى مباح ديگر امتناع ورزيده اند، اكنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستين روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند مى‏طلبند، اجر و پاداشى كه خود خداوند به آنان وعده داده است.

عید فطر در سیستان و بلوچستان هم همچون دیگر مناطق کشور با آداب و رسوم خاصی آمیخته شده است به گونه ای که دید و بازدید و حلالیت طلبیدن از دیگران آن هم با رسمی چون در آغوش گرفتن و مصافحه کردن ادغام شده است و این روزها که کشور درگیر موج چهارم کرونابوده  لازم است تا برخی از این رسوم تغییر کرده و به نوعی دیگر انجام شود.نمازگزاران از دست دادن و بغل کردن خودداری کنند

در همین رابطه مولوی عنایت الله رسولی زاده، در گفت و گو با خبرنگار ما، با تبریک عید فطر، بیان کرد: عید سعید فطر یکی از اعیاد بزرگ مسلمانان است و از جایگاه بسیار والایی در نزد مسلمانان برخوردار است.

وی با بیان اینکه عید فطر شکوه وحدت مسلمین بعد از یک ماه بندگی خداوند متعال است، تصریح کرد: مسلمانان جهان با برپایی نماز عید فطر، شکوه، عظمت و اقتدار خود را در دنیا به همگان نشان می دهند اما لازم است با توجه به محدودیت های کرونایی نماز در فضای باز و با رعایت پرتکل های بهداشتی اقامه شود.

این عالم اهل سنت با تاکید بر اینکه عید سعید فطر در حقیقت عید پیروزی انسان بر هواهای نفسانی است، بیان کرد: مومنان روزه دار در این روز مزد یک ماه روزه گرفتن و بندگی را از خداوند متعال می گیرند و با رعایت نکات بهداشتی شیرینی آن دوچندان خواهد شد.

وی ادامه داد: یکی از سنت های عید فطر در سیستان و بلوچستان حلالیت طلبیدن و درآغوش گرفتن یکدیگر است که لازم است این رسم پسندیده با رعایت فاصله اجتماعی انجام شود تا شیرینی این عید بزرگ با غم گسترش کرونا و مرگ عزیزانمان تلخ نشود.

رسولی زاده با تاکید بر اینکه رعایت بهداشت یکی از اصول دین اسلام است، گفت: یک مسلمان واقعی در کنار برپایی نماز و اعمال حسنه باید به بهداشت نیز اهمیت دهد و بداند پاکیزگی از سنت های نبی مکرم اسلام است.تبریک عید فطر به روش دید و بازدید مجازی

ایوب کرد تمینی رئیس مرکز بهداشت سیب و سوران در گفت و گو با خبرنگار ما، بیان کرد: عید سعید فطر یک مناسبت مذهبی و یکی از اعیاد مهم مسلمانان محسوب می شود و به عنوان یک سنت دیرینه بین مردم مرسوم بوده است.

وی افزود: باتوجه به وضعیت بیماری کرونا در استان و شهرستان سعی شود دید و بازدید های عید به حداقل رسد و از بستر فضای مجازی برای عرض تبریک و شادباش بهره کافی را ببرند تا شاهد کنترل و یا قطع زنجیره انتقال کووید 19 باشیم.

این مقام مسئول گفت:توصیه می شود برای حفط سلامت خانواده ها، سالمندان، مادران باردار و افراد دارای بیماری زمینه ای از دید و بازدید حضوری در ایام عید سعید فطر خود داری شود، و به امامان جمعه توصیه می شود نماز عید در فضای باز و با رعایت شیوه نامه های بهداشتی اقامه شود و نمازگزاران نیز جهت اجرای این برنامه مذهبی حتما از ماسک و سجاده شخصی استفاده کنند.

کرد تمینی اضافه کرد: به نمازگزاران نیز توصیه می شود پس از اقامه نماز از دست دادن و بغل کشی که در این منطقه مرسوم است به طور جد خوداری کنند تا بتوانیم عید را به خوبی پشت سر بگذاریم.

وی خاطر نشان کرد: کارشناسان مرکز بهداشت در ماه مبارک رمضان توصیه هایی به امامان جمعه و جماعت مبنی بر برگزاری نماز تراویح و جماعت در فضای باز، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و استقاده از ماسک را داشته اند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۷۵۸۵


ارسال