دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ ,14 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۲۷
تمدن جنوب شرق کشور زبانزد خاص و عام است؛
سیستان و بلوچستان سرزمین ناشناخته ها/ ۳۰۰ سال زمان برای حفاری و کاوش شبانه روزی در شهر سوخته نیاز است
 
سیستان و بلوچستان سرزمین ناشناخته هاست و شهر سوخته آن دارای اولین های زیادی است، تا به حال تنها پنج درصد آن کاوش شده و برای کاوش ۹۵ درصد باقیمانده به ۳۰۰ سال حفاری و کاوش شبانه روزی توسط باستان شناسان نیاز است.
به گزارش عصرهامون، موزه ها را می توان گنجینه تاریخ و تمدن بشر دانست، مکان هایی که در آن اشیا باستانی مربوط به پیشینیان و فرهنگ آن ها نگهداری می شود.

سیستان و بلوچستان از این حیث بسیار غنی است، سرزمین ناشناخته هاست و از شمال تا جنوب آن دارای آثار باستانی و تاریخی است که می تواند غنای موزه های استان و کشور را افزایش دهد.

گنجینه های باستانی این استان از پنج هزار سال پیش تا دوران معاصر قابلیت معرفی و جذب گردشگر دارد و می تواند چشم انداز سرمایه گذاری ها در استان باشد.

در میان برخی از آثار و عناصر باستانی هم نیازمند نگاه ویژه است تا در گذر زمان مورد غفلت واقع نشود، از جمله می توان به وسعت شهر سوخته اشاره کرد و محوطه هایی از آن که هنوز مورد باستان شناسی و کاوش قرار نگرفته است.

همین طور می توان برای راه اندازی موزه های تخصصی و خصوصی در سیستان و بلوچستان اقدام کرد و مطابق با دانش روز دنیا در این زمینه پیش رفت.


۷ موزه در سیستان و بلوچستان فعال است

علیرضا جلالزایی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان در این زمینه به خبرنگار ما بیان کرد: هفت موزه در سیستان و بلوچستان وجود دارد که موزه های شاخص استان شامل موزه منطقه ای جنوب شرق، موزه های زابل و چابهار است.

وی ادامه داد: موزه منطقه‌ای جنوب شرق ایران در پنج طبقه یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های کشور در جنوب شرق ایران و در زاهدان است، ساختمان موزه مردم شناسی سیستان نیز در آغاز قرن ۱۹ میلادی توسط انگلستان به عنوان کنسولگری برای اهداف استعماری در منطقه احداث شد و در سال ۱۳۶۸ این ساختمان به عنوان گنجینه موقت و نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان زابل عنوان یافت.

این مقام مسئول تصریح کرد: ساختمان قدیمی فرمانداری چابهار که از دوران قاجار به جا مانده، اکنون موزه محلی چابهار است و یکی از زیبایی های آن فسیل ها و استخوان های به جای مانده از حیوانات ماقبل تاریخ است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان بیان کرد: موزه پست و ارتباطات زاهدان نیز در سال ۱۳۱۱ با سبک معماری بومی کویری ساخته و به عنوان اداره پست و تلگراف سیستان و بلوچستان استفاده می شد که اکنون به عنوان موزه پست و ارتباطات شناخته می‌شود.

جلالزایی ادامه داد: موزه قرآن و عترت ایرانشهر در سال ۱۳۷۰ توسط پرویز فاضلی به عنوان یادبودی از دوران تبعید حضرت آیت الله خامنه ای به سازمان میراث فرهنگی اهدا شد، موزه شهر سوخته نیز شامل اشیای سفالی، سنگی، پیکرک‌ها، مهره‌هایی است در ویترین‌هایی به نمایش گذاشته شده‌اند، موزه محلی و مردم شناسی سراوان نیز دارای بخش های مختلفی همچون سنگ نگاره، تاریخ بلوچستان، مشاهیر، سیاه چادر، زیور آلات، صنایع دستی و حیات وحش است.
 

راه اندازی موزه های خصوصی و تخصصی در دستور کار است

وی عنوان کرد: از برنامه های ما راه اندازی موزه های خصوصی است  که نمونه آن موزه تاس و کپل در سراوان است، امیدواریم بتوانیم موزه های تخصصی همپای دیگر نقاط دنیا با موضوعات مختلف مانند موزه ساعت، عصا و ... راه اندازی کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه راه اندازی موزه های تخصصی برای استان مفید است و می تواند سبب افزایش گردشگران شود، ادامه داد: در روز جهانی موزه مصادف با ۲۸ اردیبهشت ماه بازدید از موزه های استان با رعایت شیوه نامه های بهداشتی رایگان است.

جلالزایی ادامه داد: بخشی از آثار نگهداری شده در موزه ها مربوط به استان و بخشی هم از دیگر نقاط کشور به این منطقه ارسال شده است که می تواند پیوند عمیقی بین گردشگری، سرمایه گذاری، میراث فرهنگی و صنایع دستی ایجاد کند.

وی عنوان کرد: موزه منطقه ای جنوب شرق شامل سه بخش مردم شناسی، تاکسیدرمی، باستان شناسی است، همچنین اشیا مربوط به محوطه هایی که در گذشته هم پوشانی داشتند مانند تمدن ناحیه جیرفت، کرمان و ... هم در این موزه نگهداری می شود.


اولین ها در موزه های استان مربوط به شهر سوخته است

این مقام مسئول تصریح کرد: بسیاری از اولین هایی که در موزه های استان نگهداری می شود مربوط به شهر سوخته است، از جمله اولین خط کش مدرج دنیا، اولین جام انیمیشن مینیاتوری، اولین بازی که هنوز مشخص نیست از کجا شروع و به کجا ختم می شود نمونه ای از آن هاست.

جلالزایی بیان کرد:  اولین جراحی جمجمه در بیماری هیدروسفالی، اولین چشم مصنوعی دنیا با رگه های طلا و ... نیز مربوط به شهر سوخته بوده که همگی نشان دهنده تحولات چشمگیر مردمان ایران زمین و سیستان و بلوچستان است.

وی ادامه داد: سیستان و بلوچستان سرزمین ناشناخته هاست، هر چه در این خطه بیشتر حضور داشته باشیم می‌بینیم که مکان ها و ویژگی های جدید به ما معرفی می شود.

نیاز به ۳۰۰ سال کاوش مستمر برای قسمت های ناشناخته شهر سوخته

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان گفت: تاکنون در شهر سوخته تنها چهار و نیم تا پنچ درصد کاوش صورت گرفته و باقی قسمت ها کاوش نشده است.

جلالزایی اظهار کرد: بسیاری از متخصصان امر می‌گویند اگر قرار باشد ۹۵ درصد باقیمانده شهر سوخته کاوش شود به حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ سال زمان نیاز دارد که به صورت مستمر و شبانه روزی باستان شناسان کار کنند و بتوانند کل شهر سوخته را کاوش کنند.

وی خاطرنشان کرد: شهر سوخته سرزمین اولین هاست و در پنج درصد کاوش شده توانستیم ۶ اولین جهان را کشف کنیم، اگر قرار باشد 95 درصد باقی مانده شهر سوخته را کشف کنیم قطعاً اولین های دیگری را نیز به دست خواهیم آورد که همه نشان دهنده تمدن و پیشرفت در انسان های دوران باستان است.

این مقام مسئول بیان کرد: به هر گوشه از سیستان و بلوچستان که سفر کنیم می توانیم با شماری از اولین ها آشنا شویم، این استان داشته‌های قوی و غنی و ظرفیت‌های بی بدیل دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان گفت: سیستان به عنوان بهشت باستان شناسان شناخته می شود و امیدواریم نگاه به سرزمین ناشناخته ها از سوی مسئولان وسیع تر و باشد تا ظرفیت های این استان بیش از پیش مشخص شود.

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۳۷۷۸۳


ارسال